10 مشکل اساسی فریلنسرهای ایرانی-درآمد کم

اگر فریلنسر نباشید حتماً با دیدن این مورد شوکه خواهید شد. چون همواره یکی از مزایایی که برای فریلنسینگ ذکر می شود درآمد بیشتر است.  ولی اگر خودتان فریلنسر باشید منظور من را خوب درک می کنید.

57 درصد فریلنسرها با مشکل نقدینگی در سال مواجه می شوند.

در نوشته‌ی قبلی درمورد بازاریابی که بزرگترین مشکل فریلنسرهاست نوشتم. حالا قصد دارم به دومین مشکل اساسی فرلینسرها, یعنی درآمد کم بپردازم.

درآمد کم, دومین مشکل فریلنسرها در ایران.
درآمد کم, دومین مشکل فریلنسرها در ایران.

فریلنسر بودن خیلی شبیه به روزمزد بودن است. شما تا زمانی که پروژه ای برای انجام دادن داشته باشید درآمد هم خواهید داشت. حالا کافی است که چند هفته ای کاری پیدا نشود. آن وقت کم کم کفگیرتان به ته دیگ می خورد و مزه‌ی نداری را می‌کشید.

آمار ثبت شده‌ای از ایران وجود ندارد, ولی همانطوری که قبلا در این اینفوگرافی ذکر کرده بودم, 57 درصد فریلنسرها با مشکل نقدینگی در سال مواجه می شوند. بیایید کمی بیشتر به این مشکل بپردازیم.

مشکل در بازاریابی

این مورد را در بخش قبل توضیح دادم. ولی آنقدر مهم بود که دوباره اینجا هم نوشتمش. وقتی که در بازاریابی شکست بخورید, پولی هم به دست نخواهید آورد. اگر هم بازاریابی ضعیفی داشته باشید, درآمدتان به همان نسبت کم خواهد بود.

عدم پرداخت پول توسط کارفرما

تقریبا محال است که فریلنسری با این مشکل مواجه نشده باشد. هیچ کدام از سایت‌ها و نهادها هم برای این مشکل راه حلی ارائه نمی‌دهند. مشتری پروژه‌را سفارش می‌دهد و شما کار را انجام می‌دهید. ولی هنگام تحویل پروژه دیگر خبری از مشتری نیست. حالا شما می‌مانید با کار انجام‌شده‌ای که خیلی وقت‌ها به درد کس دیگری نمی‌خورد و پولی که هرگز دریافت نخواهید کرد.

کارفرماهای ایرانی عموما به فریلنسرها اعتماد ندارند.

بعضی ها برای رفع این مشکل قبل از شروع کار درصدی از مبلغ کل‌را از مشتری دریافت می‌کنند, ولی این راهکار هم برای یک فریلنسر زیاد جوابگو نیست. همانطوری که قبلاً گفتم, کارفرماهای ایرانی عموماً به فریلنسرها اعتماد ندارند. وقتی که شما پیش از انجام پروژه ازشان درخواست دریافت پول می کنید, از ترس اینکه پولشان را از دست ندهند کلاً بی‌خیال همکاری با شما می‌شوند و به سراغ فرد دیگری می‌روند.

تازه حتی اگر کارفرما حاضر به پرداخت مبلغی هم باشد, باز این خطر وجود دارد که آخر سر پیدایش نشود و شما با دریافت پول کمی کار زیادی کرده باشید. این اتفاق قبلاً برای خود من افتاده است و ضرر زیادی را به خاطرش متحمل شدم.

افزایش تعداد فریلنسرها

درست شنیدید. شاید عجیب به نظر برسد ولی وقتی سرعت رشد تعداد فریلنسرها از سرعت رشد تعداد افرادی که حاضر به کار با فریلنسرها هستند بیشتر شود, درآمد افراد کمتر می شود. این مشکلی است که الان بازار ایران با آن دست و پنجه نرم می کند.

افراد فرصت طلب و عموماً بی تجربه با قیمت های خیلی نازل پروژه هارا تصاحب می‌کنند.

به نسبت کل بازار, کارفرماهای کمی حاضر به کار با فریلنسرها هستند. از این تعداد کم, درصد خیلی کمی پروژه‌های متوسط و بزرگ دارند. ولی مشکل به همین جا ختم نمی شود. همین پروژه های کم و کوچک هم با تقاضای زیادی برای انجام روبه رو هستند. اینجاست که افراد فرصت طلب و عموماً بی‌تجربه با قیمت‌های خیلی نازل همین پروژه‌های کوچک‌را تصاحب می‌کنند.

تمام این عوامل دست به دست هم می دهند تا میزان درآمد فریلنسرها کاهش یابد و نقدینگی به یکی از بزرگترین دغدغه‌های آنها تبدیل شود.

بسیاری از فریلنسرها در نهایت به خاطر مشکل مالی و نبود بیمه مجبور می‌شوند که فریلنسینگ‌را رها کنند و به سراغ زندگی کارمندی بروند.

شما کدام یک از موارد بالارا تجربه کرده‌اید؟ چه عوامل دیگری‌‌را در این موضوع دخیل می‌دانید؟ درقسمت نظرات تجربیاتتان‌را با من و دیگران به اشتراک بگذارید.

خواندن مقاله‌ی کامل در وبلاگ جامپلوی

[ لینک منبع ]

  1. اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند!
« چطور از فریلنسری کسب درامد کنیم؟
فریلنسری »