وردپرس برای طراحی سایت

تاریخچه طراحی سایت

در دنیای امروزی با تغییر مسیر مشاغل سنتی به سمت آنلاین شدن کسب و کارها، بازار فعالیت هایی همچون طراحی سایت روز به روز از رونق بیشتری برخوردار می شود. همچنین با پیشرفت و گسترش روزافزون علم طراحی سایت، ابزارهای طراحی سایت هم رو به پیشرفت و ارتقا هستند. هدف نهایی هر وب مستری، طراحی بهترین و جذاب ترین صفحات برای ترغیب هر چه بیشتر مشتریان به بازدید از سایت است. اما چگونگی طراحی وب سایت، مراحل آن، اینکه از کجا و چطور آغاز شود و همچنین شرایط و نکات موفقیت در آن از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

 تصویر وردپرس میانبری برای طراحی سایت

امروزه شاهد میلیون ها سایت در سراسر جهان هستیم که البته هیچ کدام از آن ها بیش از ۲۸ سال قدمت ندارند. در این میان تیم برنرزلی، مخترع وب نام خود را توسط اولین وب سایت دنیا (پروژه World Wide Web ) به عنوان نخستین سازنده وب در تاریخ به ثبت رساند.

 تصویر وردپرس میانبری برای طراحی سایت

اولین سایت جهان هنوز هم در دسترس است و با بازدید از آن می توانید تغییرات و فرم سادگی را در آن مشاهده کنید. در نخستین وب سایت، از ابرمتن و ارسال ایمیل (پست الکترونیک) به عنوان راه ارتباطی استفاده شده بود. همچنین در این سایت از هیچ گونه تصویر، گرافیک و حتی رنگ بندی استفاده نشده است. تا اینکه مرورگرهای پیشرفته تری همچون شرکت های Microsoft و Netscapeروی کار آمدن و در غیاب مرورگرهای امروزی همچون گوگل کروم و فایرفاکس، از رقبای آن دوره محسوب می شدند.

طراحی سایت چیست؟

طراحی سایت یا وب دیزاینWeb-Design به مراحل طراحی و ساخت یک پایگاه اینترنتی برای معرفی یک نام تجاری و محصولات آن گفته می شود. اگر بخواهیم تعریف ساده ای از طراحی یک سایت داشته باشیم، این گونه مطرح می شود که طراحی سایت به معنی ساخت و طراحی یک وب سایت یا بهینه سازی و ری دیزاین کردن یک سایت قدیمی در بستر اینترنت است. این طراحی از مراحلی شامل لایه سازی صفحات وب، تولید محتوا، طراحی گرافیکی و رعایت اصول سئو تشکیل می شود.

روش های طراحی سایت

روش های متنوعی برای طراحی سایت وجود دارد. شاید برای کسانی که از دانش کدنویسی و طراحی وب سایت آشنایی ندارند، طراحی وب سایت کمی گیج کننده باشد. اما موضوع حائز اهمیت در اینجا کارآمد بودن وب سایت و نتیجه ی نهایی آن است.

وب سایت کارآمد باید ضمن داشتن ظاهری زیبا و چشم نواز، سرعت لود بالا، دارای استانداردهای سئو و رابط کاربری مناسبی باشد. در وب سایت شما می توانید از مزایای هر چه بیشتر طراحی و راه اندازی وب سایت ورپرسی خود بهره مند شوید.

طراحی سایت با وردپرس

با طراحی وب سایت وردپرسی خود می توانید در زمان و هزینه ی خود صرفه جویی کنید همچنین وردپرس ضمن بهره مندی از ساختار سئو بسیار خوب، به شما در دستیابی به اهدافتان کمک بسیاری می کند. در وب سایت می توانید از مزایای سایت وردپرسی خود بهره مند شوید.شما با خرید قالب و خرید افزونه به راحتی می توانید سایتتان را طراحی کنید.

مراحل طراحی وب سایت چیست؟

 تصویر وردپرس میانبری برای طراحی سایت

طراحی سایت یا وب دیزاین شامل ۴ مرحله اصلی می شود که در ادامه به آن ها می پردازیم:

مرحله 1: طراحی وایر فریم

در مرحله ی نخست باید با توجه به خواسته و نیاز مشتریان خود و همچنین مرتبط با نوع سایت راه اندازی شده، یک نمای کلی از سایت را طراحی کرد. این نمای کلی شامل صفحات سایت و نحوه چیدمان عناصر مختلف و جایگاه هرکدام می شود. به این مرحله از طراحی وب سایت اصطلاحا (طراحی وایر فریم) می گویند.

مرحله 2: طراحی گرافیک سایت

پس از مشخص شدن جایگاه هر المان و عناصر در مرحله ی وایر فریم، در این مرحله به طراحی گرافیک سایت می پردازیم. منظور از طراحی گرافیک سایت در این مرحله به معنای استفاده از ابزارها و نرم افزارهای مخصوص برای انتخاب و رنگ و لعاب دادن به طراحی صورت گرفته در وب سایت است. توجه داشته باشید که در این مرحله با توجه به نوع کسب و کار اینترنتی رنگ بندی و گرافیک سایت با نرم افزارها طراحی می شود.

مرحله 3: کدنویسی و برنامه نویسی

بعد از به پایان رسیدن مراحل وایرفریم و طراحی گرافیک سایت، نوبت به مرحله برنامه نویسی سایت می رسد. در این مرحله طبق موارد گفته شده می توان با توجه به نیاز مشتری و هماهنگ با اهداف و طراحی سایت، از روش های مختلفی برای مدیریت وب سایت استفاده کرد. برای این منظور می توانید از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس برای تسهیل این مراحل استفاده کنید. همچنین می توانید از آموزش مرحله به مرحله طراحی سایت وردپرسی خود در سایت بهره مند شوید.

مرحله 4: راه اندازی کامل سایت

در نهایت بعد از به پایان رساندن مراحل قبل، سایت خود را در بستر جهانی اینترنت راه اندازی می کنیم. در این مرحله بعد از تهیه ی یک هاست مناسب و انتخاب دامنه به پیکربندی سایت و امکان دسترسی آن برای عموم می پردازیم.

وظایف طراح سایت چیست؟

 تصویر وردپرس میانبری برای طراحی سایت

وظایف یک طراح سایت در ارتباط مستقیم با بخشی است که مسئولیت انجام آن را بر عهده گرفته است. در حقیقت به منظور طراحی هر چه دقیق تر و موفق تر یک سایت، به دو گروه یا شخص نیازمندیم. در گروه اول افراد مسئولیت طراحی بخش Front-end یا همان شکل ظاهری وب سایت را برعهده می گیرند. در حالی که در گروه دوم افراد در بخش Back-end جای می گیرند. در این بخش افراد به طراحی و مدیریت سایت شامل کدهای سمت سرور رسیدگی می کنند.

انواع طراحی سایت چیست؟

سایت ها به دو دسته استاتیک و داینامیک تقسیم می شوند.

طراحی سایت به روش استاتیک:

در طراحی سایت به روش استاتیک، تنها قسمت فرانت اند انجام می شود. این به این معناست که صفحات یک وب سایت به صورت مجزا طراحی شده و در سرور مورد نظر بارگذاری می شوند.

در این سایت ها مدیر سایت نمی تواند محتوای سایت را تغییر دهد و برای تغییر آن به دانش طراحی نیازمند است و یا طراح به تغییر محتوای وب سایت می پردازد.

امروه با روی کار آمدن سیستم های مدیریت محتوای حرفه ای همچون وردپرس، استفاده از سایت های استاتیک بسیار کمتر از گذشته است و معمولا اینگونه سایت ها برای شرکتهای کوچک و یا سایت هایی با محتوای ثابت برای مدت طولانی، کاربرد بیشتری دارند.

طراحی سایت به روش داینامیک:

در طراحی این سایت ها هر دو بخش فرانت اند و بک اند برنامه نویسی می شوند. این شیوه از طراحی برای سایت های پویا با تغییرات مداوم محتوا، ایده آل به نظر می رسد و با توجه به نیاز و هدف کاربر، طراحی و توسعه پیدا می کنند. در این گونه از سایت ها برنامه نویس بک اند وظیفه ی پویا سازی وب سایت را بر عهده دارد و با استفاد از کدهای سمت سرور، اسکریپتی را برای پویا شدن سایت طراحی می کند.

همچنین در سایت های پویا، تمامی محتوای صفحات وب توسط مدیر سایت قابل دسترس و تغییر است که این مورد امکان آپدیت محتوا و ایجاد صفحه جدید با محتوای متغیر را برای سایت امکان پذیر می کند، مانند سایت های خبری یا مجله ای که به صورت روزانه چندین خبر را پوشش می دهد.

برای یادگیری مراحل طراحی سایت به چه مواردی نیاز داریم؟

 تصویر وردپرس میانبری برای طراحی سایت

خیلی از افراد از چگونگی شروع به فراگیری طراحی سایت تا وسایل مورد نیاز آن آگاهی ندارند. مهم ترین عامل در تبدیل شدن به یک طراح سایت حرفه ای، فراگیری مفاهیم اولیه و همچنین کسب تجربه است. در این رابطه می توانید با انجام پروژه های متفاوت و مختلف در حین آموزش، از تجربه اولیه برای توسعه و طراحی یک سایت برخوردار شوید.

در ادامه چهار مورد حیاتی درفراگرفتن دانش طراحی سایت را بررسی می کنیم.

1. یادگیری زبان HTML:

عبارت HTML مخفف Hyper Markup Languageاست، که در فارسی به آن زبان نشانه گذاری ابر متن گفته می شود.

زبان HTML در ساختار کلی و بدنه ی وب سایت استفاده می شود. با استفاده از این زبان می توانید یک چهارچوب کلی برای صفحات وب مورد نظر ایجاد کنید. همچنین در این زبان از تگ ها استفاده می کنند و آن ها درواقع مشخص کننده ی عناصری هستند که در صفحات وب استفاده می شوند.

2. یادگیری زبان :CSS

سی اس اس (css) مخفف عبارت Cascading Style Sheets، به معنای برگه های آبشاری است و به عنوان یک مکمل برای HTML محسوب می شود چرا که می تواند تمام کمبود و ضعف های آن را برطرف کند.

زبان CSS یک زبان نشانه گذاری است که خصوصیاتی شامل فونت ها، ابعاد، نحوه چیدمان عناصر و غیره را در صفحات وب مشخص می کند. در واقع HTML و CSS به شما کمک می کنند تا ظاهر سایت خود را به عنوان یک سایت استاتیک به طور کامل کامل بسازید.

3. زبان جاوا اسکریپت:

جاوا اسکریپت زبانی سطح بالا است که در سایت های داینامیک و تعاملی استفاده می شود.

این زبان ضمن پشتیبانی از شیوه های گوناگون برنامه نویسی، می توان از آن در برنامه نویسی سمت سرور، اپلیکیشن های موبایل، بازی و غیره هم استفاده کرد. اگر چه یادگیری این زبان می تواند دشوار به نظر برسد، اما به عنوان یک بازی با آن برخورد کنید و ضمن درگیری خود با این زبان سعی کنید تا از مهارت کافی در این زبان برخوردار شوید.

4. یادگیری JQuery

با استفاده از این زبان می توانید راحت تر کدنویسی کنید، به این دلیل که جی کوئری به عنوان کتابخانه ی Javascriptدرنظر گرفته می شود. همچنین در افزایش سرعت برنامه نویسی شما بسیار موثر عمل می کند و با استفاده از انیمیشن ها و پیش فرض های موجود در آن می توانید طراحی زیبا و جذابی داشته باشید.

برنامه نویسان وب به دو گروه برنامه نویسان سمت کاربر و برنامه نویسان سمت سرور تقسیم می شوند. در برنامه نویسی سمت کاربر، وظیفه ی طراحی ظاهر سایت را بر عهده دارند.

اما برنامه نویسان سمت سرور، افرادی هستند که منطق سایت ها را پیاده سازی می کنند.

شرایط طراحی سایت

راه اندازی یک وب سایت همانند راه اندازی یک فروشگاه نیازمند تعیین مواردی از جمله مکان، نام مناسب، مدیر و غیره است. در ان جا به ۴ مورد اساسی برای راه اندازی یک سایت موفق اشاره می کنیم:

  • انتخاب نام دامنه
  • هاست(اجاره فضایی برای ورود و ذخیره اطلاعات سایت)
  • استفاده از قالب های زیبا و کاربردی در سایت
  • سیستم مدیریت و کنترل سایت

سخن نهایی

اگر چه در ابتدای کار راه اندازی وب سایت بسیار سخت و طولانی به نظر می رسد و شرط موفقیت در آن مهارت های خاص است، اما در ادامه با بهره گیری از مزایای آن و انگیزه برای ادامه ی مراحل در راه اندازی، در مدت زمان کوتاهی به نتایج فوق العاده ای خواهید رسید.

[ لینک منبع ]

  1. اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند!
« تاریخچه ای از سیستم های Version Control
مهاجرت کاری به ترکیه برای برنامه نویسان »