راهنمای جامع استخدام بهترین فریلنسر

بهتر است قبل از اینکه با انتخاب فریلنسر نامناسب, پولتان‌را دور بریزید و وقتتان‌را تلف کنید این مطلب‌را بخوانید. در این مقاله راهنمایی کامل و صد در صد متناسب با محیط فریلنسینگ ایران برایتان آماده کرده‌ایم تا با استفاده از راهبردهای آن بتوانید بهترین فردرا برای انجام پروژه‌تان انتخاب کنید.

شاید شما هم مثل خیلی از کارفرماها از کارکردن با فریلنسرها خاطرات بدی دارید و دوست‌ندارید دیگر آن‌را تجربه کنید. شاید هم هنوز این مشکل برایتان پیش نیامده و حالا دنبال یک فریلنسر می‌گردید تا با کمک او پروژه‌ی خودرا سریع‌تر و ارزان‌تر تمام کنید.

 تصویر راهنمای جامع استخدام بهترین فریلنسرها برای کارفرماهای ایرانی

1-تکلیف خودتان‌را با پروژه مشخص کنید

قبل از اینکه قدمی برای پیداکردن فریلنسر بردارید باید تکلیفتان‌را با پروژه مشخص کنید. باید بدانید دقیقاً چه نیازمندی‌هایی دارید, حداکثر چه مبلغی‌را می‌توانید پرداخت کنید و چقدر زمان برای انجام پروژه دارید.

همه چیز را باید بتوانید به صورت واضح بنویسید. چیزی که روی کاغذ نیامده باشد پیاده‌سازی هم نخواهد شد. برای این کار بهتر است سند توضیحات پروژه‌را سر فرصت آماده کنید.

سند توضیحات پروژه

این سند تمام چیزی است که فریلنسر با کمک آن می‌فهمد که می‌تواند پروژه‌ی شمارا انجام دهد یا نه. این سند باید شامل موارد زیر باشد:

1-توضیح مختصر پروژه. مثلاً: یک وبسایت جهت نمایش نمونه کارهای گرافیکی

توضیحات دقیق پروژه. این توضیحات باید تمامی چیزهایی که به پروژه مربوط می‌شوند را شامل شود. مثلاً: الزاماتی که محصول باید داشته باشد

2-ویژگی‌های ظاهری پروژه – الزامات غیر فنّی مثل امنیت, کاربردپذیری و …

3-محصولات مشابه

4-حداکثر مبلغ قابل پرداخت برای پروژه

5-حداکثر زمان قابل قبول برای دریافت پروژه

6-نحوه‌ی نظارت برروی پروژه

7-راه‌های ارتباطی بین فریلنسر و کارفرما

8-امکانات و مزیت‌هایی که فریلنسر هنگام کار با شما از آن‌ها بهره‌مند می‌شود

شما باید تمام تلاشتان‌را بکنید تا سند توضیحات پروژه را دقیق و کامل بنویسید. امّا اگر درمورد برخی بخش‌ها مطمئن نبودید اشکالی ندارد. با کمک فریلنسر خوبی که انتخاب می‌کنید می‌توانید آن‌را تکمیل کنید. فقط کار کمی سخت‌تر می‌شود.

2-به همه پیشنهاد دهید

حالا که خودتان می‌دانید که از محصول نهایی چه انتظاری دارید, وقت آن است که به فریلنسرها پیشنهاد همکاری بدهید.

در حال حاضر برای این کار 2 راه دارید:

1-از دوستان, همکاران یا جوامع محلّی کمک بگیرید

اوّلین راه این است که از دوستان یا همکارانی که قبلاً در زمینه‌ی مشابه با فریلنسرها همکاری کرده‌اند کمک بگیرید یا از جوامع محلّی فریلنسرها(گروه‌های فریلنسرها و ثبت پروژه در پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی, فروم‌ها و …) استفاده کنید.

از این طریق می‌توانید لیستی از فریلنسرهایی که احتمالاً قابل اطمینان‌اند پیدا کنید و با آن‌ها تماس بگیرید.

2- از پلتفرم‌های برونسپاری استفاده کنید

در این پلتفرم‌ها, شما می‌توانید با پرداخت مبلغی درخواست انجام پروژه بدهید. سپس فریلنسرها مبلغ و زمان پیشنهادی خودشان‌را اعلام می‌کنند و شما می‌توانید یک نفر را انتخاب کنید.

در پایان پلتفرم درصدی از مبلغ پروژه‌را کسر می‌کند و مابقی‌را به فریلنسر پرداخت می‌کند.

قبلاً در مقاله‌ی زیر در مورد مشکلات این روش‌ها صحبت کرده‌ایم:

https://virgool.io/Freelancing/%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%81%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%D9%81%D8%B1%DB%8C%D9%84%D9%86%D8%B3%D8%B1%D9%87%D8%A7-psqhdbq4lx6m

کمی که زمان بگذرد تعداد زیادی پیشنهاد از فریلنسرهای مختلف دریافت کرده‌اید.

3-پیشنهاد‌هارا هرس کنید

حالا زمان این است که پیشنهادهایی که مطمئناً به درد نمی‌خورند را دور بریزید. ولی چطوری می‌شود در همان نگاه اوّل پیشنهادهای بد را تشخیص داد؟

1-هرچقدر پول بدی همون قدر آش می‌خوری!

حتماً شما هم این ضرب المثل قدیمی را بارها و بارها شنیده‌اید. خب, حقیقت هم همین است. وقتی کسی پیشنهاد مبلغ بسیار کمی را داده است یعنی تخصص کافی برای انجام آن پروژه‌را ندارد.

افراد متخصص همیشه برای وقت و کارشان ارزش قائل اند و امکان ندارد حاضر شوند کاری‌را با نصف یا یک‌سوم قیمت واقعی آن انجام دهند.

فقط حواستان باشد که اگر این شما هستید که در سند توضیحات پروژه قیمت کمی‌را وارد کرده‌اید, پس خودتان باعث شده اید که افراد غیر متخصص برایتان درخواست بفرستند.

تعیین قیمت پایین برای پروژه به فریلنسرهای حرفه‌ای این پیام‌را ارسال می‌کند:«من یک کارفرمای کاملا بی‌اطلاع یا بسیار طمّاع هستم که قصد دارم با دریافت یک محصول به درد نخور بخشی از پولم‌را آتش بزنم. لطفاً با من کار نکن.»

پس قبل از اینکه وارد این بخش شوید, مطمئن شوید که قیمت منصفانه‌ای را برای پروژه پیشنهاد داده اید. اگر تخصص کافی در این زمینه ندارید, حتماً از یک فرد باتجربه کمک بگیرید یا با درنظر گرفتن توانایی مالیتان انتخاب‌را برعهده‌ی خود فریلنسرها بگذارید.

2-به زیاده‌خواه‌ها نه بگویید

از طرفی یک سری از پیشنهادها قیمت‌های نامعقول و بسیار بالایی دارند. وقتی می‌بینید که کسی درخواست دریافت مبلغی 2 برابر مقدار عرف را دارد, بدون معطلی آن فردرا کنار بگذارید.

3-سابقه‌ی کاری فردرا درنظر بگیرید

اگر فریلنسر هیچ رزومه‌ای ندارد, امتیاز کمی از کارفرما گرفته یا هیچ کارفرمایی حاضر نشده است برای بار دوم با او کار کند, بهتر است که سریعاً کنارگذاشته شود.

در این موارد به احتمال زیاد با یک آدم بدقول, غیر متعهّد و غیرحرفه‌ای روبه‌رو هستید.

4-وقت مصاحبه است

حالا زمان آن است که از بین افراد باقی مانده نفر نهایی را انتخاب کنید. برای این کار باید به صورت شخصی با هرکدام آشنا شوید.

با افرادی که می‌شود به صورت حضوری و رو در رو مصاحبه کنید. با بقیه مکالمه‌ی ویدیویی یا صوتی ترتیب دهید و مانند یک مصاحبه‌ی شغلی واقعی فریلنسر را بررسی کنید.

از فریلنسر آدرس پروفایلش‌را در شبکه‌های اجتماعی‌ای مانند لینکدین (Linkedin) یا سایت‌هایی مانند گیت‌هاب (github) بگیرید و عملکردش‌را بررسی کنید.

به علاوه از طریق استفاده‌ی آن فرد از این ابزار می‌توانید به میزان حرفه‌ای بودن اون پی ببرید. مطمئناً کسی که در لینکدین (Linkedin) پست عاشقانه یا طنز می‌گذارد فرد مناسبی برای همکاری نیست.

در این بخش اصلاً عجله نکنید. مطمئن شوید که فریلنسر را به خوبی از منظر فنی مورد بررسی قرار داده اید. از سابقه‌ی کاری‌اش باخبر شده‌اید و اکنون می‌توانید به اون اعتماد کنید.

حالا می‌توانید با خیال راحت همکاریتان‌را با بهترین فریلنسر ممکن شروع کنید.

راه حل جایگزین برای مراحل بالا

شما با طی کردن مسیر بالا می‌توانید مطمئن باشید که دارید یک فریلنسر خوب را استخدام می‌کنید. امّا اکثر افراد قادر نیستند که همه‌ی این مراحل‌را طی کنند.

شما نه تنها باید اطلاعات فنّی خوبی در زمینه‌ای که قصد برونسپاری اش‌را دارید داشته باشید, بلکه باید از بازارکار, قیمت‌ها و … هم اطلاع کامل داشته باشید.

اگر دنبال یک راه صد در صد موفّقیّت‌آمیز برای برونسپاری پروژه می‌گردید, جامپلوی‌را به شما پیشنهاد می‌کنم.

در جامپلوی نه تنها لازم نیست که نگران پیدا کردن فریلنسر باشید, بلکه حتّی دیگر نگرانی‌ای بابت تعامل با فریلنسر, قیمت‌گذاری, کیفیت پروژه و … هم نخواهید داشت.

جامپلوی تضمین می‌کند که تیمی از بهترین فریلنسرها پروژه‌ی نرم‌افزاری شمارا طراحی و پیاده‌سازی کنند و در سریع‌ترین زمان نسبت به تمامی پلتفرم‌های موجود و با کمترین قیمت نسبت به کیفیت دریافتی, آن‌را به شما تحویل بدهند.

برای گرفتن تخفیف و آشنایی با جامپلوی, با کلیک روی این متن وارد صفحه‌ی پیش ثبت نام شوید.

خواندن این نوشته در وبلاگ جامپلوی

بهتر است قبل از اینکه با انتخاب فریلنسر نامناسب, پولتان‌را دور بریزید و وقتتان‌را تلف کنید این مطلب‌را بخوانید. در این مقاله راهنمایی کامل و صد در صد متناسب با محیط فریلنسینگ ایران برایتان آماده کرده‌ایم تا با استفاده از راهبردهای آن بتوانید بهترین فردرا برای انجام پروژه‌تان انتخاب کنید.

[ لینک منبع ]

  1. اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند!
« درآمد فریلنسینگ خودتان‌را دو برابر کنید
فریلنسرهای ایرانی و دسترسی به خدمات جهانی »