برقراری تعادل بین زندگی کاری و شخصی

بعضی‌ها هم اینقدر در زندگی روزمره‌ی خودشان غرق‌اند که کار و مشتری را به‌کلّی فراموش می‌کنند و درگیر مسائل و مشکلات مالی می‌شوند.

https://virgool.io/@alihoseiny/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D8%A8%DA%A9-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D8%B1%DB%8C%D9%84%D9%86%D8%B3%D8%B1%D9%87%D8%A7-%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D8%AA-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%A6%D9%84-%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C-odr6ebo3wm3w

هیچ مشکلی بین فریلنسرها فراگیرتر از محو شدن مرز زندگی و کار نیست. فریلنسرهای حرفه‌ای عموماً بعد از مدّتی کار  متوجّه می‌شوند که دیگر چیزی به نام زندگی شخصی برایشان باقی نمانده و تمام عمرشان به پیدا کردن مشتری, انجام پروژه و نقد کردن مبلغ قرارداد می‌گذرد.

 تصویر راهنمای سبک زندگی برای فریلنسرها: برقراری تعادل بین زندگی کاری و شخصی

اگر فریلنسر هستی و دوست نداری که بیشتر از این از این مشکلات رنج ببری, ما برایت راهکارهای خوبی‌را در این مقاله ارائه کرده‌ایم.

مرزهارا مشخص کن

اوّلین کار برای ایجاد تعادل بین زندگی کاری و شخصی, ایجاد مرزهای مشخص بین کار و زندگی است. برای این کار باید این  قدم‌را دنبال کنید:

1-میز کار اختصاصی

اوّلین قدم این است که بخشی از خانه‌را به عنوان فضای کاری به رسمیت بشناسی و زمانی که در خانه مشغول به کار هستی را در این مکان بگذرانی.

این مکان, با توجّه به فضایی که در اختیار داری, می‌تواند میزی کوچک کنار اتاق خواب یا یک اتاق بزرگ و راحت باشد. مهم اندازه, شکل و … نیست, مهم این است که این فضارا تنها به کار خود اختصاص دهید و برای کارکردن در آن به اندازه‌ی کافی راحت باشید.

این کار تأثیر روانی فوق‌العاده‌ای دارد. ذهن شما پس از مدّتی شکل می‌گیرد و دیگر هنگام کار کمتر تمرکزتان به موارد غیر کاری پرت می‌شود. به علاوه زمان‌هایی که نمی‌خواهید کار کنید و در آن مکان قرار ندارید, ذهنتان کمتر با موارد کاری درگیر می‌شود.

2-ایجاد یک برنامه‌ی کاری انعطاف‌پذیر

ایجاد برنامه‌ی کاری بهترین چیزی است که جلوی شمارا می‌گیرد تا زندگیتان‌را با کار مداوم تباه نکنید.

از آنجایی که فریلنسر هستید, طبیعتاً نمی‌توانید یک برنامه‌ی دقیق و ثابت برای همه‌ی روزها بچینید(اگر قصد چنین کاری‌را دارید بهتر است فریلنسینگ‌را کنار بگذارید و به سراغ کارمندی بروید), ولی باید یک برنامه‌ی کلّی و منعطف برای خودتان تعریف کنید.

در این برنامه کافی است که مشخص کنید برای هفته‌ی پیش رو, درمجموع چند ساعت می‌خواهید کار کنید. سپس در ابتدای هر روز مشخص می‌کنید که چه مقداری از آن ساعت را باید در این روز انجام داد.

چیدن چنین برنامه‌ای کار راحتی به نظر می‌رسد, امّا پایبند بودن به آن کار بسیار سختی است. اکثر فریلنسرها نمی‌توانند به این راحتی در مقابل وسوسه‌ی «تمام کردن همین یک تسک» یا «نیم‌ساعت دیگر استراحت کردن» مقاومت کنند.

3-تعیین روزهای تعطیل

خیلی از فریلنسرها فکر می‌کنند که چون کارمند جایی نیستند, پس باید تمام روزهای سال کار کنند. کاری که در طولانی مدّت جسم و روانشان‌را فرسوده می‌کند.

فریلنسرها هم مانند هر انسان دیگری به روزهایی برای استراحت, تفریح و بودن با عزیزان و … نیازمند اند.

روزهای تعطیل و ساعات غیر کاری باید حتماً هنگام اعلام زمان پایان پروژه به مشتری درنظر گرفته شوند. در غیر این صورت کسی که زیان می‌کند فریلنسر است.

4-تعیین ساعات در دسترس بودن

همیشه همان ابتدای کار با مشتری طی کنید که چه ساعاتی می‌تواند با شما تماس بگیرد. این ساعات‌را هم طوری انتخاب کنید که کمترین همپوشانی‌را با وقتی که به خودتان اختصاص می‌دهید داشته باشد.

بهترین زمان‌ها, زمان‌هایی هستند که مطمئنید در اکثر روزها آن زمان‌را به کار کردن می‌پردازید.

اگر این کار را نکنید, باید همواره انتظار این‌را داشته باشید که استراحت, تفریح و حتی تمام روزتان‌را مشتری‌ای که فکر می‌کند همواره می‌تواند به شما دسترسی داشته باشد خراب کند.

از قفس خارج شو

چقدر زندگی فریلنسری تورا گوشه‌گیرتر, تنهاتر و از آدم‌ها دورتر کرده است؟ الان دیگر زمان این رسیده که از قفسی که از مشتری‌های نادیدنی, پروژه‌های انجام نشده و پول‌های وصول نشده ساختی خارج شوی و دوباره به زندگی برگردی.

درست است که باید برای خودت در خانه مکان مشخص‌را برای کارکردن داشته باشی, ولی حتماً هرچند وقت یکبار از اتاقت خارج شو یا از پشت میزت بیرون بیا.

می‌توانی بعد از 3-4 ماه کارکردن درخانه یک ماه میزی‌را در یک فضای کاری اشتراکی اجاره کنی, یا هر یکی-دو هفته روز کاریت‌را در یک کافه‌ی خوب بگذرانی.

این‌طوری با فریلنسرهای دیگر آشنا می‌شوی, از رخوت روزمرّگی خارج می‌شوی و از همه مهم‌تر, با آدم‌های واقعی روبه‌رو می‌شوی.

به‌علاوه شاید توانستی همکاران جدیدی برای خودت پیداکنی که بعداً می‌توانند در انجام پروژه‌ها کمکت کنند.

خودت‌را با کار خفه نکن

همه‌ی ما پول درآوردن‌را دوست داریم. همه هم به پول بیشتر برای جلو بردن زندگی نیاز داریم. ولی دلیل نمی‌شود که به خاطر یک مشت ریال آنقدر سرخودمان‌را شلوغ کنیم که دیگر چیزی جز کار و کار از زندگیمان باقی نماند.

اگر نمی‌خواهید تمام زندگیتان به کار کردن بگذرد و نتوانید از پول‌هایتان لذّت ببرید, موارد زیر را حتماً رعایت کنید:

1-بلند بگو نه

تا پایان ماه دوتا پروژه داری که به سختی می‌توانی سر موعد به پایان برسانیشان و حالا یک مشتری جدید با یک کار عجله‌ای پیدا شده که اتفاقاً پول خوبی هم می‌دهد؟

لازم نیست بیشتر فکر کنی, به پروژه و موعد تحویلش با اطمینان خاطر و بدون هیچ ترسی بگو نه.

می‌توانی با رعایت احترام مشتری به او توضیح بدهی که نمی‌توانی این پروژه‌را در زمانی که او می‌گوید انجام دهی, چون سرت شلوغ است.

اگر شرایط مشتری طوری بود که می‌توانست مهلت دریافت به میزان کافی به تعویق بیندازد که چه بهتر, با خیال راحت پروژه‌را می‌گیری و پس از پایان پروژه‌های دیگر به سراغش می‌روی. اگر هم نه که از مشتری عذرخواهی می‌کنی و به او پیشنهاد می‌کنی که سراغ کس دیگری برود.

یادت باشد که کار و درآمد برای زندگی بهتر است. پس نباید زندگی‌ات‌را فدای آن‌ها بکنی.

2-پیداکردن مشتری بخشی از کار است

زمانی که باید صرف کنید تا مشتری جدید پیدا کنید هم بخشی از ساعات کاری شماست. پیداکردن مشتری بخشی از زندگی فریلنسری(البته به شیوه‌ی فعلی) است. پس نباید ساعات غیر کاریتان‌را برای این کار هدر بدهید.

3-پشتیبانی پروژه بخشی از آن است

زمان‌هایی که برای پشتیبانی و رفع سؤالات مشتری می‌گذارید, زمانی است که دارد برای پروژه صرف می‌شود. پس باید هزینه‌ی این زمان‌را هم پای مشتری حساب کنید.

اگر ابتدای کار و در قراردادی که با مشتری می‌بندید این موضوع‌را متذکّر شوید, هم از دست بخش بزرگی از سؤالات بی‌مورد خلاص می‌شوید, و هم اینکه زمانتان‌را به رایگان هدر نمی‌دهید.

فقط این موضوع‌را فراموش نکنید که حتّی با دریافت وجه هم نباید این کار را خارج از ساعات دسترسی مشتری انجام دهید.

اگر تجربه‌ای در این زمینه داشتید خوشحال می‌شویم که ما و دیگر خوانندگان‌را در بخش نظرات از آن‌ها آگاه کنید.

خواندن مقاله در وبلاگ جامپلوی

[ لینک منبع ]

  1. اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند!
« فریلنسری و مدیریت مسائل مالی
درآمد فریلنسینگ خودتان‌را دو برابر کنید »