شناخت بازاریابی محتوا

درمقابل بسیاری کسب و کار شما را نمی شناسند و باید سعی کنید به درستی خود را معرفی کنید، گاهی ساعت ها باید وقت بگذارید و به سوالات پاسخ دهید.

ورود به کسب و کار های جدید شما را با مجموعه ای از قابلیت ها و چالش ها مواجه می کند، بازارجدید یک اقیانوس آبی است که هر کسی بر حسب توان ، استعداد و شبکه روابطی که شکل می دهد می تواند سهمی از بازار را در اختیار بگیرد.

برای خود من حتی توضیح اینکه چه کار می کنم برای اقوام و آشنایان هم سخت است و همواره مجبور به معرفی کسب و کارم هستم که البته برای کسی که به حرفه اش عشق می ورزد چندان هم دشوار نیست.

بسیاری از کارآفرینان، صاحبان مشاغل و مدیران ارشد به اهمیت بازاریابی محتوا پی برده اند و برای تولید محتوای ارزشمند دست به کار شده اند اما حقیقت این است که بسیاری هنوز درک درستی از محتوای ارزشمند ندارند و نتیجه آن هم تولید محتواهای کم ارزش و تکراری است که اگر چه از نظر سئو بهینه سازی شده اند اما چیزی به معلومات مخاطب اضافه نمی کنند و در بسیاری موارد در بازاریابی هم تاثیر نخواهند داشت.

در یک ورکشاپ یکی از اساتید نقل می کردن تنها 4 درصد محتوای تولیدی کشور اختصاصی و ارزشمند است، اگر این آمار دقیق و قابل استناد باشد هنوز برای معرفی بازاریابی محتوایی و اهمیت تولید محتوای ارزشمند راه طولانی پیش رو داریم.

 تصویر عدم شناخت بازاریابی محتوا و رنجی که می کشیم

محتوای ارزشمند چیست؟

محتوای ارزشمند ترکیبی از محتواهای موجود در فضای وب، ترجمه کور متونی که مطابقتی با نیاز کاربر ایرانی ندارند و یا اظهار نظرهای شخصی بی پشتوانه نیست.

محتوای ارزشمند باید به نیاز های مخاطب پاسخ داده و او را به مطالعه مطلب تشویق کند و در نهایت خواننده احساس کند چیزی به معلوماتش افزوده شده. این محتواست که می تواند به برند سازی شما کمک کرده، سبب جلب اعتماد مخاطبان شده و در نهایت به جذب مخاطب، مشتری و فروش بیشتر منجر می شود.

بسیاری از کارفرمایان می خواهند تولید محتوا داشته باشند اما حاضر نیستند هزینه های آن را بپردازند دغدغه آن ها کاهش هزینه ها به هر قیمتی است که در نهایت سبب شده کارشناسان تولید محتوا به ارائه محتوای گردآوری و ارزان قیمت رو بیاورند تا سهم خوبی از بازار را بدست آورند.

گوگل همه چیز نیست

موتورهای جستجو و ویژه گوگل در سال های اخیر با ارائه الگوریتم های جدید موفق شده اند محتوای کپی را به خوبی از سایر انواع محتوا تشخیص دهند از این رو کار کمی دشوار شده ولی به سبب اینکه هنوز راهی برای ارزش گذاری محتوا در فضای وب وجود ندارد کیفیت محتوا در بسیاری موارد پایین است و صاحبان کسب و کار بیشتر از اینکه به فکر جلب رضایت مخاطب باشند به فکر راضی کردن موتورهای جستجو و یا به عبارت ساده تر گول زدن موتورهای جستجو هستند.

این امر در کوتاه مدت ممکن است به ارتقای رتبه در موتور های جستجو و دیده شدن شما کمک کند اما در دراز مدت ارزش و اعتبار برند شما را پایین می آورد و برندتان را سطحی جلوه می دهد.

اهمیت تولید محتوا

اهمیت تولید محتوا برهیچ کسب و کاری پوشیده نیست همه می دانند کسب و کار ها در دنیای معاصر بدون حضور در فضای مجازی نمی تواند به حیات خود ادامه دهند، حتی کسب و کار هایی که به مبادلات B2B می پردازند هم ناچارند در فضای وب حضور داشته باشند.

اما این به آن مفهوم نیست که به هرطریقی در فضای وب حاضر شوید و به صرف حضور برند خود را بدنام و بی اعتبار کنید.

حضور در فضای وب باید هوشمندانه و محتوا محور باشد، در این راستا لازم است از کارشناسان متخصص و توانمند استفاده کنید.

متخصص تولید محتوابه چه چیزی نیازدارد؟

یک متخصص محتوای خوب با در اختیار داشتن اطلاعات کافی می تواند با کمک مهارت های نوشتاری خود شما را به بهترین شکل ممکن به مخاطبان جامعه هدف معرفی کند.

کاری که شما لازم است انجام دهید این است که به درستی مهارت ها و قابلیت های خود را شرح دهید و مشخص کنید دوست دارید دیگران برند شما را چطور ببینند.

در نهایت باید بازار هدف خود و کسانی که دوست دارید درمیان آن ها شناخته شوید را هم مشخص کنید به این ترتیب کارشناس تولید محتوا قادر خواهد برای معرفی صحیح برند و محصولات شما برنامه ریزی کند و با یک کار حرفه ای و برنامه ریزی شده به بهترین شکل ممکن شما را به سایرین معرفی کند.

چه انتظاری از تولید محتوا باید داشته باشم؟

هدف اصلی تولید محتوا آگاهی بخشی ، معرفی برند و محصولات شما و در نهایت کمک به بازاریابی محصول است. بازاریابی محتوا با هدف فروش بیشتر انجام نمی شود بلکه هدف از تولید محتوا این است که شما را در همه جا در دسترس مشتری قرار دهد تا زمانی که تصمیم به خرید می گیرد از همان ابتدا به سراغ شما بیاید.

کار در مورد تولید محتوای فروشگاه های اینترنتی کمی متفاوت است در آنجا ارائه محتوای مناسب و ارزشمند به صورت مستقیم هم می تواند به فروش کمک کند به شرط آنکه با UX و UI مناسب سایت و بهینه سازی موتورهای جستجو همراه باشد.

اگر شناخت و انتظارات درستی از تولید محتوا در فضای وب داشته باشید به سرعت می توانید به جایگاه مناسبی در فضای وب و شبکه های اجتماعی دست یابید که هم به اطلاع رسانی مناسب منجر شده و هم می تواند میزان فروش شما را افزایش دهد.

اگر مطالبی از این دست براتون جالبه خوشحال می شم من رو فالو کنید تا هم انگیزه بیشتری برای نوشتن پیدا کنم و هم بتونید جدید ترین مطالب من رو مطالعه کنید.

درمقابل بسیاری کسب و کار شما را نمی شناسند و باید سعی کنید به درستی خود را معرفی کنید، گاهی ساعت ها باید وقت بگذارید و به سوالات پاسخ دهید.

[ لینک منبع ]

  1. اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند!
« معرفی بهترین سیستم های فروشگاه ساز
افزایش بازدید صفحه کسب و کار در اینستاگرام »