معرفی ۵ کتاب برای برنامه‌نویس‌ها

به همین دلیل، در ادامه ما سعی کردیم ۵ مورد از کتاب‌های مناسب برای شروع برنامه‌نویسی را معرفی کنیم که به شما دید تازه‌تری از این رشته می‌دهد و به پیشرفت شما در این مسیر کمک می‌کند.

۱. کد‌نویسی تمیز: کتاب راهنمای توسعه نرم‌افزار به روش چابک (Clean Code: A Handbook of Agile Software Craftsmanship)

برنامه‌نویسی یکی از پرطرفدارترین زمینه‌های حرفه‌ای در جهان است که فرصت‌های زیادی را برای یادگیری و کسب درآمد در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد. با این‌حال، موفقیت در این حرفه نیاز به یادگیری مداوم دارد. رشد و توسعه‌ی فردی شما در کنار آموزش و ورکشاپ‌های مختلف برنامه‌نویسی وقتی تکمیل‌تر می‌شود که قسمتی از زمان خود را صرف مطالعه‌ی کتاب‌های مرتبط با برنامه‌نویسی نیز قرار دهید.

 تصویر معرفی ۵ کتابی که برنامه‌نویس‌ها باید بخوانند

نویسنده: رابرت‌سی مارتین Robert C. Martin

مترجمین: مهرداد عباسی، سید مرتضی قائم‌مقامی، حسین مسعودی

ناشر: Prentice Hall

برنامه‌‌نویسی شغلی است که نیازمند سال‌ها آزمون و خطا و مهارت‌آموزی مداوم است. ای کاش راهی وجود داشت که می‌توانستیم با درس گرفتن از اشتباهات دیگر برنامه‌نویسان، خود را از این همه سختی رها کنیم. خوشبختانه چنین راهی وجود دارد و نام آن کتاب Clean Code: A Handbook of Agile Software Craftsmanship است.

کتاب Clean Code بینش گران‌بهایی را درباره‌ی پاکسازی کد و توسعه‌ی نرم‌افزار به خواننده ارائه می‌دهد. توضیحات کامل و گام به گامی در مورد پاکسازی، نوشتن و بازآرایی (refactoring) کد در این کتاب مطرح شده است. همچنین مثال‌های کاربردی در مورد چگونگی نوشتن کد تمیز در آن ارائه شده است.

۲. برنامه‌نویس عملگرا (The pragmatic Programmer)

نویسنده: اندرو هانت، دیوید توماس Andrew Hunt, David Thomas

ناشر: Addison-Wesley Professional

کتاب برنامه‌نویسی عملگرا (The Pragmatic Programmer) در سال ۱۹۹۹ و برای کمک به مخاطبان خود در توسعه‌ی نرم‌افزارهای بهتر منتشر شد. اگر این کتاب را چند‌ بار بخوانید، در هر بار خواندن باز هم چیزهای جدیدی برای یادگرفتن وجود خواهد داشت. استفاده‌ی خلاقانه از حکایت‌های کلاسیک و مدرن، تشبیهات جذاب و مثال‌های قابل‌تامل، یادگیری هر بخش از این کتاب را به فعالیتی سرگرم‌کننده تبدیل کرده است.

کتاب The Pragmatic Programmer نه تنها طیف گسترده‌ای از موضوعات برنامه‌نویسی را در برمی‌گیرد، بلکه موضوعات غیر‌ رایج در کتاب‌های برنامه‌نویسی مانند توسعه‌ی شغلی و مسئولیت‌پذیری شخصی حین توسعه‌ی نرم‌افزار را نیز پوشش می‌دهد.

۳. یادگیری عمیق برای انسان‌ها (Deep Learning For Human Beings)

نویسنده: محیط دشپنده Mohit Deshpande

مترجمین: دکتر حمیدرضا حسن نژاد مرزونی، مهندس علی جهانیان بهنمیری

ناشر: فناوری نوین

به تازگی الگوریتم‌های یادگیری عمیق زیادی برای حل مسائل هوش مصنوعی ارائه شده‌اند. در کتاب یادگیری عمیق برای انسان‌ها که توسط Mohit Deshpande نوشته شده است، خلاصه‌ای از چند روش یادگیری عمیق و پیشرفت‌های اخیر آن‌ها معرفی شده است.

این کتاب برای افراد علاقه‌مند به علوم کامپیوتر و شبکه‌ی عصبی، بسیار مفید خواهد بود. پرسپترون‌ها اولین شبکه‌های عصبی، راهنمای کامل در مورد شبکه‌های عصبی عمیق، شبکه‌های کانولوشن برای بینایی ماشین، راهنمایی در مورد بهبود کارایی یادگیری عمیق، خود رمزگذار و شبکه‌های عصبی بازگشتی از جمله موضوعات مطرح شده در این کتاب هستند.

۴. مهارت‌ عمومی برنامه‌نویسی

نویسنده: محمدرضا شکرریز

ناشر: شرکت چاپ و نشر کتاب‌های درسی ايران «سهامی خاص»

این کتاب با هدف آشنایی مقدماتی با مهارت‌های مدیریتی و روش اصولی کار در شرکت‌های برنامه‌نویسی نوشته شده است. مهارت‌های عمومی برنامه‌نویسی به مهارت‌هایی گفته می‌شود که به طور معمول بعد از کسب تجربه در محیط‌های برنامه‌نویسی بدست می‌آید. بسیاری از این مهارت‌ها را نمی‌توان به صورت مستقیم به برنامه‌نویس‌های مبتدی آموزش داد.

مهم‌ترین مساله در توسعه‌ی پروژه‌های نرم‌افزاری، چگونگی مستندسازی آن‌ها است. به همین دلیل در بخشی از این کتاب به انواع روش‌های مستندسازی اشاره شده است. علاوه بر مستندسازی نیز به مفاهیمی مانند تجزیه‌وتحلیل سیستم، نگهداری و پشتیبانی سیستم، تهیه‌ی صورت‌حساب‌های مالی شرکت‌های برنامه‌نویسی و بازرسی و کنترل درستی انجام کار نیز اشاره شده است.

۵. الگوهای طراحی به بیان ساده (Design Patterns)

نویسنده: احسان رضایی

ناشر: انتشارات ناقوس

در مهندسی نرم‌افزار، design patterns یا همان الگوهای طراحی، یک قطعه کد خاص نیستند، بلکه مفاهیم کلی برای حل مشکلات خاص هستند. الگوهای طراحی، به افزایش سرعت توسعه و طول عمر نرم‌افزار کمک می‌کنند. بعلاوه، به دلیل تعاریف مشخصی که دارند در زمان توسعه‌ی نرم‌افزار در پروژه‌های تیمی، به توسعه‌دهندگان در برقراری ارتباط موثر کمک می‌کنند.

کتاب الگوهای طراحی به بیان ساده (design patterns) نیز با ارائه‌ی مفاهیم کلی و کاربردی به شما در حل مشکلات خاصی که در طراحی نرم‌افزار اتفاق می‌افتد، کمک می‌کند.

کلام پایانی

در این مقاله فهرستی از ده کتاب برنامه‌نویسی مناسب برای توسعه‌دهندگان را بیان کردیم. اگرچه کتاب‌‌ها یکی از مهم‌ترین روش‌های یادگیری برنامه‌نویسی هستند اما ابزارهای دیگری نیز مانند سمینارها و ویدئوهای آموزشی برای تقویت یادگیری وجود دارد. نکته‌ی مهم این است که باید به طور مداوم مهارت‌های خود را با یادگیری روش‌های جدید ارتقا دهید. اگر شما نیز با کتاب مناسبی در زمینه‌ی برنامه‌نویسی آشنایی دارید، می‌توانید آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

[ لینک منبع ]

  1. اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند!
« ۱۰ زبان برنامه‌نویسی محبوب توسعه‌دهندگان در سال ۲۰۲۱
وسعت یا عمق؟ چندرشته‌ای یا تک‌رشته‌ای؟ »