چگونه محتوایی تولید کنیم که به اقدام بازدبد کننده منجر شود؟

حجم محتواهایی که این روزها در شبکه های اجتماعی دریافت می‌کنیم، آنقدر بالاست که به‌سختی می‌توانیم محتوای موردنیازمان را پیدا کنیم. فردی که بدون دقت در حال مرور صفحه اینستاگرام خود است، احتمالا درصد بیشتر محتواها را نمی‌بیند و فقط روی محتواهایی توقف می‌کند که توجهش را جلب کنند.

دعوت به اقدام برای بازدیدکننده

دعوت به اقدام برای بازدیدکننده

وقتی درباره‌ی اثربخشی محتوا در شبکه های اجتماعی صحبت می‌کنیم، منظورمان این است که از چه موضوعات و چه محتوایی استفاده کنیم که توجه مخاطب را جلب کنیم. بنابراین مهم‌تر از اینکه مثال چگونه فیلم تبلیغاتی بسازیم یا از کدام اینفلوئنسر استفاده کنیم، این است که چه محتوایی برای مخاطبان ما مناسب است یا به بیان بهتر، مخاطبان ما به چه محتوایی توجه بیشتری نشان می‌دهند.

در این مقاله می‌خواهیم به این پرسش پاسخ بدهیم که چه چیزی باعث می‌شود مردم تحت‌تأثیر محتوای شبکه های اجتماعی، دست به کاری بزنند که ما انتظار داریم. پاسخ این پرسش مهم، به شما توانایی می‌دهد که محتوایی مشتری‌ساز بسازید. با ما همراه باشید تا با ارائه چند ترفند، به این پرسش پاسخ دهیم.

جذب بازدیدکننده

جذب بازدیدکننده

الف: برای به دست آوردن چه کسی دارید تلاش می‌کنید؟

قانون طلایی تبلیغات این است: مخاطبان خود را بشناسید و از رسانه‌های خود برای صحبت مستقیم با آن‌ها استفاده کنید. در غیر این صورت شما عملاً از مردم دعوت می‌کنید که از محتوای شما بدون توجه رد شوند. تاثیرگذارترین تبلیغ، مرتبط‌ترین تبلیغ است.بنابراین برای اینکه پیدا کنیم که از چه چیز در محتوای خود صحبت کنیم، باید ابتدا مخاطب را به خوبی بشناسیم. پس از به دست آوردن شناخت مناسب، ارزیابی می‌کنیم که چه نوع محتوایی باعث تاثیر بیشتر روی مخاطب می‌شود. در نهایت آن محتوا را در زمان مناسب به دستش می‌رسانیم.

ب: آزمون و خطا کنید:

با توجه به اینکه در شبکه های اجتماعی با طیف وسیعی از مخاطبان روبه‌رو هستید، احتمالا یک پیام نمی‌تواند همه را تحت پوشش قرار دهد و برای دستیابی به بالاترین نرخ بازگشت سرمایه، پیش از سرمایه‌گذاری، بهتر است محتوای خود را در بین جامعه کوچک‌تری از مخاطبان آزمایش کنید تا بفهمید که کدام پیام به دل آن‌ها می‌نشیند. اگر نتیجه رضایت‌بخش نبود، در هدف محتوا و نوع پیام تغییر ایجاد کنید و دوباره آزمایش کنید. نتایج این آزمون و خطاها به شما نشان می‌دهد که هدفی که دارید با بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید و توقعات مخاطب، چقدر هم‌خوانی دارند.

پ: با این سه روش، مخاطبان را جذب کنید:

1- سرگرم کنید:

«تبلیغات باید سرگرم‌کننده باشد.» این مسئله‌ای بدیهی را همه می‌دانند، اما بیشتر تبلیغات‌چیان از انجام آن عاجزند. سرگرم کردن بهترین راه برای متوقف کردن گشت‌وگذار اینستاگرامی است. در تحقیقی که در سایت sproutsocial.com انجام شده، ۴۱ درصد کاربران اعلام کرده‌اند که محتوای سرگرم‌کننده، احتمال تعامل آن‌ها با یک تبلیغ را افرایش می‌دهد.

برای سرگرم کردن، حتما لازم نیست هزینه‌ی زیادی صرف کنید و ایده‌های بکر و جدیدی به کار ببندید؛ با کمی فکر کردن و خلاقیت به خرج دادن می‌توانید تصاویری طراحی کنید که هم سرگرم‌کننده باشند و هم به درد مخاطبان بخورند. برندهایی که به انتشار عکس‌های محصولاتشان اکتفا نمی‌کنند و محتوایی تولید می‌کنند که احساسات مخاطبان را غلغلک می‌دهد، به طبع، بیشتر دیده می‌شوند و مدت بیشتری در یادها می‌مانند.

2- تخفیف بدهید

در میان انواع جدید تبلیغات در شبکه های اجتماعی، یک تبلیغ قدیمی هست که هنوز کهنه نشده و طرفداران خاص خودش را دارد: «تبلیغات با موضوع تخفیف».

بر طبق اصل لذت (در روانکاوی فرویدی اصل لذت به خواهش لذت و پرهیز از رنج به‌صورت غریزی گفته می‌شود) آدم‌ها به‌دنبال لذت می‌روند و از به‌وجودآمدن درد پرهیز می‌کنند. پیش‌بینی ازدست‌دادن تخفیف، دردی است که مردم می‌خواهند از آن جلوگیری کنند.

به‌طور کلی، نسل‌های جدیدتر، بیشتر از اینکه به پس‌انداز کردن اهمیت بدهند، برایشان مهم است که سرگرم شوند و ارتباطی عاطفی با برندها برقرار کنند. در سوی مقابل، نسل‌های قدیمی‌تر بیشتر به‌دنبال پس‌انداز کردن هستند. این آمار را نمی‌توان به همه تعمیم داد اما می‌توان بر اساس آن به یک نتیجه‌ی کلی برای شناخت مخاطبان دست ‌پیدا کرد. بنابراین اگر بخشی از مخاطبانتان به تخفیف علاقه دارند، تبلیغاتی با همین موضوع طراحی و منتشر کنید.

3- آموزش دهید

از صفحه‌های سرگرمی در شبکه های اجتماعی که بگذریم، پربازدیدترین صفحه‌ها، صفحه‌هایی هستند که در آن‌ها چیزی آموزش داده می‌شود. تصویر زیر، عکس صفحه نواب ابراهیمی در اینستاگرام است؛ اینفلوئنسری که در کمتر از یک سال به فالوور یک میلیونی دست پیدا کرد. علاوه بر هنر تولید محتوا و شناخت مخاطب، ارائه‌ی آموزش با روشی جذاب و دلپذیر، دلیل مهم پربازدید بودن محتواهای اوست.

دعوت به اقدام و خرید

دعوت به اقدام و خرید

خیلی از افرادی که به یک تبلیغ جذب می‌شوند، به‌دنبال خرید محصول نیستند، اما حاضرند برای یادگیری وقت صرف کنند. مردم طرفدار محتوایی هستند که به آن‌ها وعده آموزش بیشتر را می‌دهد. محتواهای آموزشی، چه ویدئوی آموزش آشپزی باشد یا آموزش مد و یا پشت‌صحنه نحوه‌ی ساخت محصولات، برند شما را به‌عنوان یک منبع معرفی و در مخاطبان انتظار تولید محتوای بیشتر را ایجاد می‌کند.

تاکید می‌کنم که اکثر مردم با هدف خرید به کانال‌ها و صفحه‌های پرمخاطب وارد نمی‌شوند. آن‌ها به دنبال ایجاد یک تجربه مشترک هستند. به همین دلیل عنوان‌های دعوت به اقدام، با مضمون‌ «بیشتر بخوانید، بیشتر ببینید، بیشتر بیاموزید» که بر یادگیری و آموزش تمرکز دارند، بالاترین نرخ کلیک را دارند.
در تبلیغات هدف انتقال یک مطلب به جامعه‌ای از افراد است. بنابراین قبل از توجه به اهداف فروش، آدم‌های واقعی را ببینید، با آن‌ها بیشتر آشنا شوید و بیشتر بشناسیدشان. تحقیق درباره‌ی مصرف‌کننده، کمک می‌کند که بفهمید چه چیزی مخاطب را به اقدام وامی‌دارد. دانستن این نکته تضمین می‌کند که بودجه بازاریابی را به شکل بهینه صرف کنید. پس از این مرحله، خلاقیت خود را برای سرگرم‌کننده بودن تبلیغ صرف کنید و با موضوعات پرمخاطب مانند تخفیف‌دادن و آموزش‌دادن، به‌صورت غیرمستقیم تبلیغ کنید تا در ذهن مخاطب جای بگیرید.

در کسب‌وکارهای اینترنتی تمامی اقدامات تبلیغاتی مستقیم و غیرمستقیم، برای هدایت مخاطب به سمت هدف مورد نظر است. در واقع شما از طریق این روش‌ها می توانید تمامی اطلاعات مرتبط با کسب‌وکار خودتان را به دیگران نشان دهید و به نوعی از این طریق آن ها را به سمت خرید و یا استفاده از خدمات‌ خود ترغیب کنید. بنابراین علاوه‌بر ارائه محتوای جذاب، ارزشمند و ترغیب‌کننده، در پایان با ایجاد یک فراخوانی (Call To Action) مناسب، باید سعی کنیم مخاطب، اقدام مورد نظر ما را انجام دهد. در این مطلب قصد داریم بررسی کنیم که Call To Action چیست و چگونه طراحی می‌شود و چقدر در کسب‌وکار ما موثر است؟

طراحی call to action

طراحی call to action

، به اختصار CTA ، به‌معنی «اقدام به عمل» است. در واقع تصویر یا نوشته ای است که، مشتری بالقوه یا مشتری فعلی را به انجام کاری ترغیب می کند.  Call to Action می‌تواند به شکل‌های مختلفی مانند: پیام یک خطی، یک تصویر، یک لینک یا یک دکمه در سایت و شبکه‌های اجتماعی باشد، تا در نهایت مخاطب به انجام اقدام موردنظر مجاب شود. البته توجه به این نکته ضروری است که «اقدام موردنظر» در Call to Action لزوما به‌معنی خرید نیست، بلکه می‌توان از آن برای رسیدن به اهداف دیگری همچون ثبت نام، ثبت اطلاعات، دانلود اپلیکیشن و… استفاده کرد.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم CTA می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. در ادامه قصد داریم برای سوال «انواع CTA چیست؟» پاسخ مناسب پیدا کنیم.

دکمه دعوت به عمل

اما متداول‌ترین و پرکاربردترین نوع Call to Action چیست ؟ دکمه دعوت به اقدام یا عمل، مرسوم‌ترین نوع است که با یک طراحی جذاب و متفاوت معمولا در پایان محتوا یا هرجا که بهتر دیده شود، قرار می‌گیرد. البته محتوا نیز باید به‌گونه‌ای تهیه شود که مخاطب را به اقدام موردنظر تشویق کند.

دکمه بیشتر بخوانید

Call to Action «بیشتر بخوانید» در سایت‌های دارای محتوای متنی، به‌خوبی جواب می‌دهد. در این سایت‌ها با کنجکاو کردن مخاطب برای پیگیری موضوع، باعث می‌شوید، او اقدام موردنظر شما را انجام دهد. به عنوان مثال، بخش ابتدایی مقاله را آنقدر جذاب بنویسید که مخاطب برای پیگیری مطلب ترغیب شود. برای انجام این کار باید از دکمه «بیشتر بخوانید یا Read More» استفاده کنید.

دکمه ثبت نام و پرکردن فرم

برخی مواقع اقدامی که انتظار داریم کاربران انجام دهند، انجام فرایند ثبت‌نام یا پرکردن یک فرم مشخص است. نکته قابل توجه این است که کاربر یک بار برای پرکردن فرم باید ترغیب شود و یک بار نیز برای ‌اینکه تشویق شده و روی دکمه ارسال کلیک کند. با طراحی جذاب این فرایند و همچنین در نظر گرفتن هدایایی مانند کتاب الکترونیک، می‌توان انتظار داشت مخاطبان با تمایل بیشتری همکاری کنند.

دکمه اشتراک گذاری مطالب

یکی دیگر از CTA های پراهمیت، درخواست به اشتراک گذاری مطالب در شبکه‌های اجتماعی است که تاثیر زیادی در سئوسایت و دریافت بازخورد مناسب از کاربران دارد. در این مورد، با کلیک کاربر روی دکمه مورد نظر، محتوا در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شود.

دکمه درخواست خرید

Call to Action ترغیب به خرید یا افزودن به سبد خرید، برای فروشگاه‌های اینترنتی اهمیت بسیار زیادی دارد. در این مورد، توجه به 2 نکته ضروری است:

ممکن است مخاطب در سایت محصول شما نباشد، بنابراین ابتدا باید او را به یک لندینگ‌پیج جذاب هدایت کرده و دکمه CTA را در این صفحه قرار دهید تا تشویق به خرید محصول شود.
بعد از تصمیم به خرید، ممکن است به دلایلی مانند مشکلات فنی، کمبود موجودی و… اقدام کاربر ناتمام باقی بماند. در این شرایط می‌توانید با روش‌هایی مانند ارائه نسخه رایگان برای مدت محدود، مشتری را حفظ کنید.

دکمه چت آنلاین

معمولا مخاطبان پیش از خرید سوالات زیادی دارند که باید به آن‌ها پاسخ دهید. راهنمایی کاربران علاوه‌بر اینکه به گرفتن تصمیم درست کمک می‌کند، در جلب اعتماد آن‌ها نیز موثر است. بنابراین با طراحی یک Call to Action جذاب در وب‌سایت، می‌توانید از کاربران بخواهید در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره روی آن کلیک کنند.

دکمه ثبت نام در رویدادها

با طراحی یک CTA جذاب، می‌توانید کاربران را به بهترین شکل از فضای برگزاری رویدادها و حواشی آن‌، مطلع کنید، به‌این ترتیب کاربران بیشتری به وب‌سایت شما سر می‌زنند. به‌عنوان مثال می‌توانید برای یک نمایشگاه، مسابقه‌ای طراحی و اجرا کنید و Call to Action ثبت نام و برخورداری از تخفیف‌های ویژه نمایشگاه را در وب‌سایت ارائه دهید.
دکمه مشاهده محصولات و خدمات

معمولا افراد زیادی با هدف خرید محصولات یا استفاده از خدمات، به وب‌سایت شما سر می‌زنند. طراحی یک Call to Action جذاب برای هر بخش، می‌تواند به افزایش شانس نرخ تبدیل و موفقیت بیشتر شما کمک کند. مثلا با ایجاد CTA‌هایی مانند «20 درصد تخفیف برای اولین خرید»، «چرا این خدمت برای شما مناسب است» و… می‌توانید مخاطب را به انجام اقدام موردنظر خود ترغیب کنید.

دعوت از بازدیدکننده برای اقدام

دعوت از بازدیدکننده برای اقدام

طبیعتا هر CTA با هدف خاصی طراحی می‌شود و آنچه اهمیت دارد واضح و شفاف بودن هدف است. اما اهداف طراحی Call to Action چیست؟ در این بخش به بررسی پاسخ این سوال خواهیم پرداخت.

به‌طور کلی بیشتر CTA‌ها با هدف مشخصی طراحی و تعریف می‌شوند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • ترغیب مشتریان به خرید و افزایش فروش
 • دریافت اطلاعات مهم، مانند شماره موبایل و ایمیل
 • عضوگیری در شبکه‌های اجتماعی
 • ترغیب مخاطبان به مطالعه ادامه مطلب
 • تشویق کاربران به بررسی صفحات دیگر
 • برندسازی
 • ارسال هدیه یا نسخه دمو
 • تشویق به مشارکت در بخش نظرات و بیان تجربیات
 • درخواست به اشتراک گذاری مطالب

عوامل موثر در طراحی CTA چیست؟

رنگ CTA

برای انتخاب رنگ دکمه‌های Call to Action، باید رنگ‌هایی متمایز با متن و رنگ صفحه درنظر گرفته شود تا دکمه CTA نمایان و برجسته‌تر به نظر آید.

شکل CTA

هرچند دکمه‌های Call to Action بیشتر به شکل چهارگوش هستند، اما می‌توان خلاقانه عمل کرد و مثلا با طراحی به شکل دایره یا سایر اشکال هندسی، نظر مخاطبان بیشتری را جلب کرد.

قرار دادن چند CTA در وب‌سایت

معمولا مخاطبان سایت نسبت به CTA تعریف شده واکنش خاصی نشان نمی‌دهند. پس بهتر است سایر CTA‌ها را به‌گونه‌ای طراحی کنید که مخاطب ضمن تعامل، طبق انتظار شما رفتار کنند.

فضای اطراف CTA

برای بهتر دیده شدن دکمه Call to Action، بهتر است فضای اطراف آن را خالی و سفید رنگ در نظر بگیرید.

اندازه CTA

هرچند دکمه Call to Action هرچه بزرگ‌تر باشد، بهتر دیده می‌شود، اما باید توجه کنید دکمه CTA نباید خیلی بزرگ‌تر از محتوای صفحه و از طرفی نباید خیلی کوچک باشد.

آماده کردن مخاطب

مخاطبان بدون آمادگی و زمینه ذهنی روی CTA کلیک نمی‌کنند. بنابراین باید ذهن آن‌ها را آماده کرد و برای ایشان توضیح داد کلیک روی CTA و ادامه همراهی، برای آن‌ها چه منفعتی دارد.

طراحی فرم‌ها

فرم‌های موردنظر باید ساده و کوتاه طراحی شوند، که پر کردن آن‌ها نیاز به وقت چندانی نداشته باشد. هیچکدام از مخاطبان از فرم‌های پیچیده و طولانی  استقبال نمی‌کنند.

محل قرارگیری CTA

برای دکمه Call to Action مکان مناسبی درنظر بگیرید. مثلا می‌توانید این دکمه را در انتهای متن قرار دهید چون مخاطب آمادگی ذهنی لازم را دارد.

هدیه به کاربران

بهتر است در صورت درخواست از کاربران برای انجام اقدامات موردنظر، برای آن‌ها هدایایی مانند کتاب الکترونیک، کد تخفیف و… درنظر بگیرید.

 1. اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند!
 1. No trackbacks yet.
« راهنمای تصمیم گیری به روش ACIP
راهنمای اضافه کردن داینامیک css »