10 راه برای کاهش استرس فریلنسرها

امّا همه‌ چیز همیشه به این خوبی نیست. زندگی فریلنسری مشکلاتی هم دارد. یکی از این مشکلات استرس و اضطراب فراوان است. مشکلی که خیلی‌هارا آزار می‌دهد و حتّی باعث می‌شود که برای همیشه قید فریلنسینگ‌را بزنند.

چه چیزی بهتر از این است که آدم فریلنسر باشد؟ ساعات کاری انعطاف پذیر, کارکردن در جایی که دوست‌داری, درآمد بیشتر و هزاران اتّفاق خوب دیگر.

استرس سلامت جسمی و روانی شمارا به خطر می‌اندازد. اطرافیانتان‌را از شما دور می‌کند. باعث می‌شود کاری که می‌کنید مؤثر نباشد و نتوانید در حرفه‌ی خودتان فردی به‌دردبخور باشید. استرس توانایی تشخیص‌را از شما سلب می‌کند و زندگیتان‌را تبدیل به یک خرابه می‌کند.

حالا جامپلوی برای شما 10 راه را که با کمک آن‌ها به صورت قطعی از شر استرس خلاص می‌شوید را آماده کرده است. با استفاده از این 10 راه با خیال راحت و بدون هیچ استرسی از زندگی فریلنسری خودتان لذّت ببرید.

 تصویر راهنمای سبک زندگی فریلنسری – 10 راه برای کاهش استرس فریلنسرها

1-موارد استرس‌زا را شناسایی و از آن‌ها دوری کنید.

این ساده‌ترین و مؤثرترین توصیه‌ای است که می‌توان به یک نفر برای رهایی از استرس کرد. امّا اکثر افراد از این راه حل ساده استفاده نمی‌کنند. اگر می‌خواهید از شر استرس خلاص شوید, باید بدانید که دقیقاً چه اتّفاقاتی باعث می‌شوند دچار استرس شوید.

برای این کار یک دفترچه بردارید, یک فایل اکسل باز کنید یا از هر برنامه یا وسیله‌ی دیگری که با آن راحت هستید و همیشه در دسترستان است استفاده کنید.

هروقت که دچار استرس شدید عاملی که فکر می‌کنید دلیل آن است را بنویسید. سپس سعی کنید تا جای ممکن از عوامل استرسی که در «دفترچه‌ی استرس» یادداشت کرده‌اید دوری کنید.

این عامل استرس ممکن است یک مشتری همیشه ناراضی, پروژه‌ای که محدودیت زمانی غیر قابل دسترسی دارد یا هرچیز دیگری باشد. باید بدون نگرانی از کم شدن درآمد یا بی‌کار ماندن آن‌ها را کنار بگذارید. با استرس هرگز نمی‌توانید کارا باشید و بدون سلامتی هیچ پولی کمکتان نخواهد کرد.

گاهی اوقات با دوری از عاملی که فکر می‌کردید باعث استرستان است, باز هم استرس دست از سرتان برنمی‌دارد. این که عامل استرس‌را اشتباه تشخیص داده باشید امری طبیعی است. پس به جای اینکه از این روش ناامید شوید سعی کنید عامل اصلی‌را پیدا کنید و دلیل اشتباهتان‌را بفهمید.

2-به صورت کلّی به شرایط نگاه کنید

آیا واقعاً اتّفاق بدی قرار است بیفتد؟ وقتی که استرس وجودتان‌را دربرمی‌گیرد دست‌نگهدارید. از آن شرایط خارج شوید و این سؤال‌را از خودتان بپرسید. باید به تصویر کلّی از شرایط خودتان برسید.

خیلی اوقات ما برای شرایطی که واقعاً بد و خطرناک نیستند نگران هستیم. وقتی از وضعیت خودمان آگاه نیستیم فکر می‌کنیم که حتماً چیز خطرناکی وجود دارد. همان هیولایی که بچّه‌ها فکر می‌کنند از دل تاریکی بیرون می‌آید و آزارشان می‌دهد به سراغمان می‌آید. ما همه از تاریکی می‌ترسیم, پس بهتر است ذهنمان‌را روشن کنیم.

از کار فاصله بگیرید. وضعیت شغلی, عاطفی, مالی و… خودتان‌را بررسی کنید. بدترین شرایط ممکن‌را درنظر بگیرید و به صورت منطقی نتیجه‌ی آن‌هارا درنظر بگیرید. اینطوری, در اکثر اوقات, دیگر دلیلی برای استرس وجود ندارد. چراغ‌ها که روشن شوند هیولا هم می‌رود.

3-به اندازه بخوابید

از استرس خسته شده اید؟ پس باید به اندازه بخوابید. افرادی که کم یا زیاد می‌خوابند بیشتر به استرس دچار می‌شوند.

برای خودتان زمان خوابیدن و بیدار شدن دقیقی تعیین کنید و هرگز آن‌را تغییر ندهید. اجازه ندهید فلان برنامه‌ی تلویزیونی یا فلان رفیق قدیمی که بعد از بیست سال امشب با شما تماس گرفته, چون هنگام نصب آفیس به مشکل خورده, خوابتان‌را بهم بزنند.

برای اینکه بتوانید زمان مناسب برای خوابیدن و بیدار شدن را پیدا کنید ابزار زیادی وجود دارد. مثلاً می‌توانید از سایت جالب sleepyti استفاده کنید.

تغییر مداوم میزان و ساعت خوابیدن ساعت طبیعی بدنتان را به‌هم‌می‌زند و جسم و روانتان‌را دچار مشکل می‌کند.

4-سالم و به اندازه بخورید

خوردن غذاهای چرب و ناسالم مثل فست‌فودها باعث می‌شود که زودتر خسته شوید. افرادی که از این غذاها استفاده می‌کنند بیشتر در معرض استرس قرار می‌گیرند.

به علاوه این غذاها شمارا چاق می‌کنند. برای قلب و مغزتان مضر هستند و فشار خونتان‌را بالا می‌برند. وقتی که چاق و بیمار باشید بیشتر از همیشه استرس می‌گیرید و کمتر از همیشه اعتماد به نفس دارید.

اگر هم غذای کمی می‌خورید, همیشه گرسنه‌اید یا وزنتان کمتر از میزان استاندارد است بهتر است هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید. بدنی که توان کافی ندارد در مقابل استرس آسیب‌پذیرتر است.

5-هر روز ورزش کنید

ورزش دشمن درجه یک استرس است. ورزش باعث ترشح اندورفین‌ها می‌شود, به منظّم شدن خواب کمک می‌کند, انرژیتان‌را تقویت می‌کند و کمک می‌کند که آرام‌تر بمانید.

سعی کنید حداقل روزی نیم‌ساعت‌را به ورزش کردن اختصاص دهید. این ورزش می‌تواند هرچیزی باشد. از رفتن به باشگاه تناسب اندام گرفته تا دویدن و قدم‌زدن در پارک.

ورزش کردن در فضای باز و دریافت نور خورشید بیشتر به سلامت روانی و جسمیتان کمک خواهد کرد.

6-تفریح و استراحت کنید

فکر می‌کنید اگر روزی 18 ساعت کار کنید تبدیل به یک قهرمان می‌شوید, همه‌ی مشکلاتتان حل می‌شود و همه به شما افتخار خواهند کرد؟ اشتباه می‌کنید.

کارکردن زیاد و نداشتن تفریح در درازمدّت باعث می‌شود تحت استرس زیادی قرار بگیرید و همیشه احساس خستگی کنید.

برای خودتان ساعت کاری مشخص تعیین کنید. آخر هفته‌ها و ساعت‌های غیر کاری‌را به خانواده, دوستان, تفریح و هر کار دیگری که دوست دارید اختصاص دهید. با این کار کمتر گرفتار استرس می‌شوید.

7-با دیگران ارتباط برقرار کنید

می‌خواهید استرستان کمتر شود؟ همین الان با دوست صمیمیتان تماس بگیرید و در مورد اوضاع خودتان با او صحبت کنید. احساساتتان‌را برای دیگران توضیح دهید. اجازه دهید دیگران به شما کمک کنند. مشکلاتتان‌را برای آن‌ها بگویید تا کمتر احساس تنهایی بکنید.

https://virgool.io/Freelancing/%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D8%A8%DA%A9-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D8%B1%DB%8C%D9%84%D9%86%D8%B3%D8%B1%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AA%D8%B9%D8%A7%D8%AF%D9%84-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%88-%D8%B4%D8%AE%D8%B5%DB%8C-ejjivemossrh

بخش بزرگی از استرس‌ها به این خاطر سراغ آدم می‌آیند که فکر می‌کند باید به تنهایی مقابل مشکلاتش بایستد. شاید دیگران با مشتری دردسر ساز شما آشنا نباشند یا ندانند که چقدر این پروژه مشکل است, امّا می‌توانند به شما کمک کنند. حداقل با گوش‌دادن به شما.

8-خودتان باشید

بخش بزرگی از استرسی که ما روزانه تحمّل می‌کنیم به خاطر نگه‌داشتن تصویری غیرواقعی‌ است که از خودمان ساخته ایم.

ترس از اینکه نقابمان بیفتد و همه بفهمند که تا الان تظاهر به چیزی می‌کردیم که با واقعیتمان متفاوت بوده است, همواره مارا در اضطراب نگه‌می‌دارد.

تا به حال شده پیش خودتان فکر کنید اگر مشتری بفهمد که درمورد توانایی‌هایتان مبالغه کرده‌اید و توانایی کار را ندارید چه می‌شود؟ اگر جوابتان مثبت است, بهتر است همین الان نقابتان‌را کنار بگذارید و با خود واقعیتان زندگی کنید.

شاید به هزاران دلیل فکر کنید که اگر دیگران حقیقت‌را بفهمند شمارا کمتر دوست خواهند داشت. مشتری کمتری پیدا می‌کنید و زندگی و آبرویتان صدمه خواهد دید. امّا حقیقت کاملاً متفاوت است. وقتی با صداقت تمام در مورد ویژگی‌ها و توانایی‌هایتان صحبت می‌کنید دیگرا راحت‌تر به شما اعتماد می‌کنند. به علاوه خودتان هم از شر این استرس همیشگی خلاص خواهید شد.

اگر واقعاً فکر می‌کنید نباید آن کسی باشید که الان هستید, پس به جای مبالغه کردن خودتان‌را تغییر دهید.

9-شهامت پذیرش اشتباهات را داشته باشید

زمان انجام پروژه را اشتباه تخمین زده اید و پروژه 2 هفته دیرتر از موعد آماده خواهد شد؟ حالا هم شب و روز استرس این‌را دارید که با به موقع انجام نشدن این کار حرفه‌ای بودنتان زیر سؤال می‌رود؟

وقتی که اشتباهی رخ داده باید سریعاً آن‌را بپذیرید و افرادی که از آن اشتباه آسیب می‌بینند را باخبر کنید.

پنهان‌کاری و جلورفتن با آن اشتباه تنها استرس شما را افزایش می‌دهد و کار را خراب‌تر می‌کند.

حرفه‌ای ها اشتباهاتشان‌را می‌پذیرند و آن‌را جبران می‌کنند. اینطوری هم به دیگران آسیبی وارد نمی‌شود و هم خودشان از استرس پس نمی‌افتند.

10- به مشاور یا روان‌شناس مراجعه کنید

گاهی اوقات مشکل بزرگتر از این حرف‌ها است و استرس نشانه‌ی مشکلی بزرگتر است. اگر مراحل قبلی نتوانستند کمکتان کنند بهتر است به یک مشاور یا روانشناس خوب مراجعه کنید.

این چیزی نیست که به‌خاطرش خجالت‌زده باشید. همه مریض می‌شوند. بهتر است قبل از اینکه دیر شود به معالجه‌ی خودتان بپردازید.

اینطوری هم زندگی کاریتان‌را نجات‌داده اید, هم زندگی شخصیتان‌را. اگر واقعاً بیمار باشید احتمالاً با رفتارهایتان اطرافیان و عزیزانتان‌را آزار می‌دهید. با درمان این بیماری علاوه بر خودتان, آن‌هارا هم خوشحال خواهید کرد.

پس اگر مراحل قبلی‌را امتحان کردید و جواب نگرفتید, همین الان بلند شوید و به سراغ یک پزشک خوب بروید. شما قوی‌تر از آن هستید که به این راحتی از یک بیماری شکست بخورید.

استرس همیشه با ما است. در حقیقت مقدار کمی از آن به کمک می‌کند تا کارهارا به موقع و خوب انجام دهیم. امّا مقدار زیاد آن مارا از پا می‌اندازد. فریلنسرها به خاطر نوع کارشان با استرس بیشتری نسبت به دیگران مواجه هستند. امیدوارم که این 10 راه به شما کمک کند که از شر این استرس‌های بی‌مورد خلاص شوید.

شما بیشتر چه مواقعی دچار استرس می‌شوید و برای رهایی از آن چه می‌کنید؟ با نوشتن تجربیاتتان در بخش نظرات به من و دیگر خوانندگان کمک کنید

خواندن این نوشته در بلاگ جامپلوی

امّا همه‌ چیز همیشه به این خوبی نیست. زندگی فریلنسری مشکلاتی هم دارد. یکی از این مشکلات استرس و اضطراب فراوان است. مشکلی که خیلی‌هارا آزار می‌دهد و حتّی باعث می‌شود که برای همیشه قید فریلنسینگ‌را بزنند.

[ لینک منبع ]

  1. اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند!
« 10مشکل فریلنسرهای ایرانی-مشکل نهم: تخصص کم
چرا فریلنسرها نباید حتی برای یک روز ساعتی کار کنند؟ »