فریلنسری چیست؟ 0 تا 100 فریلنسری (آزاد کاری)

فریلنسینگ (Freelancing) در لغت به معنای آزادکاری است و فریلنسر (Freelancer) به شخصی گفته می‌شود که خود اشتغال بوده و لزوماً تعهد بلندمدتی به شرکت یا مجموعه‌ای خاص ندارد.

کسب درآمد از طریق فریلنسری

آخرین بروز رسانی مطلب در 26 اردیبهشت سال 1400(2021)

کسب درآمد از طریق فریلنسری
کسب درآمد از طریق فریلنسری

فریلنسینگ چیست؟ فریلنسر کیست؟

برخی فریلنسرها توسط شرکت‌ها و موسسات به دیگران معرفی می‌شوند. این در حالیست که برخی دیگر، به صورت کاملاً مستقل، از طریق انجمن‌ها و وب‌سایت‌های معتبر به فعالیت مشغول هستند. بنابراین نحوه‌ی همکاری فریلنسرها بسته به شرایط بسیار متفاوت است؛ مثلاً برخی خواهان عقد قرارداد کاری و رسمی هستند؛ در حالی که عده‌ی دیگر به صورت رایگان و به امید کسب شهرت، به انجام امور مقرر می‌پردازند.

دستمزد فریلنسرها نیز بسته به مهارت، تجربه و زمینه‌ی کاری به روش‌های مختلفی پرداخت می‌گردد؛ مثلاً برخی مبلغ مورد نظر را به‌صورت روزانه، ساعتی یا پس از انجام پروژه دریافت می‌نمایند. عده‌ای هم هزینه‌ی کل را برآورد کرده و مبلغی را پیشاپیش به‌عنوان بیعانه از مشتری می‌گیرند‌. برای پروژه‌های مهم و پیچیده‌تر نیز قراردادهایی تنظیم می‌شود که دستمزد فریلنسر را پس از انجام هر مرحله و بر حسب کیفیت کار واریز می‌کنند.

 فریلنسینگ
فریلنسینگ

اصطلاح فریلنسینگ بیشتر در حوزه‌های ادبی و علمی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عقیده‌ی برخی نظریه‌شناسان، اصطلاحی وابسته به دانش و فرهنگ است. نویسندگی، ویراستاری، هنرپیشگی، موسیقی، برنامه‌نویسی کامپیوتر، طراحی وب، مترجمی، تصویرگری، بازاریابی، تولید فیلم و محتوا، همه و همه از زمینه‌های مربوط به فریلنسینگ به شمار می‌روند که در این میان نویسندگی، تبلیغات، طراحی و مترجمی طرفداران بیشتری را به خود اختصاص داده‌اند.

فریلنسر و مشتقات آن در حوزه‌های هنر و نویسندگی به کسانی گفته می‌شود که برای چاپ و توزیع آثار خلق‌شده‌ی خود به یک یا چندین ناشر احتیاج دارند‌. این افراد، عمدتاً با دریافت وجه نقد، حق نشر آثار خود را در یک بازه‌ی زمانی محدود به ناشران واگذار می‌نمایند. در اینجا تفاوت اصطلاح فریلنسر و پیمانکار نیز آشکار می‌شود.

برخلاف فریلنسر، پیمانکار از قبل، تحت نظر ناشر یا سازمان قرار دارد و پس از اتمام همکاری، دیگر اجازه‌ی خلق یا توزیع آثار را نداشته و در صورت تخلف طبق قانون با وی رفتار خواهد شد.

جامعه‌ی آماری فریلنسرها

فریلنسرها به صورت آزاد و اغلب ناپیوسته مشغول به کار هستند و برای همین، آمار دقیقی از جمعیت آن‌ها در دسترس نیست. با این حال، طبق تحقیقاتی که در سال 2005 در ایالات متحده‌ی آمریکا انجام گرفت، نزدیک به ده میلیون از جمعیت این کشور مشغول فریلنسینگ (در همه‌ی زمینه‌ها) هستند.

 تصویر فریلنسری چیست؟ 0 تا 1000 فریلنسری (آزاد کاری)

این رقم تا سال 2011 رشد چشمگیری داشت و جفری آیزناک (حقوقدان دانشگاه جورج میسون) مقدار آن را تا ۱ میلیون برآورد کرد. یک سال بعد، یک شرکت تحقیقاتی خصوصی به نام آبردین گروپ (Aberdeen Group) اعلام کرد 26% از مردم امریکا (تقریباً ۸۱ میلیون نفر) جزو نیروی کار مشروط هستند که فریلنسینگ نیز زیرشاخه‌ای از آن‌ است. طبق گزارش اتحادیه‌ی آزادکاران امریکا در سال 2013 از هر ۳ نفر، یک نفر (حدود ۴۲ میلیون نفر) خوداشتغال است.

این اعداد و ارقام در انگلستان نیز در هاله‌ای از ابهام است؛ اما طبق گزارشاتِ دفترِ آمار ملی این کشور، تعداد فریلنسرها در اوسط دهه 2000 میلادی ۵/۱% افزایش داشته و به 7 میلیون نفر رسیده است. جالب است بدانید که حدود ۷۱% از فریلنسرها را بانوان تشکیل داده‌اند که با توجه به نیاز و استخدام نیروی آقا در دستگاه‌های دولتی و همچنین محدودیت زنان برخی کشورها برای حضور در جامعه، این مقدار چندان دور از انتظار نیست.

این نوع از اشتغال، به تازگی در کشور ما، ایران نیز جا افتاده و متأسفانه به همین دلیل آمار دقیقی از جمعیت آزادکاران در حوزه‌های مختلف در دست نیست. با این حال، به طور قطع می‌توان گفت در ایران نیز با افزایش روز به روز فریلنسرها مواجهیم. چرا این حرف را می‌زنیم؟

خب، ظهور وب‌سایت‌های متعددی نظیر پونیشا یا انجام می‌دم که در حقیقت پل ارتباطی بین فریلنسرها و کارفرمایان هستند و همچنین، استقبال خوب از این سایت‌ها، نشان دهندۀ رونق بازار فریلنسینگ در ایران حکایت دارد.

چگونه فریلنسر شویم؟

همان‌طور که قبلاً گفتیم فریلنسینگ یا آزادکاری یکی از بهترین راه‌ها برای کسانی هست که می‌خواهند برای خودشان کار کنند. فریلنسرها می‌توانند در آنِ واحد برای چند کارفرما کار کنند، از مهارت‌های مختلفشان برای پول درآوردن استفاده کنند. حتی زمان کاری ایشان نیز دست خودشان است و در هر موقع از روز که دوست دارند می‌توانند کار کنند.

چگونه فریلنسر شویم؟
چگونه فریلنسر شویم؟

به نظر ایده‌آل می‌آبد، درست است؟ به خصوص اگر فردی باشید که دوست ندارد زیاد با مردم سروکله بزند، پس، از کار کردن در محیط دلخواه خود لذت ببرید و از اینکه ابتکار عمل دست خودتان است، خرسند باشید چون این بهترین کار برای شماست.

در ادامه این مقاله به شما خواهیم گفت که برای آنکه به یک فریلنسر حرفه‌ای تبدیل شوید چه ویژگی‌هایی باید داشته باشید.

چگونه خودمان را برای ورود به دنیای فریلنسینگ آماده کنیم؟

در مورد کارهایی که می‌توانید انجام بدهید، فکر کنید. شاید شما یک نویسنده باشید یا یک عکاس، ریاضیدان، طراح وب، بازاریاب، تصویرساز، دانشمند یا حتی بافنده سبد!، حتماً برای شما کار پیدا خواهد شد. کافی است بدانید از چه چیزی واقعاً لذت می‌برید؟ نقاط قوت شما کجاست؟ از کلیه کارهایی که تصور می‌کنید می‌توانید به وسیله‌شان کسب درآمد کنید، یک فهرست تهیه کنید.

 تصویر فریلنسری چیست؟ 0 تا 1000 فریلنسری (آزاد کاری)

تنها علایق و مهارت‌های خودتان را ننویسید. هر چیزی را که فکر می‌کنید از پسش برمی‌آیید، یادداشت کنید.هر آنچه تا به حال درباره ویژگی‌های فریلنسرها شنیده‌اید را به کلی فراموش کنید. پیش از شروع کار، به هیچ وجه، خودتان را محدود نکنید.

کمی بازار را ارزیابی کنید. جدای از اینکه هر مهارتی جایگاه خاص خود را دارد، شما باید دنبال مهارتی باشید که بیشتر از همه، بازار خواهانش هست. اگر قصد دارید به عنوان یک فریلنسر فعالیت کنید، توصیه ما به شما این است که دنبال مهارتی باشید که مردم، بیشتر بابت آن پول می‌دهند یا حداقل قابلیت توسعه دادن در حوزه موردعلاقه‌تان را در آینده داشته باشد. حتماً پیرامون بازار کار حوزه‌ای که قرار است در آن فعالیت داشته باشید، تحقیق کنید.

برای مثال یک نویسنده چیره دست در مقایسه با فردی که متخصص کفش‌های قرن 15 آلمان است، راحت‌تر شغل مورد نظرش را پیدا می‌کند. حتماً این نکته را در نظر داشته باشید که چه تعدادی از مردم حاضرند برای تخصص‌تان هزینه کنند. همچنین، این نکته را هم در نظر داشته باشید که آیا می‌توانید در آینده کار خود را گسترش دهید.

 تصویر فریلنسری چیست؟ 0 تا 1000 فریلنسری (آزاد کاری)

هر آنچه که برای شروع کار نیاز دارید را آماده کنید و قدم اول را محکم بردارید. اگر می‌خواهید به عنوان کارشناس تولید محتوا فعالیت کنید، مطمئن شوید که کامپیوتری صحیح و سالم و یک اینترنت پرسرعت در اختیار دارید. یا اگر می‌خواهید عکاسی کنید، دوربین‌تان را بررسی کنید. اگر می‌خواهید کار آماری انجام دهید، نرم‌افزارهای تخصصی موجود در این زمینه را یاد بگیرید. همچنین، اگر هنوز نمی‌توانید کارهای فورس ماژور را انجام دهید، بهتر است درخواست‌تان را قبول نکنید.

شما باید به عنوان یک فریلنسر در کارتان سرمایه‌گذاری کنید. هرگز ضرب‌المثل “پول، پول می‌آورد” را فراموش نکنید.

برای خودتان برنامه داشته باشید. یک نرخ منطقی برای هر ساعت کار خودتان در نظر بگیرید، و البته از قیمت رقبا نیز خبر داشته باشید. به خاطر داشته باشید که هر چه تجربیات بیشتری داشته باشید، خواهید توانست به مراتب نرخ بیشتری برای ساعات کاری خود تعیین کنید.

مشخص کنید که به چه مقدار کار کردن احتیاج دارید، البته برای کسی که تازه فریلنسینگ را آغاز کرده است، بهتر است برنامه‌ای برای پیش بردن سریع‌تر کارها داشته باشید. مثلاً یک پروژه به خصوص چندساعته تمام می‌شود و همچنین، چند پروژه را می‌توانید به طور هم‌زمان و سروقت به اتمام برساند. در هر صورت وقتی پروژه‌های جدید را با برنامه برمی‌دارید، خیالتان راحت می‌شود که چه از لحاظی مالی و چه از لحاظ زمانی، خسته‌کننده نخواهند بود.

یک معلم داشته باشید. بهترین راه برای یادگرفتنِ صنعت جدید، کمک گرفتن و صحبت کردن با شخصی است که خود در این کار متخصص باشد. شما می‌توانید به طرق مختلف چنین افرادی را پیدا کنید. از خانواده، دوستان، معلمان، همکاران و … بخواهید که اگر کسی را می‌شناسند که فریلنسر است به شما معرفی کنند.

 تصویر فریلنسری چیست؟ 0 تا 1000 فریلنسری (آزاد کاری)

همچنین، به‌صورت آنلاین هم می‌توانید افراد خبره‌ای که در این صنعت مشغول هستند را پیدا کنید. به علاوه، می‌توانید اتفاقات حوزه کاری‌تان را به صورت آنلاین دنبال کنید. جدای از تمام علایق‌تان، تنها چیزی که به آن احتیاج دارید، دیده شدن است.

یک معلم به شما کمک خواهد کرد که ارزش‌های خود را بشناسید. او به شما سرنخ و ایده خواهد داد و شاید هم شما را با برخی از مخاطبانش آشنا کند تا کار را شروع کنید. شما باید به معلم یا منتور خود نشان دهید که سرسختانه در حال تلاش هستید. مطمئن شوید که پیش از اینکه با کسی رسماً قرارداد ببندید، به اندازه کافی تحقیق کنید و منابع لازم را گردآوری کنید.

یادتان باشد او به شما کمک می‌کند تا به خواسته‌هایتان برسید. پس قدردانشان باشید. سخت تلاش کنید و به آن‌ها نشان دهید که شایسته زحماتشان هستید.

چگونه خودمان را معروف کنیم؟

به اسم خودتان مانند یک برند، اعتبار ببخشید. هرگز فراموش نکنید که به عنوان یک فریلنسر برای خودتان کسب‌وکار دارید. در واقع، با شناساندن خود، محصولتان را معرفی می‌کنید. به این فکر کنید که چه چیزی باعث می‌شود شما از رقبا متفاوت‌تر به نظر برسید. آیا شما شوخ‌طبع هستید؟ آیا شما واقعاً کارآمد هستید؟ آیا شما سابقه آموزشی قوی دارید؟ از هرکدام از ویژگی‌های مطلوبتان، به نفع خود استفاده کنید.

اسم و اعتباری که برای خود ساخته‌اید، به تنهایی بیانگر رزومه شما نخواهد بود. فعالیت‌های شما در فضای مجازی، کارت ویزیت شما و در نهایت، هر چیزی که از طریق آن با مشتریان‌تان ارتباط برقرار می‌کنید وسیله‌ای برای شناساندن شما خواهند بود.

چگونه خودمان را معروف کنیم؟
چگونه خودمان را معروف کنیم؟

فرصت‌ها را غنیمت بشمارید. وقتی می‌خواهید کاری را شروع کنید، قاعدتاً نمونه کار زیادی برای نشان دادن به مشتریانتان نخواهید داشت. پس، بهتر است به جای اینکه به دنبال ساختن رزومه باشید، از هر فرصتی برای نمایش توانایی‌هایتان استفاده کنید. حتی حاضر باشید کارها را به قیمت ارزان‌تر انجام بدهید یا حتی مجانی! تجربه‌ای که از این کار کسب می‌کنید به شما کمک خواهد کرد در آینده قدرت مانور بیشتری داشته باشید. افراد ضعیف، شانسی برای انتخاب شدن ندارند، اما به یاد داشته باشید اغلب فریلنسرها از هیچی شروع کرده‌اند.

کسب‌وکارتان را در فضای مجازی گسترش بدهید. برای خودتان یک وب‌سایت راه‌اندازی کنید و در شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر، اینستاگرام، لینکدین و … فعال باشید. هرچه مردم سریع‌تر به شما دسترسی داشته باشند، مطمئناً برای شما بهتر خواهد بود. وقتی برای کاری درخواست یا رزومه ارسال می‌کنید، می‌توانید از لینک‌ها با پلتفرم‌های مختلف برای معرفی خود استفاده کنید. این کار به کارفرمایان این امکان را می‌دهد که به راحتی سابقه شما را چک کنند.

اهمیت انجام این امور در این است که تمامی فرصت‌های شغلی را در مسیر شما قرار خواهد داد. حتی اگر در اول کار، درآمد بالا نداشته باشید، حداقل به خاطر تجربه‌ای که از انجام دادن آن کار کسب می‌کنید، ارزشش را خواهد داشت.

برای کار بجنگید. در دنیای فریلنسرها، به کسی پول می‌دهند که زرنگ، مصمم و رقابت‌طلب باشد (این را یک فریلنسر به شما می‌گوید!). تنها به خاطر اینکه وب‌سایت یا اسم و برند شخصی دارید، منجر به این نمی‌شود که کارفرمایان سراغ شما را بگیرند. پیشنهاد بدهید و باز پیشنهاد بدهید. هر چه بیشتر برای انجام دادن کارها پیشنهاد بدهید، احتمال قبولی‌تان بیشتر است. شما بایدبرای گرفتن کارهای موردعلاقه‌تان تلاش کنید.

چگونه خودمان را بیشتر درگیر کار کنیم؟

پروژه‌های خود را به صورت حضوری یا آنلاین بپذیرید. وقتی همکاری با اولین مشتری‌تان را شروع کردید ، هرگز او را دلسرد نکنید. تا می‌توانید تلاش کنید! در انجام کارها خلاق باشید و با خوش‌رویی، تمامِ جوانب کار را پذیرا باشی زیرا شما کار می‌کنید تا خودتان را بسازید، تجربه کسب کنید، تا درنهایت بتوانید کارهایی با دستمزدهای بالاتر بگیرید.

 تصویر فریلنسری چیست؟ 0 تا 1000 فریلنسری (آزاد کاری)

از کسب‌وکار خود دفاع کنید و به مشتریان توضیح دهید که چرا سرویس‌هایی که ارائه می‌دهید برای آن‌ها مفیدتر است. نامۀ کتبی و رزومه خود را برای وب‌سایت‌هایی که مکرراً با آن‌ها کار می‌کنید یا خواهان استخدام شما هستند، بفرستید. از گوگل برای پیدا کردن نیازمندی‌های شغلی که درخواست خدمات خاصی دارند، استفاده کنید.

از وب‌سایت‌هایی مانند پونیشا و انجام می‌دم برای یافتن پروژه‌های مورد علاقه خود استفاده کنید. این وب‌سایت‌ها روزانه پروژه‌های زیادی را به اشتراک می‌گذارند. به هیچ وجه قدرت اینترنت را دست کم نگیرید!  اگر می‌توانید با شرکت‌های خارجی همکاری کنید از سایت‌های Upwork، Toptal، Elance، iFreelanc، Craigslist، Project4hire، Demand و Media قافل نشوید. هرروز این وب‌سایت‌ها را چک کنید تا از جدیدترین نیازمندی‌های کاری مطلع باشید.

ارزش کارهای کوچک را بدانید. زمانیکه هنوز در عرصه فریلنسینگ تازه‌کار هستید، کارها و دستمزدهای اندک می‌تواند برای شما بهترین باشد. ممکن است بسیاری از فریلنسرهای باتجربه نسبت به پروژه‌های کوچک بی‌توجه باشند، پس باید شما سفت به آن پروژه‌ها بچسبید.

به کارفرما یک پیام شخصی ارسال کنید و علاقه واقعی‌تان را به کار ابراز کنید، مهم نیست که چقدر کوچک باشد. وقتی اولین پروژه خود را تکمیل کردید، می‌توانید سابقه مثبتی برای خودتان ایجاد کنید و به این ترتیب، نمونه کار هم خواهید داشت.

خودتان را مجبور به کار کنید، حتی اگر پروژه‌ای دم دست نداشته باشید! ممکن است در چنین مواقعی (یا حتی در اواسط کار) خسته و دلسرد شوید، اما در چنین زمانی باید به خودتان ثابت کنید که شما می‌توانید.

دنبال چیزهایی که منجر به بهتر شدن وب‌سایت‌تان می‌شوند بگردید، در رویدادها شرکت کنید، کارهای مثبت در جامعه انجام دهید، خلاصه بیکار نمانید! تولید محتوا کنید، دنبال مشتری بگردید و برای خودتان بازاریابی کنید. وقتی سرجایِ خود استراحت می‌کنید، درواقع در حال از دست دادن بسیاری از مشتریان بالقوه خود هستید و در عین حال، در حال هدر دادن مهارت‌های خود هستید.

برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید. کار کردن به‌عنوان فریلنسر به شما این امکان را می‌دهد که در خانه بمانید. در عین حال، این خطر هم وجود دارد که الکی وقت تلف کنید. برای خودتان برنامه تنظیم کنید و به آن پایبند باشید!

 تصویر فریلنسری چیست؟ 0 تا 1000 فریلنسری (آزاد کاری)

مهم‌ترین مزیتی که نوشتن برنامه به قلم خودتان دارد، این است که می‌توانید سلایق شخصی‌تان را در آن دخالت بدهید. ممکن است، بهترین عملکرد شما زمانی باشد که هر یک ساعت استراحت داشته باشید، یا ممکن است بهترین عملکرد شما زمانی باشد که ده ساعت مداوم پشت میز پای یک پروژه به خصوص بنشینید. همه‌چیز به شما بستگی دارد. مهم این است که با برنامه باشید.

اطمینان حاصل کنید که زمان کافی ببرای بررسی کار، گرفتن بازخورد از کارفرما و انجام اصلاحات لازم را در اختیار دارید. پایبند بودن به برنامه‌ای مشخص، زمانی که خودتان رئیس خودتان هستید کمی دشوار است، اما دشوارتر زمانی است که پروژه را سر وقت تمام نکرده باشید. وقتی زمان‌تان را به خوبی مدیریت کرده باشید، خواهید توانست خروجی باکیفیت‌تری ارائه دهید، که همین موضوع، شما را به سُمتِ انجام کارهای بیشتر سوق خواهد داد.

انتقادها را با گشاده‌رویی بپذیرید. فریلنسرها معمولاً برای کارفرمایان زیادی کار می‌کنند، این یعنی آن‌ها باید سبک‌کار خود را متناسب با شرایط جدید تطبیق دهند. اما در طی روند کار ممکن است گاهی اختلاف نظرهایی پیش بیاید. زمانیکه کارفرمایی به شما بازخورد می‌دهد، خوشحال باشید و از بازخورد او استقبال کنید. آن‌ها شما را استخدام کرده‌اند که کارشان را راه بیندازید، بنابراین هرچه می‌گویند را انجام دهید.

 تصویر فریلنسری چیست؟ 0 تا 1000 فریلنسری (آزاد کاری)

پل‌های پشت سرتان را خراب نکنید. وقتی شما برای خودتان کار می‌کنید، بسیار مهم است که ارتباطات قوی و سابقه‌ی درخشان داشته باشید. هرچه که پیش بیاید، هرگز نباید پل‌های پشت سرتان را از بین برید! چون شما به عنوان فریلنسر، رئیس خودتان هستید. بنابراین شما سیمای کلی کسب‌وکار خود هستید.

وقتی نمی‌توانید خودتان را به مردم بشناسانید خیلی سخت است که بتوانید از آن‌ها پروژه بگیرید و برعکس، وقتی سابقه کاری ضعیفی داشته باشید، بازهم نخواهید توانست خودتان را به دیگران بشناسانید. وقتی کارفرمایان و مشتریان خود را راضی نگه دارید، خواهید دید که پیشنهادات کاری چگونه مانند سیل بر سر شما سرازیر خواهند شد.

مزایا و معایب فریلنسینگ

خب، می‌رسیم به قسمتی از مقاله که منتظرش بودید. یعنی مزایا و معایب فریلنسینگ!

در ادامه هفت مورد از مزایا و معایب فریلنسینگ را به تفکیک آورده‌ایم، هدف از نوشتن این موارد کمک کردن به افرادی است که آرزوی دستیابی به استقلال مالی را در سر دارند. ما به شما مزایا و معایب فریلنسر شدن را شرح خواهم داد تا به کمک آن بتوانید، تصمیمات بهتری در زندگی کاری خود بگیرید.

اگر قصد دارید به صورت فریلنسینگ کسب درآمد کنید، بهتر است ابتدا با معایب و مزایای آن آشنا شده و جوانب را به دقت بسنجید زیرا این تصمیم تأثیر بسزایی (مثبت یا منفی) بر زندگی‌تان خواهد داشت. تصمیم‌گیری درباره اینکه فریلنسر شوید را اصلاً دست کم نگیرید زیرا بدون شک تأثیرات وسیعی در زندگی شخصی و خانوادگی‌تان خواهد داشت.

چنانچه فریلنسر موفقی باشید قطعاً خودتان و خانواده‌تان تأثیر مثبت آن را خواهند دید، اما معمولاً موفقیت یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد. پس، از همین حالا خودتان را برای اتفاقات چالش‌ برانگیز آماده کنید. فریلنسینگ به عنوان شغل دوم نیز طرفداران زیای دارد. دانشجویان و دانش آموزان در تابستان از این طریق به کسب تجربه و مهارت‌های لازم می‌پردازند.

با این حال، ورود به دنیای آزادکاری، سختی‌ها و معایب خود را دارد که مهم‌ترین آن، عدم ثبات کاری و فقدان امنیت مالی است! برخلاف سایر مشاغل، شما هیچ‌گاه از دریافت دستمزد توسط مشتری مطمئن نیستید؛ هیچ‌کدام از مزایای شغل ثابت مانند بیمه، پاداش، حقوق بازنشستگی و … به شما تعلق نمی‌گیرد و به محض اینکه دست از کار بکشید، هیچ گونه پشتوانه‌ی مالی نخواهید داشت.

حتی ممکن است صرف‌ نظر از تجربه، مهارت و مدرک تحصیلیِ بالاتر نسبت به همتایان رسمی خود، مبلغِ کمتری دریافت کنید. از طرفی، چون خودتان همه کاره هستید، تمام مسئولیت‌ها بر عهده‌ی خودتان است و باید به‌تنهایی به دنبال مشتری، ناشر و پروژه بگردید.

هشدارها و تذکراتِ کسانی که اطلاعات چندانی در این خصوص ندارند را کنار بگذارید. با دیدنِ مزایا و معایب فریلنسری و سنجیدن آن‌ها، تصمیم بگیرید که آیا واقعاً حاضرید وقت خودتان را صرف این کار بکنید یا خیر!

جوانب مثبت و منفی در میان حرفه‌های گوناگون متفاوت است؛ اما اصول همگی‌شان یکسان است.

مزایای فریلنسر شدن

1. آزادی در انتخاب کارفرما

در طول مدت فریلنسینگ، شاهد پروژه‌هایی خواهید بود که به راحتی از پسشان برمی‌آیید. با این حال، اگر چیزی وجود دارد که موجب آزارتان می‌شود، پس مطمئناً آن پروژه برای شما ایده‌آل نخواهد بود.

با هر فریلنسری که صحبت کنید به شما خواهد گفت که دیگر حاضر نیست مانند پروژه اول، با قیمت پایین کار کند. وقتی برای اولین بار فریلنسینگ مطرح شد، قرار بر این بود که فریلنسرها خودشان تصمیم بگیرند که در پروژه‌هایی که علاقه‌مند به انجام دادنش بودند شرکت کنند، اما اگر فریلنسری مایل به انجام کاری که فریلنسر از او تقاضا می‌کند نبود، چطور؟

در چنین شرایطی، به‌ راحتی به کارفرما بگویید که مایل به انجام این کار نیستید. تنها در این صورت است که دِینِ فریلنسر بودن خود را ادا کرده‌اید چون شما رئیس خودتان هستید! (شماره ۳ را بخوانید)

2. انعطاف‌پذیری در کار

از بزرگ‌ترین مزایای فریلنسینگ می‌توان به منعطف بودن زمان و محل کار اشاره کرد. در دنیای فریلنسینگ، دیگر خبری از زود بیدار شدن یا دیر خوابیدن نیست؛ بلکه می‌توانید هر زمان که بازده بیشتری دارید به فعالیت پرداخته و از زمان خود بهترین استفاده را ببرید.

 تصویر فریلنسری چیست؟ 0 تا 1000 فریلنسری (آزاد کاری)

البته یادتان باشد طوری برنامه‌ریزی کنید که در زمان مقرر کار را تحویل دهید. به استثنای برخی پیمانکاری‌ها، فریلنسرها برای کار کردن در کنار خانواده یا هر کار شخصی که دارند، دستشان باز است. هرچه قدر که پروژه طولانی باشد وقتی خبر اتمام آن را به کارفرمایتان می‌دهید، او را از صمیم قلب خوشحال می‌کنید.

همچنین، می‌توانید بهترین محل ممکن را برای انجام امور انتخاب کنید. کافی‌شاپ، رستوران، پارک، کتابخانه و … ازجمله مکان‌های ایده آل برای انجام کار فریلنسینگ به شمار می‌آیند. حتی هنگام مسافرت نیز از کارها عقب نمی‌افتید. اما دوست‌داشتنی‌ترین و راحت‌ترین مکان همان منزل است؛ زیرا می‌توانید با آرامش و ظاهری دلخواه فعالیت خود را ادامه دهید.

معایب فریلنسر شدن

۱. از مزایای کارمندی خبری نیست

دیگر از مزایای کارمندی خبری نیست. اگر کاری نباشد، پولی هم در کار نخواهد بود، به همین سادگی!

فریلنسرها از هیچ بیمه درمانی، حقوق بازنشستگی، حقوق تعطیلاتی بهره‌مند نیستند. من هیچ شرکت بیمه‌ای نمی‌شناسم که در زمان بیماریِ فریلنسرها آن‌ها را بیمه کند. ممکن است در طول زندگی برای شما هم حوادث غیر منظره پیش بیاید که منجر به ناتوانی شما بشود.

پس، شما هم به یک صندوق سرمایه‌گذاری نیاز دارید، چیزی که بیشتر فریلنسرها از زمان شروع کارشان از آن غافل هستند.

۲. هیچ تضمینی برای درآمد ثابت وجود ندارد

به زبان ساده بگویم. اگر کارفرمایی نباشد، شما هم کاری نخواهید داشت. درنتیجه، درآمدی هم نخواهد بود. هیچ تضمینی برای داشتن درآمد سالیانه مشخص وجود ندارد. همین امر است که اغلب، مانع از پیوستن افراد به اقتصاد فریلنسینگ می‌شود. پس شما اول از همه باید مطمئن شوید که کار بالقوه و پایداری در زمینه تخصص‌تان وجود دارد.

۳. ممکن است منزوی شوید

معمولاً کارفرمایان از بیشتر پیمان‌کاران مدام تقاضا دارند که در محل کار کارفرما حضور داشته باشند، اما بسیاری از فریلنسرها به تنهایی در خانه یا در دفترشان کار می‌کنند. البته استراتژی‌های مقرون‌به‌صرفه‌ای برای مقابله با این مشکل وجود دارد. یکی از این استراتژی‌ها به “میز داغ” شهرت دارد، اما باید مطمئن باشید که می‌توانید با تمایلات و خواسته‌های درونی‌تان کنار بیایید.

۴. باید بیش از حد سخت‌کوش باشید

رشد و پیشرفت شما به عنوان یک برند، نیازمند صرف زمان‌ فراوان است و این خود به توجه و پشتکار نیاز دارد. شما باید در زمینۀ ارتقای روابط اجتماعی، بازاریابی و مهارت‌های شخصی‌تان کوشا باشید. از همه مهم‌تر، همه این‌ها را باید درست سر وقت انجام بدهید.

 تصویر فریلنسری چیست؟ 0 تا 1000 فریلنسری (آزاد کاری)

۵. باید از همه چیز سر در بیاورید

شما باید متخصص بسیاری از حوزه‌های کسب‌وکاری باشید، حسابداری، فروش، بانکداری، خرده‌فروشی، مخارج و هزینه‌ها، امور مالیاتی و … . شاید شما به خاطرِ داشتنِ سابقه در برخی از این زمینه‌ها خوش‌شانس باشید. با این حال اگر سابقه‌ای در این زمینه‌ها ندارید، مجبور هستید که مراقب همه چی باشید (اگرچه حسابدار شما بسیاری از این امور را حل خواهد کرد).

۶. امنیت شغلی پایینی دارید

حتی اگر شما مشتریان و پروژه‌های پشت سر هم داشته باشید، ممکن است مدام نگران باشید که چه پیش خواهد آمد؟

مهم‌تر از همه، شما باید بتوانید با این ناامنی‌ها روبه‌رو شوید، چه از لحاظ ذهنی و چه از لحاظ مالی! برای اینکه بتوانید برای خودتان کار کنید، تمرکزتان را روی پروژه‌های بعدی جمع کنید. شما بیشتر از هر چیزی باید به خودتان و بازاری که در آن فعالیت می‌کنید اعتقاد داشته باشید.

کارهای ناامن، معمولاً با نوسان درآمد همراه هستند. بنابراین، نیاز به تصمیم‌گیری درست مالی دارید. برای مثال شما خودتان حاضرید چه دستمزدی را بابت فعالیت در شرکت خودتان بپردازید.

7. رقابت با دیگران

با داشتن تنها یک تخصص نخواهید توانست قراردادها و کمسیون‌های اضافی از مشتریان بگیرید، پس تا می‌توانید دامنه کاریتان را از آنچه ابتدا تصورش را می‌کردید، گسترده‌تر و جامع‌تر کنید. تجربه، شهرت می‌آورد (پس مطمئن باشید که این بهترین راه است). تجربه از لحاظ رقابتی، مزایای فراوانی برای شما خواهد داشت. با این حال، در هنگام شروع فریلنسینگ ممکن است دستان خالی باشد.

خب، کدام یک با شرایط شما تطابق بیشتری دارد؟ کنش یا واکنش؟ نکات منفی بسیاری وجود دارد و در مقابل مزایای بسیاری هم روی میز است. تصمیم‌گیری بر عهده شماست. آیا سبک زندگی فریلنسینگ برای شما مناسب است یا نه؟

تأثیر اینترنت و شبکه‌های مجازی بر فریلنسینگ

اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، موقعیت‌های بسیاری را برای فریلنسرها به وجود آورده‌اند. به طور کلی، نقش قابل توجهی در گسترشِ بازارها و خدمات اقتصادی ایفا می‌کنند. پیدا کردن مشتری یا کارفرما از راه دور، به سادگی از طریق اینترنت میسر خواهد بود و حتی به ملاقات طرفین پروژه (برای مصاحبه، استخدام و…) هم نیازی نیست.

به این ترتیب، گاهی خدمات مطلقاً غیرحضوری و از راه دور انجام می‌گیرد. سایت‌های بسیاری مختص فریلنسینگ نیز وجود دارند که فریلنسرها و متقاضیان، پروژه یا هزینه‌ی پیشنهادی خود را در آن قرار می‌دهند و افراد با توجه به شرایط، بهترین گزینه را جهت همکاری انتخاب می‌نمایند.

استخدام فریلنسر در حوزه‌های نویسندگی، ویراستاری، مترجمی، توسعه‌ی نرم‌افزار، طراحی وب‌سایت، تبلیغات، فناوری اطلاعات و … رواج بیشتری دارد. برای فریلنسرهای فعال در حوزه‌ی اخبار و روزنامه‌نگاری، انتشار خبر در وبلاگ‌ها کار ساده‌ای است که می‌تواند به مرور به رقابت با سایت‌های پربازدید پرداخته و به کسب‌وکار بزرگی تبدیل شود. همچنین تغییراتی که در حدود چهل سال پیش در صنعت چاپ اتفاق افتاد، نیاز به فریلنسرها را در حوزه‌ی ویراستاری و اصلاحات افزایش داد.

به کسانی که به صورت آنلاین در زمینه‌های سیاسی و اجتماعی فعالیت دارند، اصطلاحاً فریلنسرهای سیاسی یا سیاستمداران آزاد می‌گوییم.

جنبه‌های قانونی

بسیاری از نشریات و روزنامه‌ها گزینه‌ای به نام “امضای نامرئی” را به نویسنده‌های فریلنسر پیشنهاد می‌دهند. به این شکل که نویسنده با ویراستارِ مجله قرارداد می‌بندد، اما نام او در پایین مقاله‌ها ذکر نخواهد شد. در نتیجه، فرد هم به عنوان نویسنده مشغول به کار است و هم از تعهدات سازمانی در امان خواهد بود. این موضوع در برخی کشورها با مشکلات مالیاتی مواجه شده است (به‌عنوان مثال نقض در انگلستان).

آزادکاران باید به تنهایی از عهده‌ی قراردادهای کاری، مسائل حقوقی، حسابداری، بازاریابی و … برآیند و اگر انجام این امور را به سرویس‌های خدماتی متخصص واگذار کنند، باید هزینه‌ی زیادی بپردازند.

کمیسیون اروپا تاکنون در هیچ یک از متون قانونی، توضیحی درباره‌ی فریلنسر نداده است، اما فرد خود اشتغال را چنین تعریف می‌کند:

کسی که تحت شرایط تعیین شده توسط قانون ملی، به دنبال فعالیت سودآور برای خودش است.

برخی معایب مربوط به فریلنسینگ، باعث شده اتحادیه‌ی اروپا به فکر وضع قوانین و مصوبات جدید باشد که طبق آن شرکت‌ها و سازمان‌ها، حق استخدام فریلنسر را به طور مستقیم ندارند، مگر آنکه مزایایی از قبیل حقوق بازنشستگی و پاداش به آن‌ها پرداخت گردد. این اصلاحات در انگلستان به شدت مورد بحث قرار گرفته و ممکن است تأثیر عمده‌ای روی چگونگی عملکرد فریلنسرها و صنعت بگذارد.

طبق این اصلاحات، کارفرمایان باید همانند کارکنان رسمی با آزادکاران رفتار کنند یا آن‌هایی را استخدام کنند که از قبل، تحت استخدام سایر سازمان‌ها و شرکت‌ها باشند.

سال ۱۳۹۰ در ایالات متحده‌ی امریکا، سازمان‌های دولتی و ایالتی نظارت خود را بر فریلنسرها و پیمانکاران مستقل افزایش داده و آیین‌نامه‌هایی مبنی بر تساوی حقوق کارگران تنظیم کردند. به این ترتیب، شرکت‌ها نمی‌توانند برای اجتناب از پرداخت مالیات و جبران خسارت ناشی از بیکاری، افراد را طبقه‌بندی کنند.

در ایران نیز بعضاً قراردادهایی بین طرفین تنظیم می‌گردد که افراد، مطابق با قوانین کار موجود عمل خواهند کرد. شرایط کارمزدی در قرارداد تنظیم شده و تشخیص هرگونه تخلف با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

نتیجه گیری

در پایان باید بگوییم فریلنسینگ هم جنبه‌های مثبت دارد و هم جنبه‌های منفی. متأسفانه پذیرفتن ریسک و توانایی خطرپذیری، از بخش‌های جدانشدنی و اجتناب‌ناپذیر این حرفه به حساب می‌آید و شما باید مدام با آن‌ها دست و پنجه نرم کنید.

ترس از شکست و عدم ثبات مالی است که باید در قبال آزادی خود بپردازید. با وجود همه‌ی این‌ها، فریلنسینگ موقعیتی است بی نظیر برای رسیدن به موفقیت و شناساندن خود به دنیای پیرامون‌تان! شما باید ببینید که آیا روحیه شما به آن شرایط می‌سازد یا نه، اگر روحیه ماجراجو و ریسک‌پذیر دارید، آزادکاری یا فریلنسینگ می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

معتبرترین سیستم های فریلنسینگ ایران

در زیر بهترین و معتبرترین پلت فرم های فریلنسینگ ایران را به تدریج لیست خواهیم کرد که با کلیک بر روی نام هر یک از آن ها به سایت مورد نظر هدایت خواهید شد.

سیستم فریلنسرینگ انجام میدم

انجام میدم
انجام میدم

بهترین و کاملترین سایت فریلنسری ایران در حال حاضر که هم کارفرما و هم مجری با خیال راحت می توانند پروژه خود را برون سپاری کنند. شما در انجام میدم می تواند با ارزش واقعی کار خود کار کنید و نگران قیمت بالاتر یا پایین تر از بازار نباشید. تو انجام میدم از پای مرغ تا جون آدمیزاد میتونید تنوع پروژه داشته باشید.

برای خودتون کاره تعریف کنید، پروژه بگیرید، حالشو ببرید!

سایت پارسکدرز

سایت پارسکدرز
سایت پارسکدرز

اگر فریلنسر هستی یا توانایی انجام کارهای سفارش داده شده از جانب خریداران رو داری می تونی اقدام به کسب در آمد از پارسکدرز کنی. از تایپ و ترجمه گرفته تا طراحی گرافیکی، برنامه نویسی و پیاده سازی سیستم های بزرگ.

پارسکدرز با استفاده از سیستم مالی گروگذاری وجه امنیت مالی طرفین را تضمین می کند. این به این معنی است که شما پس از اطمینان از انجام صحیح پروژه حتما هزینه انجام کار را دریافت می کنید.

پارسکدرز از سیستم های بدون نقص و کامل فریلنسزینگ در ایران بوده و آزادی بیشتری در برون سپاری و پروژه های ریز تر در زمینه های مختلف از جمله برنامه نویسی، گرافیک، تدوین و… به شما می دهد.

سایت پونیشا

 تصویر فریلنسری چیست؟ 0 تا 1000 فریلنسری (آزاد کاری)

پونیشا از اولین و قدیمی ترین سیستم های فریلنسری ایران

سایت فریلنسری پل

سایت فریلنسری پل
سایت فریلنسری پل

سیستم فریلنسرینگ پل به نشانی اینترنتی www.poldesigners.com به صورت تخصصی فقط برای سفارشات طراحی می باشد .

پل رابط طراح و کارفرما می باشد و کارفرمایان می توانند برای سفارش طراحی معماری , دکوراسیون داخلی , طراحی گرافیک , طراحی لوگو , سفارش نقاشی و مدل سازی سه بعدی در این سایت اقدام کنند .

سایت پل به دو زبان فارسی و انگلیسی فعال است . طراحان و هنرمندان می توانند پروژه های بین المللی را قراردادکنند و درآمد دلاری داشته باشند . کارفرمایان بین المللی نیز می توانند با بیت کوین و پی بال پرداخت بفرمایند .

 تصویر فریلنسری چیست؟ 0 تا 1000 فریلنسری (آزاد کاری)

تعرفه های تمامی طراحان در این سایت مشخص است و کارفرما می تواند با بررسی نمونه کار و تعرفه های طراح , طراح مورد علاقه خود را انتخاب کند . همچنین می توانید کتاب ( مسیر موفقیت طراحان فریلنسر ) در صفحه اول این سایت به صورت رایگان دریافت کنید و فریلنسری را شروع کنید .

سایت پارس فریلنسر

 پارس فریلنسر
پارس فریلنسر

پروژه یا ایده ی دارید اما مهارت انجام آن را ندارید؟ کافیست درخواست خود را در قالب پروژه در سایت ایجاد نمایید تا از فریلنسرها برای انجام آن پیشنهاد های عالی دریافت کنید و از بین بهترین پیشنهادها یکی را انتخاب و ادامه ی کار را به ما بسپارید.

سایت سان تایپ

سایت سان تایپ
سایت سان تایپ

بد نیست بدانید کلیه پرسنل سان تایپ از نیروهای پشتیبانی و متخصصین دپارتمانهای مختلف تا مترجم، تایپیست، ویراستار، پژوهشگر، طراح و گرافیست و همه کارشناسان دانشگاهی که به استخدام سان تایپ در می آیند، در آزمون های تخصصی شرکت کرده و پس از تایید صلاحیت و پذیرش در آزمون های سان تایپ، با مدیریت مرکز آزمون و پشتیبانی سان تایپ به مرور و با انجام سفارشات کم حجم به لیست همکاران اضافه می گردند و پس از طی نمودن مسیر پیشرفت و جلب رضایت مشتری، سفارشات دارای حساسیت بالاتر را دریافت می کنند. این چرخه، همکاران متعهد و متخصص را از دیگر نیروهایی که صرفاً قصد انجام سفارش دورکاری بصورت موقت دارند، جدا می کند و قدرت عملیاتی مهمی را برای انجام پروژه های بزرگ و کوچک ایجاد می نماید. این حجم از همکاران قادر خواهند بود تا هر سفارشی را با مدیریت مجموعه سان تایپ در موعد مقرر و با بهترین کیفیت تحویل مشتری دهند. بد نیست بدانید که از میان بیش از 15000 نفر که بصورت میانگین در هر شش ماه در آزمون های تخصصی سان تایپ شرکت می کنند، تنها 7 درصد این تعداد جذب سان تایپ می گردند. این آمار نشان از حساسیت ویژه سان تایپ به کیفیت کار و جلب رضایت مشتری دارد.

سایت تایپایران

تایپایران
تایپایران

تایپایران به واسطه سیستم برون سپاری پروژه ها به صورت آزاد، توانسته است برای بسیاری از افراد به صورت دورکاری زمینه کار فراهم نماید و به سهولت از امکانات موجود به واسطه یک کامپیوتر و یادگیری مهارت تایپ در هر زمان و هر مکان بتوان از این مهارت کسب درآمد نمود.

سایت کاریشه

 کاریشه
کاریشه

فریلنسر بودن مزایای خیلی زیادی دارد. ولی با رشد بی‌سابقه‌ی تعداد و درآمد فریلنسرها, هر روز به تعداد مشکلاتشان اضافه می‌شود و مشکلات جدیدتری پیدا می‌کنند. ما در این مقاله قصد داریم  10 تا از مهمترین مشکلات فریلنسرها را در بازار ایران بررسی کنیم. با ما همراه باشید.(خواندن قسمت دوم مقاله)

1-بازاریابی, بزرگترین مشکل فریلنسر ها

برای افرادی که واقعاً فریلنسر هستند, نه شرکت‌ها و گروه‌هایی که تحت عنوان فریلنسر در سایت‌های برونسپاری فعالیت می‌کنند, بازاریابی بزرگترین مشکل است.

بازاریابی, یکی از مهمترین مشکلات فریلنسرها در تمامی کشورها است. طبق این نظرسنجی, شصت و سه درصد از فریلنسرها با مشکل بازاریابی رو به روهستند. مشکلی که روز به روز و با افزایش تعداد فریلنسرها, بیشتر نمایان می‌شود. بیاید تا با هم نگاه دقیق‌تری به این مشکل بیاندازیم.

با نگاهی سرسری به معدود سایت‌های برونسپاری ایرانی می‌بینیم که اکثر کاربران هرگز موفق به دریافت پروژه نشده اند. برای مثال, با توجه به آماری که مطرح‌ترین وبسایت برون سپاری ایران از فریلنسرهایش در وبسایت خود قرار داده, بیش از 90 درصد فریلنسرها تا کنون موفق به دریافت پروژه نشده اند.(البته این سایت آمار رسمی‌ای در این مورد منتشر نکرده است و ما با توجه به پروفایل فریلنسرها این آمار را استخراج کرده ایم. امیدواریم خودشان آمار رسمی و دقیق را به زودی منتشر کنند). وضع فریلنسرهایی که خارج از این وبسایت‌ها فعالیت می‌کنند هم بهتر از این نیست.

حالا بعد از فهمیدن وضعیت کلی بازار, بهتر است بخش‌های مختلف این مشکل را با هم بررسی کنیم.

عدم اطمینان و ناآگاهی کارفرماها

یکی از مهمترین دلایل شکست در بازاریابی, عدم اطمینان کارفرماها به فریلنسرهاست.

تعداد زیادی از فریلنسرها فاقد مهارت کافی برای انجام پروژه‌ای هستند که کارفرما قصد برونسپاریش را دارد. به همین خاطر در پایان کارفرما با محصولی مواجه می‌شود که هیچ کدام از انتظاراتش را برآورده نمی‌کند. یکبار رخ دادن چنین اتفاقی کافی است که کارفرما برای همیشه عطای کارکردن با فریلنسرها را به لقایش ببخشد و با هزینه‌ی بیشتر, کار را به شرکت‌ها و گروه‌ها بدهد.

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چرا کارفرماها پروژه را به افرادی می‌دهند که صلاحیت انجامش را ندارند؟ پاسخ خیلی ساده است: ناآگاهی و حریص بودن. کارفرما چون دید فنی ندارد و نمی‌تواند هزینه‌های واقعی پروژه را درک کند, پروژه را به افرادی که قیمتی نازل پیشنهاد می‌کنند می‌سپارد. غافل از اینکه دلیل قیمت بسیار پایین انجام پروژه, عدم برخورداری از توانایی فنی لازم است.

این اتفاق هم فرصت انجام پروژه را از فریلنسرهایی که تواناییش را دارد می‌گیرد و هم اعتماد کارفرماها را برای همیشه از فریلنسرها صلب می‌کند.

ناتوانی در ایجاد برند

برندینگ, به خصوص برای فریلنسرهایی که مستقیماً کارشان به نوشتن مربوط نمی‌شود, فوق العاده سخت و هزینه بر است.

وقتی شما به عنوان یک فریلنسر فعالیت می‌کنید, جریان درآمد شما تنها با انجام پروژه‌ها تأمین می‌شود. یعنی وقتی مشغول کار برروی یک پروژه نیستید, پولی هم در نخواهید آورد. از طرف دیگر برندینگ کاری وقت گیر و هزینه بر است. شما برای اینکه برند خودتان را به وجود بیاورید باید وبلاگ نویسی کنید, در شبکه‌های اجتماعی فعال باشید, برای شبکه سازی در رویدادهای مختلف مشارکت کنید و صدها کار دیگر که وقت و هزینه‌ی زیادی را از شما طلب می‌کند.

با هزینه‌های روزافزون زندگی, کمتر فریلنسری حاضر می‌شود که به برند سازی بپردازد. نتیجه‌ی این کار هم مشخص است. وقتی کسی شما را به عنوان یک برند شخصی نمی‌شناسد, پروژه‌ای هم به شما نخواهد داد. یعنی باید مدت زمان بیشتری را در جستوجوی مشتری بگذرانید و حتی گاهی با قیمتی کمتر از ارزش واقعی کارتان پروژه‌ها را انجام بدهید.

نداشتن رزومه‌ی مناسب

این یکی بیشتر برای افراد تازه کار صدق می‌کند. ولی فریلنسرهای باتجربه هم گهگاه با این مشکل مواجه می‌شوند.

کارفرما, حتی اگر هیچ سر رشته‌ای هم از زمینه‌ی کاری شما نداشته باشد, از شما رزومه می‌خواهد. مشکل وقتی جدی می‌شود که شما وارد یک دور باطل می‌شوید. بدون رزومه کسی به شما کار نخواهد داد, و بدون انجام پروژه هم رزومه‌ای در کار نخواهد بود.

اکثر افراد برای خروج از این حلقه یا مجبور می‌شوند که تن به بیگاری بدهند و با قیمت‌های فوق‌العاده کمتر از ارزش واقعی کار پروژه را انجام دهند, یا باید به سراغ پروژه‌های متن باز بروند تا شاید بتوانند رزومه‌ای برای خودشان دست و پا کنند.

2-درآمد کم

اگر فریلنسر نباشید حتماً با دیدن این مورد شوکه خواهید شد. چون همواره یکی از مزایایی که برای فریلنسینگ ذکر می شود درآمد بیشتر است.  ولی اگر خودتان فریلنسر باشید منظور من را خوب درک می کنید.

فریلنسر بودن خیلی شبیه به روزمزد بودن است. شما تا زمانی که پروژه ای برای انجام دادن داشته باشید درآمد هم خواهید داشت. حالا کافی است که چند هفته ای کاری پیدا نشود. آن وقت کم کم کفگیرتان به ته دیگ می خورد و مزه ی نداری را می کشید.

آمار ثبت شده ای از ایران وجود ندارد, ولی همانطوری که قبلا در این اینفوگرافی ذکر کرده بودم, 57 درصد فریلنسرها با مشکل نقدینگی در سال مواجه می شوند. بیایید کمی بیشتر به این مشکل بپردازیم.

مشکل در بازاریابی

این مورد را در بخش قبل توضیح دادم. ولی آنقدر مهم بود که دوباره اینجا هم نوشتمش. وقتی که در بازاریابی شکست بخورید, پولی هم به دست نخواهید آورد. اگر هم بازاریابی ضعیفی داشته باشید, درآمدتان به همان نسبت کم خواهد بود.

عدم پرداخت پول توسط کارفرما

تقریبا محال است که فریلنسری با این مشکل مواجه نشده باشد. هیچ کدام از سایت ها و نهاد ها هم برای این مشکل راه حلی ارائه نمی دهند. مشتری پروژه را سفارش می دهد و شما کار را انجام می دهید. ولی هنگام تحویل پروژه ناگهان غیبش می زند. حالا شما می‌مانید با کار انجام شده ای که خیلی وقت ها به درد کس دیگری نمی‌خورد و پولی که هرگز دریافت نخواهید کرد.

بعضی ها برای رفع این مشکل قبل از شروع کار درصدی از مبلغ کل را از مشتری دریافت می کنند. ولی این راه کار هم برای یک فریلنسر زیاد جوابگو نیست. همانطوری که بالاتر گفتم, کارفرماهای ایرانی عموما به فریلنسرها اعتماد ندارند. وقتی که شما پیش از انجام پروژه ازشان درخواست دریافت پول می کنید, از ترس اینکه پولشان را از دست ندهند کلاً بی خیال همکاری با شما می شوند و به سراغ فرد دیگری می روند.

تازه حتی اگر کارفرما حاضر به پرداخت مبلغی هم باشد, باز این خطر وجود دارد که آخر سر پیدایش نشود و شما با دریافت پول کمی کار زیادی کرده باشید. این اتفاق قبلاً برای خود من افتاد است و ضرر زیادی را به خاطرش متحمل شدم.

افزایش تعداد فریلنسرها

درست شنیدید. شاید عجیب به نظر برسد ولی وقتی سرعت رشد تعداد فریلنسرها از سرعت رشد تعداد افرادی که حاضر به کار با فریلنسرها هستند بیشتر شود, درآمد افراد کمتر می شود. این مشکلی است که الان بازار ایران با آن دست و پنجه نرم می کند.

به نسبت کل بازار, کارفرماهای کمی حاضر به کار با فریلنسرها هستند. از این تعداد کم, درصد خیلی کمی پروژه های متوسط و بزرگ دارند. ولی مشکل به همین جا ختم نمی شود. همین پروژه های کم و کوچک هم با تقاضای زیادی برای انجام روبه رو هستند. اینجاست که افراد فرصت طلب و عموماً بی تجربه با قیمت های خیلی نازل همین پروژه های کوچک را تصاحب می کنند.

تمام این عوامل دست به دست هم می دهند تا میزان درآمد فریلنسرها کاهش یابد و نقدینگی به یکی از بزرگترین دغدغه های آنها تبدیل شود.

3-تنهایی کار کردن

شاید این در نگاه اول مشکل به نظر نرسد. شاید هم اصلاً به عنوان یک فریلنسر انتظار همین را دارید. ولی یکی از مهم ترین مشکلات همین است.

راستش را بخواهید باید به کارفرماها حق داد که حاضر نیستند پروژه های بزرگ یا حتی متوسط را به فریلنسرها بسپارند. کافی است یک نگاهی به رزومه افراد در سایت های برون سپاری یا لینکدین بکنید. اصلاً می‌توانید رزومه ی خودتان را مرور کنید. در بسیاری از موارد مجموعه‌ای از تخصص های مختلف و گاهی بی ربط را در کنار هم می‌بینید. هرگز کسی نمی‌تواند هم یک برنامه نویس جاوا حرفه‌ای باشد و هم یک طراح گرافیک خیلی خوب. بحث استعداد و پشت کار نیست, بحث زمان است. شما برای اینکه تبدیل به یک برنامه نویس خوب(آن هم در یک زمینه ی خاص,  نه در همه‌ی زمینه‌ها) یا یک گرافیست ماهر شوید باید چندین سال زمان صرف کنید. طراحی یک هدر بی نهایت ساده برای یک وبلاگ هرگز شما را تبدیل به گرافیست نمی‌کند. ولی متأسفانه در خیلی از برنامه نویس‌ها و طراح‌ها توهم گرافیست بودن را به وجود می‌آورد.

برای طراحی یک وبسایت خوب, یک اپ کاربر پسند و … به افرادی با تخصص های مختلف نیاز است. به قول بزرگی «همه چیز را همگان دانند و همگان هنوز از مادر زاده نشده اند». کارکردن در زمینه های متنوع, بدون متخصص شدن در آنها, تنها شما را به منجلاب تخصص کم – درآمد کمتر می کشاند.

4-کارکردن برای دلال-فریلنسرها

برخلاف تعداد زیادی از فریلنسرها که بخش زیادی از سال بی کار هستند, برخی از افراد وقت سرخاراندن هم ندارند. حتماً در گروه‌ها و انجمن‌های مختلف با این افراد روبه رو شده اید. افرادی که به صورت همزمان چندین پروژه را از کارفرماهای مختلف گرفته اند و حالا نمی‌دانند که چگونه باید آنها را به پایان برسانند.

عموماً این افراد برند شخصی قوی‌ای دارند و با شبکه‌ی گسترده و پول سازی از افراد در ارتباط اند. آنها تعداد زیادی پروژه را از کارفرماها دریافت می‌کنند. خیلی وقت‌ها اصلاً در آن زمینه هیچ تجربه و تخصصی هم ندارند. بعد از گرفتن پروژه بخش بعدی فعالیتشان آغاز می‌شود. آنها پروژه‌هایی را که با قیمت‌های عموماً خوبی گرفته اند را با قیمتی نازل به فریلنسرهای دیگر می‌سپارند تا برایشان انجام دهند. آخر سرهم پروژه را به نام خودشان به مشتری می‌دهند و بدون انجام دادن کاری سود زیادی کسب می‌کنند.

تأثیر این افراد بر بازار فریلنسینگ درست مثل تأثیر دلال‌ها در بازارهای دیگر است. بقیه‌ی فریلنسرها با انجام دادن پروژه‌های این افراد, نه تنها درآمد خود را تقلیل می‌دهند و پول کمی نسبت به کاری که می کنند دریافت می کنند, بلکه به رقابت سالم بین فریلنسرها برای گرفتن پروژه هم صدمه می‌زنند.

این دلال-فریلنسرها عموماً شناخته شده هستند. هیچ وقت, حتی اگر نیاز مالی داشتید, بازیچه ی دستشان نشوید.هرگز برای هیچ کس ارزان کار نکنید. چون این کار فقط به خودتان صدمه نمی‌زند.

5-کارکردن بیش از حد

این مشکل بیشتر گریبان گیر افراد باتجربه و حرفه‌ای می شود که پس از سال‌ها برای خودشان اسمی به هم زده اند. این افراد برخلاف دلال‌ها پروژه های زیادی را دریافت نمی‌کنند تا با بهره کشی از دیگران آنها را انجام بدهند. برعکس, این افراد عموماً مشتری‌های ثابت زیادی را در طول سالها پیدا کرده اند. مشتریانی که دوست دارند همواره با این فریلنسرها کار کنند و تعداد زیادی پروژه را به آنها می دهند.

 تصویر فریلنسری چیست؟ 0 تا 1000 فریلنسری (آزاد کاری)

پذیرفتن تعداد زیادی کار و استرس درست و به موقع انجام دادن آنها, تأثیرات جبران ناپذیری بر سلامت جسمی و روانی فریلنسرها دارد. فشاری که می‌توان با گفتن یک «نه» ساده از آن جلوگیری کرد.

برای خواندن ادامه‌ی این مقاله می‌توانید روی همین متن کلیک کنید. نظر شما در مورد این مشکلات چیست؟ به نظرتان چه مشکلات مهم دیگری وجود دارد؟ تجربیات شما از مواجه با این مشکلات چیست؟ در پایان همین صفحه نظراتتان را بفرستید تا هم ما و هم بقیه ی خوانندگان از آنها استفاده کنیم.

لازم نیست زیاد نگران این مشکلات باشید. ما برای حل همین مشکلات شروع به کار کرده ایم.

آزادکاری یا فریلنسری با گذشت هر سال نسبت به قبل محبوب‌تر می‌شود، با توجه به اینکه همه‌ ما می‌خواهیم بین کار و زندگی شخصی خود تعادل سالمی را برقرار کنیم، کار در خانه بهترین و ایده‌آل‌ترین انتخاب به نظر می‌رسد.

گر قصد دارید به عنوان شغل تمام وقت خود آزادکاری را انتخاب کنید یا فقط به دنبال درآمد اضافی پاره‌وقت هستید، انتخاب حرفه مناسب نقش اساسی دارد. شما نه تنها به دنبال شغلی هستید که از انجام آن لذت ببرید، بلکه می‌خواهید پول خوبی نیز از این راه کسب کنید.

بنابراین کدام شغل آزادکاری بیشترین درآمد را دارد؟ پیمنت۲۴ را همراهی کنید تا بفهمید چه کسانی بیشتر از همه پول پارو می‌کنند!

۲۰. مسئول پشتیبانی خدمات مشتریان

پیدا کردن یک شغل آزادکاری در زمینه خدمات مشتریان به آسانی دیگر شغل‌های این لیست نیست ولی باز هم فرصت‌های زیادی پیش می‌آید. شما می‌توانید به عنوان پشتیبان فنی شرکت «اپل» (Apple) استخدام شوید و کار خود را از خانه‌ خود انجام دهید. برای موفقیت در این کار،‌ باید مهارت‌های ارتباطی قوی داشته باشید.

متوسط حقوق: ۳۵ الی ۵۵ هزار تومان در هر ساعت

۱۹. مسئول پشتیبانی اداری

برای برخی شرکت‌ها، تا زمانی که همه کارها به خوبی پیش می‌رود، مهم نیست که مسئول پشتیبانی اداری‌شان کجا باشد. برای موفقیت در این شغل، باید از قبل تجربه کار در یک محیط اداری را داشته باشید تا بتوانید وظایف خود را به درستی از خانه خودتان انجام دهید.

متوسط حقوق: ۵۰ الی ۶۰ هزار تومان در هر ساعت

۱۸. مشاور روابط عمومی

بسیاری از متخصصان روابط عمومی خود اشتغال هستند و به انتخاب خود در پروژه‌ها و کمپین‌های مختلف شرکت می‌کنند. تجربه قبلی برای نشان دادن اینکه شما مهارت‌های لازم برای انجام اینگونه کارها را دارید، سودمند خواهد بود. به عبارت دیگر، قبل از اینکه تبدیل به یک آزادکار صرف شوید، بهتر است یک صفحه نمونه کار آنلاین قوی برای نشان دادن کارهای قبلی خود تهیه کنید.

متوسط حقوق: ۶۰ الی ۱۰۰ هزار تومان در هر ساعت

۱۷. مشاور بازاریابی

ممکن است در چندین پروژه از کمپین‌های گوگل گرفته تا شبکه‌های اجتماعی و تولید محتوا، شرکت کرده باشید. وقتی بتوانید در این زمینه برای خود نامی دست و پا کنید، خواهید دید که سیلی از پروژه‌ها به سمت‌تان خواهند آمد. همانند مشاوران روابط عمومی، بهتر است برای خود نمونه‌کارهای قوی جهت نشان دادن کارهای خود آماده کنید.

متوسط حقوق: ۶۰ الی ۱۱۰ هزار تومان در هر ساعت

۱۶. مدل‌ساز سه بعدی

اگر شما در زمینه مدل‌سازی سه بعدی آموزش دیده‌اید و ماهر هستید، چرا رئیس خودتان نباشید؟ این حرفه که یک حرفه پر مخاطب است، در صنایع مختلفی کاربرد دارد؛ از جمله واقعیت مجازی، بازی‌های ویدیویی، پرینت سه بعدی، بازاریابی، تلویزیون و سینما، تصویربرداری پزشکی و علمی و همچنین طراحی و تولید کامپیوتری.

متوسط حقوق: ۸۰ الی ۹۰ هزار تومان در هر ساعت

۱۵. آوانویسی

اگر هدفتان از آزادکاری به دست آوردن کمی پول اضافی به عنوان شغل جانبی است، این شغل بهترین گزینه برای شما خواهد بود. در این شغل باید به فایل‌های صوتی در زمینه‌های گوناگون گوش دهید و متن آن‌ها را بنویسید. برای موفقیت باید مهارت‌های کافی در زمینه گوش دادن و تایپ کردن داشته باشید.

متوسط حقوق: ۹۰ هزار تومان در هر ساعت

۱۴. تصویرگر

در صورتی که به ساخت لوگو، طرح‌های ساده و یا کارهای گرافیکی علاقه دارید، شاید بهترین کار این باشد که به یک تصویر‌گر آزادکار تبدیل شوید. با پیشرفت در زمینه کاری خود می‌توانید برای هر طرحی که می‌کشید تا بیش از یک میلیون تومان هم درخواست کنید.

متوسط حقوق: ۹۵ هزار تومان در هر ساعت

۱۳. طراح گرافیک

طراحی گرافیکی رتبه دوم مهارت‌های مورد تقاضای سایت «آپ‌ورک» (UpWork) را به خود اختصاص داده است. شما در این کار پروژه‌های طراحی ظاهر سایت‌های اینترنتی، اینفوگرافیک‌ها یا طراحی‌های مناسب پرینت کردن را اجرا خواهید کرد. داشتن نمونه کار‌ در این مورد نیز بسیار کلیدی است.

متوسط حقوق: ۱۰۵ هزار تومان در هر ساعت

۱۲. نویسنده بلاگ و مقاله

اگر نویسنده بامهارتی هستید و از اینکه رئیس خودتان باشید، لذت می‌برید، می‌توانید برای سایت‌های دیگر بنویسید یا حتی بلاگ مخصوص خود را راه‌اندازی کنید. در اکثر سایت‌هایی که برای آزادکاری طراحی شده‌اند همیشه فرصت‌های شغلی برای نویسندگان وجود دارد.

متوسط حقوق: ۱۱۵ هزار تومان در هر ساعت

۱۱. هماهنگ‌کننده شبکه‌های اجتماعی

این مورد شاید در سال‌های قبل تعجب برانگیز به نظر می‌رسید ولی اکنون که دنیای آنلاین از اهمیت بالایی برخوردار شده است، نباید تعجب کرد. بسیاری از کسب و کارها نیاز به شخصی دارند که کنترل شبکه‌های اجتماعی آن‌ها را به دست بگیرد. اگر شما از جمله کسانی هستید که مدت زیادی در شبکه‌های اجتماعی سپری می‌کند، می‌توانید از این راه کسب درآمد کنید.

متوسط حقوق: ۱۱۵ هزار تومان در هر ساعت

۱۰. توسعه‌دهنده بازی

عاشق بازی کردن هستید؟ پس چه چیزی بهتر از ساختن و کدنویسی بازی‌های دلخواه خود و سپس بازی کردن آن‌ها؟ البته قبل از اینکه اعتماد دیگران را جلب کنید، ابتدا باید تجربه قبلی در این زمینه داشته باشید تا بعداً بتوانید به تنهایی بازی بسازید.

متوسط حقوق: ۱۴۰ هزار تومان در هر ساعت

۹. مترجم

این مورد یکی از محبوب‌ترین کارهایی است که خود اشتغال‌ها انتخاب می‌کنند. در عین حال، در صورتی که به دو زبان یا بیشتر تسلط داشته باشید، یکی از راحت‌ترین کار‌ها نیز خواهد بود. البته ممکن است در مواردی خاص به مدرک معتبر در مورد این زبان‌ها نیاز باشد.

متوسط حقوق: ۱۴۰ هزار تومان در هر ساعت

۸. معلم

دوست دارید معلم شوید ولی از اینکه مجبور باشید هر روز صبح به مدرسه بروید، بیزارید؟ خبر خوب این است که کار هنوز تمام نشده است! زیرا شما می‌توانید یک معلم خصوصی شوید و بعد از ساعات مدرسه به دانش‌آموزان درس بدهید یا به صورت آنلاین دوره برگزار کنید. برای این‌کار باید حتماً پیش‌نیازهای ضروری را در موضوعی که می‌خواهید تدریس کنید، داشته باشید.

متوسط حقوق: ۱۸۵ هزار تومان در هر ساعت

۷. استخدام کننده

شما یک استخدام کننده ماهر هستید و می‌خواهید یک تیم تک نفری برای خودتان تشکیل دهید؟ چرا که نه! می‌توانید این کار را انجام دهید. زیرا شما توانسته‌اید تا به الان مخاطبان خود را در زمینه‌های کاری مختلف بشناسید و هر موقع خواستید آن‌ها را به شرکت‌های مختلف معرفی کنید. آن‌هم از درون خانه خود، یک کافی‌شاپ یا حتی هتل.

متوسط حقوق: ۲۰۵ هزار تومان در هر ساعت

۶. صدا‌پیشه

اگر شما صدای خاصی دارید، حتما به صداپیشگی فکر کنید. شرکت‌های تبلیغاتی، سریال‌های تلویزیونی، محصولات رادیویی، شرکت‌های فناوری و خرده‌فروش‌ها همگی ممکن است شما را استخدام کنند. با افزایش تبلیغات ویدیویی در همه زمینه‌ها، صداپیشگی تبدیل به یکی از مورد تقاضاترین شغل‌ها شده است.

متوسط حقوق: ۲۰۵ الی ۲۳۵ هزار تومان در هر ساعت

۵. کپی رایترها

کپی رایترها (Copy Writer) از بازاریاب‌ها و نویسندگان محتوا جدا هستند. این افراد در زمینه نوشتن محتوا و توضیحات برای محصولات و خدمات شرکت‌ها در سایت‌های اینترنتی، تخصص دارند. میزان درآمد هر کپی رایتر بستگی به تجربه و مهارت هر فرد دارد.

متوسط حقوق: ۲۱۰ هزار تومان در هر ساعت

۴. متخصص بهینه‌سازی موتورهای جستجو

متخصصان بهینه‌سازی موتورهای جستجو یا به اختصار «سئو» (SEO) در دنیای آزادکاری از جمله شغل‌های محبوب و با تقاضای بالا هستند. زیرا همه می‌خواهند در گوگل یا دیگر موتورهای جستجو در رتبه‌های بالاتر قرار بگیرند. اگر می‌خواهید وارد این حوزه شوید باید حتما نمونه کار اثبات شده داشته باشید تا مشتریان به شما اعتماد کنند.

متوسط حقوق: ۲۲۵ هزار تومان در هر ساعت

۳. متخصص امنیت اینترنت

با وجود هکرهای بی‌شماری که شرکت‌های بزرگ و کسب و کارهای نوپا را هدف قرار می‌دهند، مهارت در زمینه امنیت اینترنت نسبت به گذشته اهمیت بیشتری پیدا کرده است. اگر می‌توانید امنیت اینترنت کسی را تامین کنید، می‌توانید از این راه پول زیادی به دست آورید.

متوسط حقوق: ۲۲۵ هزار تومان در هر ساعت

۲. توسعه‌دهنده وب

اگر طراحی و کدنویسی وب‌سایت‌های اینترنتی را بلد هستید باید بگوییم که نان‌تان در روغن است! امروزه همه به دنبال داشتن یک وب‌سایت شخصی، شرکتی یا خدماتی برای خود هستند اما مهارت و زمان کافی برای طراحی آن را ندارند. اینجا جایی است که شما وارد می‌شوید و از مهارت خود برای کسب حقوق خوب استفاده می‌کنید.

متوسط حقوق: ۲۷۰ هزار تومان در هر ساعت

۱. کارشناس خدمات حقوقی

اگر در زمینه حقوقی سابقه کار با یک شرکت شناخته شده دارید ولی نمی‌توانید ساعت‌های زیادی را به صورت تمام‌وقت کار کنید، چرا خودتان به تنهایی ادامه ندهید؟ افراد مختلفی هستند که همیشه به دنبال خدمات باکیفیت حقوقی برای شرکت‌ها، مسائل جنائی، املاکی و حقوق خانواده هستند.

متوسط حقوق: ۳۱۵ الی ۵۴۰ هزار تومان در هر ساعت

آزادکار‌ها اکنون ۳۵ درصد نیروی کار آمریکا را تشکیل می‌دهند. شرکت‌های مختلف نیز همواره در تلاش هستند که برخی کارهای خود را برون‌سپاری کرده و با آزادکارها همکاری کنند. تنها چیزی که باید انجام دهید، این است که وارد این حوزه شوید، یک برند شخصی قوی برای خود بسازید، فرصت‌های پیش‌آمده را پیدا کرده و شروع به کسب درآمد بیشتر کنید.

منابع:

خبرنامه نوین، جامپلو، Iradesk

برچسب:

سایت فریلنسر چیست، درآمد فریلنسر، فریلنسر معماری چیست، فریلنسر برنامه نویسی، فریلنسر تایپ، فریلنسر گرافیک، فریلنسر عکاسی، چگونه فریلنسر شویم؟، مهارت های فریلنسری، فریلنسر کنترل پروژه، دوره آموزش فریلنسری، چگونه در سایت های فریلنسری خارجی کار کنیم، آموزش فریلنسری خارجی، آموزش رایگان فریلنسری، فریلنسر درسی، مشاغل فریلنسری، پونیشا، استخدام فریلنسر، فریلنسر تایپ، فریلنسری چیست، فریلنسر برنامه نویسی، کارلنسر، فریلنسر نیاز

وب سایت ، b2n.ir، tinyurl

فریلنسینگ (Freelancing) در لغت به معنای آزادکاری است و فریلنسر (Freelancer) به شخصی گفته می‌شود که خود اشتغال بوده و لزوماً تعهد بلندمدتی به شرکت یا مجموعه‌ای خاص ندارد.

[ لینک منبع ]

  1. اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند!
« نمره آیلتس برای تحصیل در کانادا
بک اند دولوپر کیست؟ »