فریلنسرهای ایرانی- مدیریت خود

اما برویم سر اصل مطلب. مشکلی که اکثر افراد, چه فریلنسر و چه غیر آن, با آن مواجه هستند. ولی این مشکل می‌تواند زندگی کاری یک فریلنسررا خیلی زود و دردناک تمام کنند.

اگر نوشته‌های پیشین‌را مطالعه کرده باشید می‌دانید که قبلاً در مورد شش مشکل از 10 مشکل اصلی فریلنسرهای ایرانی صحبت کردیم. اگر هم آنهارا نخوانده‌اید در آخر نوشته لینک‌هایشان‌را برایتان گذاشته‌ام. (خواندن این بخش در وبلاگ جامپلوی)

 تصویر 10 مشکل فریلنسرهای ایرانی-مشکل هفتم: مدیریت خود

این مشکلی است که اکثر فریلنسرها, چه در ایران و چه در خارج, با آن روبه‌رو می‌شوند. برای نگاه دقیق‌تر به این مشکل بزرگ که نه تنها درآمد, بلکه تمام جنبه‌های زندگی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد, آن‌را با دقت بیشتری بررسی می‌کنیم.

مدیریت زمان

دوباره همین مشکل قدیمی. مشکلی که از ابتدای دوران تحصیل تا امروز با خیلی از ما همراه است.

فریلنسینگ به شیوه‌ی کنونی جریان غیر قابل اعتمادی از درآمد را به همراه دارد.

ابتدای شروع کار جدید عموماً زمان زیادی‌را هدر می‌دهیم. زمان بیش از حد طولانی و کار بیش از حد ساده به نظر می‌رسد. ولی وقتی که چند روز بیشتر به تحویل پروژه نمانده است تازه متوجه می‌شویم که چقدر کار باقی مانده است و چقدر زمان کمی در اختیار داریم. آن وقت است که شب بیداری و استرس و… شروع می‌شود.

ناتوانی در زمان بندی اجرای پروژه سلامت فریلنسر و کیفیت پروژه‌را در خطر قرار می‌دهد و عموماً به هردو آسیب می‌رساند.

مدیریت درآمد

این‌را هم اکثرمان تجربه کرده‌‌ایم. فریلنسینگ به شیوه‌ی کنونی جریان غیر قابل اعتمادی از درآمد را به همراه دارد. آدم یک ماه حتی وقت سر خاراندن هم ندارد, یک ماه هم هیچ پروژه‌ای پیدا نمی‌کند و باید با اندوخته‌هایش سر کند. مشکل وقتی پیش می‌آید که در زمان فراوانی فکر می‌کنیم که وضعیت همیشه اینگونه خواهد ماند و به جای پس انداز بخشی از درآمد, همه‌را خرج می‌کنیم. این بار که پول پروژه‌را از کارفرما گرفتید به فکر زمستان سخت پیش رو هم باشید.

ما داریم بخش بزرگی از زندگیمان‌را در شبکه‌های اجتماعی هدر می‌دهیم.

مدیریت ارتباطات

شاید می‌شد این‌را هم ذیل مدیریت زمان آورد, ولی این روزها مسئله حادتر شده است و بهتر بود جداگانه به این بخش پرداخت. تا به حال میزان ساعتی که در شبانه روز صرف شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌ها می‌کنید را اندازه گرفته اید؟ اگر یک بار این کار را بکنید مطمئناً به نتایج هولناکی می‌رسید.

ما داریم بخش بزرگی از زندگیمان‌را در این شبکه‌ها هدر می‌دهیم. خیلی از این فعالیت‌ها هم هیچ کمکی به شبکه سازی و کسب درآمد در آینده نخواهند کرد.

نداشتن توانایی مدیریت خود بیش از هرچیز می‌تواند به یک فریلنسر آسیب برساند. چون درآمد شما نتیجه‌ی مستقیم نحوه‌ی زندگی و کارکردنتان است. شما کارمند نیستید که از درآمد ثابت مطمئن باشید, تکرار یک اشتباه کوچک در روزهای متوالی ممکن است ماه‌ها گرسنگی‌را به همراه داشته باشد.

نظر شما چیست؟ ناتوانی در مدیریت زمان چقدر در زندگی شما اثرگذار بوده‌است؟ در بخش نظرات من و دیگران‌را از تجربیاتتان آگاه کنید.

شما می‌توانید در وبلاگ جامپلوی قسمت اول و قسمت دوم این مقاله‌را(تمام ده مشکل کنار هم) به صورت کامل و راحت بخوانید.

برای خواندن قسمت‌های قبلی در ویرگول هم می‌توانید از این لینک‌ها استفاده کنید: بازاریابی(در قسمت نظرات مطلب بحث‌هایی مطرح شده که خواندنشان خالی از لطف نیست.), درآمد کم, تنهایی کارکردن, دلال-فریلنسرها, کارکردن بیش از حد, عدم دسترسی به خدمات جهانی.

[ لینک منبع ]

  1. اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند!
« فریلنسرهای ایرانی-:کارکردن بیش از حد
فریلنسرهای ایرانی- پذیرفتگی در فرهنگ عمومی »