چرا فریلنسرها نباید حتی برای یک روز ساعتی کار کنند؟

شما چند ساعت در شبانه‌روز می‌توانید کارکنید؟ ۶ ساعت؟ ۸ ساعت؟ ۱۰ ساعت؟ اگر قصد کشتن خودتان با کار را دارید نهایتاً ۱۸ ساعت. بیشتر از اینکه نمی‌توانید کار کنید.
خب حالا قصددارید نتیجه‌ی کارتان‌را براساس تعداد ساعاتی که برای تولیدش وقت‌گذاشته‌اید بفروشید.
اگر فرض کنیم که شما هر روز هفته به میزان ۸ ساعت کار می‌کنید، مجموع ساعات کاریتان در پایان ماه ۲۲۴ ساعت خواهد بود.
حالا فرض کنیم که شما قصد دارید برای هر ساعت کار مبلغ ۱۰۰۰۰ تومان از مشتری بگیرید. اینطوری فارغ از میزان تجربه و مهارتی که دارید، نهایتاً می‌توانید در ماه دومیلیون و دویست و چهل‌هزار تومان درآمد خواهید داشت. سقفی کوتاه که میزان کارآیی شما در افزایش آن نقشی ندارد.
حتی اگر بخواهید برای هر ساعت کار به جای ۱۰۰۰۰ تومان، ۱۰۰۰۰۰ تومان پول بگیرید، باز هم درآمد شما محدود است و هرگز نمی‌توانید از حدی فراتر بروید.
یعنی شما دارید با دست خودتان، خودتان‌را به زنجیر ساعات شبانه‌روز می‌کشید و امکان درآمد بیشتر را برای همیشه از خود می‌گیرید.

شما برای بهره‌وری بالاتر تنبیه می‌شوید

فریلنسرها همیشه سر دوراهی کار کردن به صورت ساعتی یا کارکردن به صورت پروژه‌ای قرار دارند.
اینکه قرارباشد براساس تعداد ساعاتی که برای یک کارفرما کارکرده‌اید از او پول بگیرید در ابتدا ایده‌ی خوبی به نظر می‌رسد. امّا این کار می‌تواند آینده‌ی شمارا برای همیشه نابود کند.
کارکردن به صورت ساعتی مشکلات فراوانی دارد. اینجا با هم ۴ مشکل اصلی این روش کارکردن‌را بررسی می‌کنیم.
یکی از دلایل اصلی بد بودن زندگی کارمندی نسبت به زندگی فریلنسری همین تفاوت بین ساعتی و پروژه‌ای کارکردن است.

با این کار سقف درآمد ناعادلانه برای خودتان ایجاد می‌کنید

 تصویر چرا فریلنسرها نباید حتی برای یک روز ساعتی کار کنند؟

تمام انسان‌ها انتظار دارند که با رسیدن به بهره‌وری بالاتر تشویق شوند. وقتی دارید کاری‌را با کیفیت لازم و در زمان کمتری انجام می‌دهید، انتظار دارید که در قبال این کارکرد بهتر، دریافتی بیشتری داشته باشید. امّا اینجا همه‌چیز برعکس است.
وقتی که دریافتیتان‌را براساس نرخ ساعتی تنظیم می‌کنید، برای اینکه کاری‌را سریع‌تر انجام می‌دهید تنبیه خواهید شد. چون کار زمان کمتری برده است و در اینجا ساعت کمتر یعنی پول کمتر.
شما دو برنامه‌نویس‌را درنظر بگیرید: یکی از آن‌ها می‌تواند یک برنامه‌را در ۱۰ ساعت بنویسد و دیگری همین برنامه‌را در ۴۰ ساعت خواهد نوشت. اگر پروژه‌را بر اساس ساعتی x تومان قیمت‌گذاری کنیم، اینطوری کسی که در نهایت پول بیشتری گیرش می‌آید برنامه‌نویس دوم است که همان کار را در زمان طولانی‌تری انجام می‌دهد و کارایی کمتری دارد.
حالا شاید با خودتان بگویید که وقتی تجربه‌ی بیشتری دارم، پول بیشتری هم در قبال هر ساعت دریافت می‌کنم. امّا این راه هم مشکلاتی دارد.
کارفرما عموماً مبالغ بالایی‌را برای هر ساعت قبول نمی‌کند. یک ساعت برای اکثر افراد واحد کوچکی است و برای انجام یک کار به مقدار زیادی از آن نیاز است. کمتر کسی حاضر است برای ده ساعت کار سه میلیون تومان بپردازد.
به علاوه حتّی اگر این مشکل را حل کنید، مشکلات دیگر ساعتی کارکردن برقرار می‌مانند.

کارکردن به شکل ساعتی انعطاف‌پذیری شمارا ازبین می‌برد

اگر بخواهید برای پروژه‌ها به شکل ساعتی کارکنید انعطاف‌پذیریتان‌را از دست می‌دهید. کارکردن ساعتی مستلزم گزارش روزانه یا هفتگی ساعات کار است.
در حالت پروژه‌ای شما می‌توانید در یک هفته برای پروژه‌ای که زمان تحویلش یک ماه آینده است، تنها ۴ ساعت زمان بگذارید و باقی زمانتان‌را به پروژه‌های دیگر اختصاص بدهید. امّا در کار ساعتی کارفرما از شما انتظار دارد که صرفاً روی پروژه‌ی او زمان بگذارید.

شما برای نتیجه استخدام می‌شوید، نه زمان

آخرین مشکل با کارکردن ساعتی، تضاد آن با هدف سبک کاری فریلنسری است.
کارفرما از فریلنسر توقّع دارد که یک کار مشخص را در زمانی معیّن انجام بدهد. در کارکردن به شیوه‌ی ساعتی هدف از انجام پروژه به سپری‌کردن زمان تغییر می‌کند.
در این حالت ساعت‌ها از پروژه اهمّیّت بیشتری پیدا می‌کنند و بعضاً افراد سودجو تصمیم می‌گیرند با کش‌دادن الکی کار، پول بیشتری را از کارفرما بگیرند.

نتیجه‌گیری

کارکردن ساعتی نه تنها ممکن است به کارفرما آسیب‌برساند، بلکه توانایی پیشرفت را از فریلنسرها می‌گیرد.
بد بودن کارکردن ساعتی چیزی نیست که تازه امروز و در دنیای دیجیتال به آن پی‌برده باشند. سال‌های سال است که در صنعت ساخت و ساز هم افراد ترجیح می‌دهند که کار را به صورت پروژه‌ای، یا به اصطلاح خودشان «کنتراتی»، به دیگران واگذار کنند.
این شیوه هم نفع کارفرمارا تضمین می‌کند و هم به سود فریلنسر است. اینطوری می‌توانید با گذر زمان و باتجربه‌تر شدن، بدون داشتن محدودیتی درآمدتان‌را افزایش بدهید.

این مطلب برای اولین بار در وبلاگ جامپلوی منتشر شده است. با کلیک روی این نوشته به این مطلب و مطالب دیگر در وبلاگ جامپلوی دسترسی پیدا کنید.

[ لینک منبع ]

  1. اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند!
« 10 راه برای کاهش استرس فریلنسرها
چطور از فریلنسری کسب درامد کنیم؟ »