راه‌هایی برای افزایش خلاقیت شما

طبق نظر روانشناس سر شناس آمریکایی Robert J. Sternberg، خلاقیت را می‌توان به طور کلی بدین صورت تعریف کرد:” پروسه تولیدی که هم ارجینال باشد و هم ارزشمند“. خلاقیت بطور کلی راجع به پیدا کردن راه‌حل‌های جدید حل مسئله و رسیدن به موقعیت‌های جدید است. خلاقیت یک مهارت مختص هنرمندان، موسیقی دانان یا نویسنده‌ها نیست بلکه یک مهارت مفید برای همه مردم در تمام مراحل زندگی است.

چرا خلاقیت مهم است؟

خلاقیت عضله ای است که باید روزانه تحریک و تغذیه شود. ما همه با خلاقیت متولد شده ایم و با استفاده از آن زندگی روزمره خود را سپری میکنیم.. انسان های هنرمند باید خلاقیت خود را افزایش دهند تا بتوانند کارهای بزرگ انجام دهند.

 تصویر راه‌هایی برای افزایش خلاقیت شما

جهان با سرعتی شگفت‌انگیز در حال تغییر است؛ تغییراتی که در همه‌ی ابعاد زندگی بشر تاثیرگذار است. اینترنت پرسرعت، گوشی‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی با سرعتی غیرقابل باور در حال تغییر دنیای کسب‌وکار، ارزش‌ها و هنجار‌ها و زندگی فردی و اجتماعی انسان‌ها در قرن ۲۱ هستند. فناوری در بالاترین حد خود در تاریخ بشر قراردارد و هر روز نسبت به روز قبل در حال پیشرفت است. در چنین دنیایی که آینده را به سختی می‌توان پیش‌بینی کرد، تن‌ها ابزار موفقیت تطبیق با تغییرات و همراه شدن با دنیاست. بدون خلاقیت، بدون متفاوت فکرکردن، بدون نوآوری رقابت و بقا هر روز سخت‌تر از قبل می‌شود.

در ادامه به برخی از نکات تقویت خلاقیت اشاره کرده ایم.

 تصویر راه‌هایی برای افزایش خلاقیت شما

۱) آواز خواندن

آواز به شما اجازه می دهد صدای درونی خود را پیدا کنید.از دوران کودکی تا به الان ممکن صدای شما بارها تغییر کرده باشد و شکل جدیدی را گرفته باشد. زندگی درباره ارتباطات است و نحوه ارتباطات، کیفیت زندگی را تعیین می کند. آواز خواندن همچنین منجر به افزایش خلاقیت و ذوق عاطفی شده و می تواند در برقراری ارتباط با دیگران و استحکام پیوندهای عاطفی کمک کننده باشد. برای اینکه بتوانید نیازهای خود را بیان کنید نیاز دارید تا ابتدا دای خود را تقویت کنید!

۲) رقص

رقص از ۸۰۰۰ سال گذشته بخشی از تجربه انسانی بوده است. هنگامی که شما می‌رقصید، زندگی را جشن می گیرید و با هدایای داخلی خود ارتباط برقرار می کنید. رقص به شما اجازه می دهد تا به خلاقیت خود پی ببرید زیرا بدن شما تمام پاسخ هایی را که می خواهید جستجو می کند. به یاد داشته باشید هیچ چیز اتفاق نمی افتد تا زمانی که حرکتی انجام شود.

۳) نفس عمیق

نفس زندگی است. هر چقدر بیشتر نفس عمیق بکشید، عمیق‌تر زندگی خواهید کرد. هر روز ۱۵ دقیقه به صدای نفس عمیق خود گوش دهید. بسیاری از راه های سلامتی بدن به تنفس عمیق ختم می‌شوند، همچنین این کار به شما آرامشی را می دهد که همواره آرزویش را دارید. تنفس، ذهن شما را با آنچه که به دنبال آن هستید مرتبط می‌کند. فراموش نکنید که برای موفقیت، ابتدا باید بدانید که چه چیزی شما را متوقف می کند.

 تصویر راه‌هایی برای افزایش خلاقیت شما

۴) گوش دادن به موسیقی

موسیقی به ما اجازه می دهد که ما به احساساتمان متصل شویم. ما با روح خود ارتباط برقرار می کنیم. موسیقی به ما اجازه می دهد که از این جهان جدا شویم و به جهان غریب وصل شویم. موسیقی همچنین می تواند ما را در حالت درست ذهنی قرار دهد.

۵) صرف زمان در طبیعت

طبیعت به شما امکان می دهد که به صورت عمیق با جهان ارتباط برقرار کنید. در این زمان شما متوجه می شوید که چیزی بسیار بزرگتر از شما نیز خلق شده است. هنگامی که شروع به فکر کردن در طبیعت می کنید، شما زیبایی ها را کشف خواهید کرد. این نیز به شما یک دیدگاه جدید در زندگی می دهد.

 تصویر راه‌هایی برای افزایش خلاقیت شما

۶) نقاشی

نقاشی و طراحی به شما کمک می کند تا ایده هایی را پیدا کنید که هرگز فکر نمی‌کردید. با داشتن یک دفترچه در همه زمان ها، به شما فرصتی داده می شود که هیچ جرقه خلاقانه ای را از دست ندهید.

۷) یافتن کودک درون

همه بچه ها در حال حاضر زندگی می کنند و باور دارند که همه چیز ممکن است. آنها همه چیز را به صورت مثبت می بینند و نمی ترسند که به تخیل خود باور داشته باشند. راز زندگی هرگز رشد نمی کند. کودکان در کشوری ثابت زندگی می کنند. کودک درون خود را پیدا کنید تا ایده های جدیدی به ذهنتان خطور کند.

۸) ایجاد شادی در زندگی

خوشحالی یک کسب و کار جدی است. یکی از دلایلی که مردم در زندگی موفق نیستند این است که آنها به اندازه کافی برای ایجاد لحظات شاد در زندگی تلاش نمی‌کنند. ضروری است هر روز ۳ لحظه شادی ایجاد کنید. هنگامی که شما ناراضی هستید، خلاقیت خود را مسدود می کنید، که این خلاقیت برای همیشه در وجود شما دفن می‌شود.شادی کلیدی است که در را به روی پتانسیل قدرت شما باز خواهد کرد.

۹) اعتماد به نفس 

عدم اعتماد به نفس موجب کاهش خلاقیت می‌شود و اینجاست که اهمیت اعتماد به نفس در مقوله خلاقیت آشکار می‌شود. پیشرفت‌ها و تلاش‌های خود را یادداشت کنید و همیشه به دنبال راهی باشید تا از خلاقیت خود سپاس گذار باشید.

 تصویر راه‌هایی برای افزایش خلاقیت شما

۱۰) خنده

خنده کمک می کند تا سیستم ایمنی بدن شما تقویت شود. این انرژی بیشتری به شما می دهد و باعث از بین رفتن استرس می شود. افرادی که از طریق بیماری های تهدید کننده زندگی می کنند، تشویق می شوند حداقل یک ساعت در روز بخندند. خنده مزایای اجتماعی زیادی دارد. افراد با حس شوخ طبعی، روابط بهتر و جذابیت بیشتری در زندگی شان دارند. شما قادر به لذت بردن از زندگی بدون خنده نخواهید بود.

تخیل مهمتر از دانش است. دانش محدود است ” – آلبرت انیشتین

[ لینک منبع ]

  1. اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند!
« افزایش بازدید صفحه کسب و کار در اینستاگرام
استراتژی هدفمند قبل از طراحی سایت »