راهنمای جامع فریلنسینگ و کسب درآمد برای دانشجوها

در این راهنما ما مشکلات کسب درآمد, راه حل‌های آنها و نحوه‌ی کسب درآمدرا برای دانشجوهای ایرانی آماده کرده‌ایم.

مشکلات اصلی سرراه کسب درآمد دانشجو ها و دانش‌آموزان

کمتر دانشجویی پیدا می‌شود که دلش نخواهد از وقت‌های آزادش پول خوبی در بیاورد. بعضی‌ها برای خرج تحصیلشان به این پول احتیاج دارند, بعضی‌ها هم برای پس‌انداز و خوش‌گذرانی بیشتر. اما تعداد خیلی کمی از افراد هستند که موفق می‌شوند که واقعاً در دوران تحصیل درآمدی کسب کنند.

 تصویر راهنمای جامع فریلنسینگ و کسب درآمد برای دانشجوها

بزرگترین مشکل دانشجوها در این راه زمان است.

دور کار تمام وقت‌را که باید خط کشید. از طرفی زمان‌بندی اکثر کارهای نیمه‌وقت هم به نوع زمانبندی هفتگی دانشجوها نمی‌خورد.

برای یک دانشجو همیشه احتمال برگزاری کلاس جبرانی, گرفتن امتحانی خارج از برنامه یا پروژه‌ی پیش‌بینی نشده‌ی یک درس وجود دارد.

به علاوه دانشجو ها با مشکل کمبود مهارت و نداشتن رزومه هم روبه‌رو هستند. مشکلی که باعث می‌شود که حتی اگر بتوانند زمان‌بندی لازم برای یک کار نیمه‌وقت‌را بکنند, باز هم نتوانند نظر صاحب کار را برای همکاری جلب کنند.

این دو مشکل خیلی‌هارا از کارکردن و کسب درآمد به کلی ناامید کرده است. ولی برای هر مشکلی چاره‌ای هست. چاره‌ی این مشکلات هم یک کلمه است: فریلنسینگ!

فریلنسینگ چگونه درآمد پایدار و مطلوبی‌را برای دانشجوها فراهم می‌کند؟

فریلنسینگ مزایای خیلی زیادی برای دانشجوها دارد. ما در اینجا برایتان  4 تا از مهمترین مزیت‌هارا لیست کرده‌ایم:

1-انعطاف زمانی بسیار زیاد

وقتی که به عنوان یک فریلنسر مشغول به کار شوید, تنها کسی که ساعات کاری‌را در روز تعیین می‌کد خوتان هستید. شما می‌توانید هرروز با توجه به برنامه‌ی خودتان در آن روز مشخص کنید که دوست دارید چقدر کار کنید. حتی شاید تصمیم بگیرید یک روز کار نکنید و در عوض روز بعد ساعات بیشتری‌را به کار بپردازید.

در فریلنسینگ تنها محدودیت زمانی, مهلت تحویل پروژه به کارفرما است و اصلاً مهم نیست که تا رسیدن آن زمان شما فرآیند انجام پروژه‌را چگونه زمانبندی می‌کنید.

2-دورکاری

یکی دیگر از مزایای بزرگ فریلنسینگ برای دانشجوها این است که دیگر لازم نیست در شرکت یا محل کار حاضر شوند و زمانشان‌را برای رفت و آمد تلف کنند. این یعنی علاوه بر اینکه مهم نیست که چه وقت کار می‌کنید, اهمیتی هم ندارد که کجا درحال کار هستید.

شما می‌توانید خیلی راحت کارتان‌را از خانه یا خوابگاه انجام دهید, بدون اینکه نگرانی‌ای بابت رفت و آمد داشته باشید.

3-آزادی انتخاب پروژه‌ها با توجه به حجم کاری مورد نیاز

این شما هستید که پس از بررسی کامل پروژه انتخاب می‌کنید که آیا آن‌را انجام دهید یا نه. به همین دلیل می‌توانید با توجه به حجم کاری‌ای که پروژه از شما طلب می‌کند تصمیم بگیرید که آیا می‌توانید آن‌را با توجه به زمانی که در اختیار دارید انجام دهید یا نه. در صورتی که در کارهای تمام‌وقت یا نیمه‌وقت این صاحب کار است که برای شما نوع پروژه و زمان نهایی آن‌را تعیین می‌کند و شما تنها باید انتظارات اورا برآورده کنید.

این ویژگی باعث می‌شود که شما تقریباً همیشه بتوانید پروژه‌ای مناسب‌را انتخاب کنید. حالا اگر زمان زیادی داشته باشید پروژه‌ی بزرگتری‌را انتخاب می‌کنید, و اگر وقت کمی دارید پروژه‌ای کوچک.

4-کسب تجربه و ساخت روزمه همراه با کسب درآمد

شما می‌توانید در زمینه‌ی تحصیلی خودتان تجربه‌های خوب و واقعی به دست بیاورید که باارزش‌ترین بخش رزومه‌ی شمارا خواهند ساخت. مخصوصاً در دنیای کامپیوتر و گرافیک. برای اکثر افراد و کارفرماها هیچ اهمیتی ندارد که شما در کدام دانشگاه و با چه معدلی مدرک گرفته‌اید, مهم این است که چه چیزهایی بلدید و چه کارهایی انجام داده‌اید.

مزیت اصلی فریلنسینگ نسبت به کارآموزی یا روش‌های مشابه این است که شما پس از انجام پروژه هزینه‌ی واقعی کارتان‌را دریافت می‌کنید. اما اگر بخواهید با کارآموزی کسب تجربه کنید, یا پولی دریافت نمی‌کنید یا پول دریافتی درمقابل کاری که انجام می‌دهید ناچیز است.

زمینه‌های کاری مناسب دانشجو ها و دانش‌آموزها برای فریلنسینگ

فریلنسرها تقریباً در هرکاری که بتوان آن‌را به صورت دورکاری انجام داد حضور دارند, اما تعداد شغل‌هایی که یک دانشجو بتواند در آن به صورت فریلنسر فعالیت کند کم است. ما در اینجا لیستی از 6 زمینه‌ی  کاری که دانشجوها هم می‌توانند به عنوان فریلنسر در آن‌ها فعالیت کنندرا برایتان آورده‌ایم:

طراحی وب

این روزها تقریباً همه به حداقل یک وبسایت یا وبلاگ نیاز دارند, و همین نیاز بالا باعث شده است که افراد زیادی بتوانند از طریق طراحی سایت یا وبلاگ پول دربیاورند.

شما می‌توانید با توجه به توانمندی‌هایتان کارهای زیادی از طراحی قالب یک وبلاگ گرفته تا ساخت کامل یک سایت از پایه‌را انجام بدهید و با توجه به اندازه‌ی پروژه, پول خوبی دربیاورید.

برای فعالیت در این حوزه به مهارت‌های زیر احتیاج دارید:

1-طراحی گرافیک

2- طراحی UI با استفاده از HTML, CSS و javascript

3-زبان‌ها و فریمورک‌های سمت سرور مانند: PHP, asp.net و …

4- مفاهیم seo

5-مفاهیم UX

البته باید این موضوع‌را هم درنظر بگیرید که لازم نیست در بسیاری از این‌ها حرفه‌ای باشد. مثلاً شما برای طراحی وب لازم نیست که حتماً به اندازه‌ی یک طراح گرافیک توانایی داشته باشید, ولی باید کار با نرم‌افزارهای گرافیکی مورد نیاز و کارهای ابتدایی گرافیکی‌را بلد باشید.

همچنین اگر بعضی از این مهارت‌هارا نداشته باشید هم می‌توانید کسب درآمد کنید, ولی هرچقدر مهارت‌های بیشتری از لیست بالارا داشته باشید, درآمدتان افزایش خواهد یافت.

طراحی گرافیک

طراحی گرافیک هم این‌روزها بازار داغی پیدا کرده است و هرچقدر هم که زمان می‌گذرد نیاز بازار به ان بیشتر می‌شود. شما به عنوان یک طراح گرافیک می‌توانید در حوزه‌های مختلفی فعالیت کنید. طراحی گرافیکی صفحات وب, طراحی لوگو, طراحی فونت, طراحی پوستر, طراحی شخصیت برای بازی‌ها و … . بهترین کار این است که تمرکزتان‌را روی یکی از این حوزه‌ها بگذارید و سعی کنید در آن پیشرفت کنید.

برای فعالیت در این حوزه به مهارت‌های زیر احتیاج دارید:

1-کار با نرم‌افزارهای گرافیکی مانند photoshop و illustrator

2- مفاهیم کار با رنگ‌ها

3- اصول طراحی فونت

4* مفاهیم UI

5- مفاهیم UX

6-اصول طراحی

مشخص است که با توجه به زمینه‌ی کاریتان باید بخشی از لیست بالارا فرابگیرید و بسیاری از مهارت‌های مورد نیاز در لیست وجود ندارند و باید با توجه به زمینه‌ی کاری, خودتان آنهارا پیدا کنید و به خوبی یاد بگیرید.

تولید محتوا

تولید محتوا هم یکی دیگر از کارهایی است که هرروز بازارش داغ‌تر می‌شود و در بسیاری از موارد از عهده‌ی یک دانشجو برمی‌آید.  77 درصد سازمان‌های بزرگ افرادی‌را برای مدیریت استراتژی تولید محتوای خود استخدام کرده‌اند و 88 درصد بازاریاب‌های  B2B از بازاریابی محتوا استفاده می‌کنند. تولید محتوا دارد تبدیل به یکی از حیاتی‌ترین کارهای هر کسب و کاری می‌شود, و شما این شانس‌را دارید که از این نیاز روزافزون کسب درآمد کنید.

شما می‌توانید انتخاب کنید که در چه زمینه‌ای برای تولید محتوا فعالیت کنید. تولید محتوای شبکه‌های اجتماعی, وبلاگ و … . کار تولید محتوا آسان به نظر می‌رسد, اما در عمل کار سخت و وقت‌گیری است.

شما برای اینکه بتوانید محتوای خوبی تولید کنید باید مطالعه‌ی زیادی در مورد موضوعی که می‌خواهید برایش محتوا تولید کنید داشته باشید. به علاوه باید تسلط بسیار خوبی به قوانین نگارش زبان فارسی داشته باشید و صد البته باید شکل صحیح کلمات‌را بدانید و بدون غلط املایی بنویسید.

کار به همین‌جا محدود نمی‌شود. شما باید از نحوه‌ی تعامل کاربر با محتوا آگاه باشید. باید از مفاهیم بازاریابی باخبر باشید و شیوه‌ی نگارش عناوین جذاب‌را بدانید. باید بدانید که چه چیزی ذهن کاربررا به نوشته جلب می‌کند و همزمان به اون احساس خوبی هم می‌‌دهد.

تولید محتوا درآمد خوبی دارد, ولی پیش از شروع کار در این زمینه باید چیزهای زیادی‌را یادبگیرید.

خب پیشنهادات ما برای شروع کار به عنوان فریلنسر را دیدید, حالا ببینیم که در این راه با چه مشکلاتی روبه‌رو خواهید شد.

دیدن بقیه‌ی زمینه‌های کاری در وبلاگ جامپلوی

مشکلات کار به عنوان فریلنسر برای دانشجوها

متأسفانه همیشه همه‌چیز خوب پیش نمی‌رود و شما در این راه با مشکلاتی هم روبه‌رو خواهید شد. اینجا برایتان 4 مشکلی که مطمئناً با آن مواجه خواهید شد را شرح داده‌ایم و شیوه‌ی حل آن‌را هم آورده ایم تا بتوانید با خیالی راحت‌تر قدم در راه فریلنسینگ بگذارید.

1-ناتوانی در تمام کردن پروژه در موعد مقرر

همانطور که در مزیت‌های فریلنسینگ گفتیم, شما خودتان می‌توانید با توجه به مهارت‌ها و زمانی که در اختیار دارید پروژه‌هارا انتخاب کنید. مشکل اینجاست که افراد عموماً با اغراق در مورد توانمندی‌هایشان فکر می‌کنند و نسبت به زمان انجام پروژه و پیچیدگی‌های آن خیلی خوش‌بین اند.

این مشکل باعث می‌شود که نتوانند تخمین خوبی از زمان اجرای پروژه داشته باشند. کافی است در مورد دفعاتی که در ابتدای ترم تحصیلی به خودتان قول داده بودید که معدل «الف» کسب کنید را به یاد بیاورید تا متوجه منظورم بشوید.

بهترین کار برای جلوگیری از دچار این مشکل شدن این است که پیش از قبول پروژه, پروژه‌های قبلیتان‌را به یادبیاورید و با افرادی که قبل از شما پروژه‌ای تقریباً مشابه آن انجام داده‌اند مشورت کنید. فقط هنگام مشورت حواستان به تفاوت تجربه و توانایی خودتان و آن فرد هم باشد.

2-عدم دریافت پول

این مشکل عمومیت دارد و برای همه پیش می‌آید, ولی برای افراد تازه کار خطرش بیشتر است. به ویژه اینکه افراد وقتی می‌فهمند که طرف حسابشان دانشجو است تمام تلاششان‌را برای کم کردن مبلغ پروژه یا اصلاً ندادن پول در ازای دریافت پروژه می‌کنند.

بهترین کار این است که حتی‌الامکان کارفرمارا از اینکه دانشجو هستید باخبر نکنید. همچنین حتماً قبل از شروع پروژه پیش پرداختی از کارفرما بگیرید که از قصد واقعی او برای دریافت پروژه مطمئن شوید.

علاوه بر این دو مشکل, شما با مشکلات رایج فریلنسینگ هم روبه‌رو خواهید شد. در اینجا می‌توانید 10 مشکل اساسی فریلنسرهای ایرانی‌را بخوانید. (خواندن قسمت اول – خواندن قسمت دوم)

3-کمبود مهارت

شما تازه دانشجو هستید و درحال یادگیری, پس طبیعتاً تمام مهارت‌های لازم برای انجام بسیاری از پروژه‌ها را ندارید. اما این مسئله اصلاً برای کارفرما اهمیتی ندارد. اون تنها می‌خواهد در قبال پولی که می‌پردازد پروژه‌ای که می‌خواهد را دریافت کند.

این مسئله باعث می‌شود که شما تا مدت‌ها نتوانید در اکثر پروژه‌ها شرکت کنید و مدت زمان زیادی از سال‌را بی‌کار بمایند. متأسفانه در شیوه‌های فعلی هیچ راه حلی برای این مشکل وجود ندارد.(لازم نیست نگران باشید, ما براتون خبرهای خوبی داریم!)

4-ناتوانی در پیداکردن مشتری

این مشکل نتیجه‌ی مشکل قبل, نداشتن رزومه‌ی خوب و تنهایی کار کردن شماست. پروژه‌های کمی وجود دارند که شما مهارت‌ها و زمان لازم برای انجام آن‌هارا دارید, و پروژه‌های خیلی کمتری هستند که کارفرما حاضر است آن‌را به یک دانشجو ی بی‌تجربه و بدون رزومه بسپارد.

پروژه‌های باقی مانده هم مطمئناً خواهان زیادی دارند و به دست آوردنشان بسیار سخت است. متأسفانه باز هم مثل مشکل قبلی هیچ راه حلی برای این مشکل وجود ندارد.(البته باز هم لازم نیست نگران باشید, ما براتون خبرهای خوبی داریم!)

راه حل نهایی مشکلات فریلنسینگ و نحوه‌ی کسب درآمد مطمئن و پایدار

 تصویر راهنمای جامع فریلنسینگ و کسب درآمد برای دانشجوها

پلتفرم‌های داخلی و خارجی زیادی هستند که درآنها می‌توان پروژه پیدا کرد. شما می‌توانید به راحتی آنهارا پیدا کنید, ولی هیچ کدام از آنها مشکلات ذکر شده‌را رفع نمی‌کنند.

خبر خوب این است که ما چندین ماه است که داریم روی سیستمی کار می‌کنیم که نه تنها تمام مشکلات‌را برای شما رفع می‌کند, بلکه بالاترین درآمد نسبت به زمان‌را برایتان به ارمغان می‌آورد. هر وقت که بخواهید و با هر سطح تجربه‌ای, می‌توانید به عنوان یک فریلنسر کسب درآمد کنید. بدون اینکه نگران پیداکردن مشتری  و گرفتن پروژه باشید.

دیدن ویدیوی معرّفی

خواندن مقاله‌ی کامل در وبلاگ جامپلوی

[ لینک منبع ]

  1. اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند!
« مشکل فریلنسرهای ایرانی-نبود زیرساخت‌های مناسب
فریلنسری و مدیریت مسائل مالی »