فریلنسری و مدیریت مسائل مالی

در این مقاله با هم به بررسی مدیریت مسائل مالی برای فریلنسرها می‌پردازیم.

بیش‌تر از همه پس‌انداز کن

زندگی به عنوان فریلنسر بسیار شیرین و دوست‌داشتنی است. همانطوری که قبلاً در این نوشته توضیح دادم, آنقدر این جذابیت‌ها زیاد است که فریلنسینگ دارد به جریان اصلی بازار کار تبدیل می‌شود. اما همیشه همه‌چیز خوب پیش نمی‌رود.

 تصویر راهنمای سبک زندگی برای فریلنسرها: مدیریت مسائل مالی

سبک زندگی آزادانه و بی‌تعهدی دلچسب همراه آن اکثر افراد را به ولخرجی ترغیب می‌کند. حتماً هربار که مشتری پول‌را واریز می‌کند با خودتان فکر می‌کنید که چطور باید آن پول‌را به سرعت خرج کرد. انگار که حساب بانکیتان به جریان بی‌توقف پول متّصل شده است. اما ادامه دادن این شیوه می‌تواند برای شما بسیار گران تمام بشود.

تجربه‌ی جمعی همه‌ی فریلنسرها نشان می‌دهد که همیشه روزهای طولانی‌ای که هیچ مشتری‌ای نخواهید داشت در راه هستند. روزهای سختی که شما باید قبض‌هارا بدهید, قسط‌هارا پرداخت کنید, خرید کنید و برای زنده ماندن هزینه کنید, اما هیچ‌ مشتری‌ای ندارید.

برای اینکه بتوانید از این زمستان‌های سخت نداری جان سالم به در ببرید, باید در سبک زندگی خود در دوران فراوانی تجدید نظر کنید.

هزینه‌های ثابت‌را پیش‌پیش کناربگذار

بخش بزرگی از هزینه‌های ماهانه‌ی ما ثابت هستند. هزینه‌های قبوض خدماتی, کرایه خانه, شهریه‌ی مدرسه‌ی فرزند, هزینه‌ی خورد و خوراک و خریدهای روزمرّه‌ای مثل پوشاک و چیزهایی از این قبیل.

بهترین کار این است که از اوّل هرماه هزینه‌هایی که باید برای آن ماه پرداخت کنید را کنار بگذارید. یعنی به خودتان قول بدهید تا زمانی که مبلغ مورد نیاز برای هزینه‌ههای این ماه‌را کنار نگذاشته‌اید به هیچ‌وجه به دریافتی‌هایتان دست نزید. این کار باعث می‌شود که مطمئن شوید که قبل از به باد دادن پولتان هزینه‌های جاری و ضروری ماهانه‌ی خودتان‌را کنار گذاشته‌اید.

اگر هم فکر می‌کنید به اندازه‌ی کافی در مقابل وسوسه‌ی پول خرج کردن مقاومت ندارید می‌توانید از پدر و مادر, همسر یا شریک زندگی و یا یکی از دوستان صمیمی‌تان بخواهید که آن پول‌را برایتان نگهداری بکنند.

درصدی از درآمدت‌را پس‌انداز کن

حالا که از پرداخت هزینه‌های قابل پیش‌بینی ماه آینده مطمئن شدید وقت آن است که به سراغ آینده‌ی دورتر بروید. بیماری, تصادف و از همه مهمتر هزینه‌ی بیمه و بازنشستگی.

شما قرار نیست که تا ابد کار کنید. به همین دلیل بهترین کار این است که درصدی از درآمدتان‌را به بیمه اختصاص دهید تا مطمئن شوید در سالیان پایان عمر از گرسنگی نمی‌میرید و لازم نیست کارتن خواب شوید.

به علاوه بهتر است همیشه یک حساب بلند مدّت داشته باشید و درصد دیگری از درآمدتان‌را در آن حساب ذخیره کنید. اینطوری راحت‌تر می‌توانید خرج‌های پیش‌بینی نشده‌ی آینده‌را مدیریت کنید.

شاید باخودتان فکر کنید باکنار گذاشتن این پول‌ها دیگر چیزی دستتان‌را نخواهد گرفت. امّا با کمی حساب‌شده خرج کردن هم می‌توانید به خوبی زندگی کنید و هم از آینده‌ی خودتان مطمئن شوید.

مراقب هزینه‌هایت باش

اگر دوست‌دارید که پول بیشتری در حسابتان بماند باید پول کمتری خرج کنید! این جمله آن‌قدر بدیهی است که خنده‌دار به نظر می‌رسد, امّا اکثراً به آن بی‌توجهیم.

خیلی از چیزهایی که ما می‌خریم هرگز به دردمان نمی‌خورند. پس بهتر است قبل از اینکه چیزی‌را بخریم از به دردبخور بودن آن مطمئن شویم.

قبل از اینکه یک وسیله‌ی جدید بخرید ببینید آیا خریدن آن به شما کمکی می‌کند؟ آیا وسیله‌ی دیگری نمی‌تواند با هزینه‌ای کمتر مشکل شمارا رفع کند؟

همچنین بهتر است قبل از خرید کمی صبرکنید. از مغازه یا وبسایت کمی خارج شوید و سعی کنید از هیجان اوّلیه‌ی خود فاصله بگیرید. این کار باعث می‌شود که کمتر جوگیر شوید و چیزی که به آن نیاز ندارید را خریداری کنید.

این‌را فراموش نکنید که درآمد شما به عنوان یک فریلنسر(البته در شیوه‌ی فعلی) بسیار ناپایدار است. پس خرج کردن این درآمد برای چیزهای به‌درد نخور اصلاً عاقلانه نیست.

به منابع درآمدت تنوع بده

اگر 80درصد درآمد شما از یک مشتری تأمین می‌شود, شما دچار ریسک تمرکز درآمد شده‌اید. این یعنی اگر آن مشتری به هر دلیلی از دست برود شما تنها 20 درصد درآمد قبلی خود را خواهید داشت. به همین دلیل نباید اجازه دهید درآمدتان محدود به یک حوزه یا یک مشتری شود.

باید سعی کنید مهارت کسب درآمد از چند حوزه‌ی مختلف‌را داشته باشید و بتوانید در هر حوزه چندین مشتری وفادار برای خودتان دست و پا کنید. اگر 5 مشتری مختلف 20 درصد درآمد شمارا تأمین کنند, با از دست رفتن یکی از آن‌ها تنها 4 درصد از درآمدتان از دست رفته است.

خوش اخلاق باش

برای یک فریلنسر چیزی مهم‌تر از داشتن یک برند شخصی خوب نیست. داشتن برند شخصی خوب باعث می‌شود که مشتری‌ها به شما وفادار باقی بمانند و مشتری‌های دیگری‌را برایتان جذب کنند.

اگر با مشتری‌ها مدارا کنید و از نظر حرفه‌ای خوش‌اخلاق باید برند شخصی شما به سرعت رشد می‌کند. این باعث می‌شود که تعداد مشتری‌هایتان گسترش پیداکند و میزان ریسک مالیتان کاهش یابد. به علاوه درآمدتان هم به خوبی افزایش پیدا می‌کند.

بارعایت موارد بالا و مطابقت دادن سبک زندگی مالیتان با سبگ زندگی فریلنسری, می‌توانید با کمترین دغدغه‌ی مالی از فریلنسینگ لذت ببرید.

خواندن مقاله در وبلاگ جامپلوی

[ لینک منبع ]

  1. اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند!
« راهنمای جامع فریلنسینگ و کسب درآمد برای دانشجوها
برقراری تعادل بین زندگی کاری و شخصی »