گیت ، گیتهاب و گیت لب در یک کلام !

در این مقاله میخام درباره ورژن کنترل قدرتمندی که در سال 2005 توسط لینوس توروالدز یعنی سازنده ی اولیه ی هسته ی لینوکس و رهبر اصلی سیستم عامل لینوکس صحبت کنم .

سلام . با یه مقاله ی دیگه از اواسام اومدم خدمتتون و امیدوارم که مثل همیشه براتون مفید و پربار بوده باشه .

آموزش کامل گیت
آموزش کامل گیت

سپس درباره ی هاستینگ های ریموت پروژه های گیت مثل گیتهاب و گیت لب صحبت خواهیم کرد و نحوه ی استفاده از ابزارهای موجود برای کنترل و رهبری تمام پروژه ها آموزش خواهیم داد .

اما در ابتدای همین مقاله باید در نظر داشته باشید که ما چون در کشور ایران هستیم بخش هایی از گیتهاب و کل گیت لب برای ما مسدود میباشد هرچند برای گیتهاب مشکلی ایجاد نمیکند ولی برای گیت لب راه کارهایی را برای استفاده معرفی خواهیم کرد .

git چیست و با چه هدفی ساخته شد ؟

سالها پیش برنامه نویسان زیادی در جای جای دنیا روی بزرگترین پروژه ی دسته جمعی جهان یعنی لینوکس کار میکردند و برای هدایت و مدیریت تغییراتی که همگان انجام میدادند و همچنین مدیریت نسخه ها و بروزرسانی های جدید از یک ابزار قدیمی تر به نام BitKeeper استفاده میکردند .

git چیست

git چیست

این ابزار در سال 2000 برای اولین بار منتشر شده است که در ابتدا بصورت اوپن سورس و رایگان در اختیار همگان بود و به دلیل مزیت هایی که اون زمان داشت مورد انتخاب جامعه ی سیستم عامل لینوکس بوده است .

اما در سال 2005 شرکت تولید کننده ی این ابزار بخش هایی از آن را تجاری کرد و دیگر امیدی به اینده ی این ابزار نبود .

همین بی برنامه گی ها و خراب کاری های شرکت BitMover باعث شد که لینوس توروالدز به دنبال یک جایگزین خوب باشد تا بتواند پروژه ی لینوکس را که هر روز توسط هزاران هزار برنامه نویس بروزرسانی میشد مدیریت کند .

متاسفانه یا بهتره بگم خوشبختانه لینوس هیچ گزینه ی خوبی پیدا نکرد و تصمیم گرفت یک ابزار برای مدیریت ورژن و اپدیت های لینوکس تولید کند که در طی دو هفته گیت خلق شد و در طی یکی دو ماه آینده اش به یک ابزار ورژن کنترل قوی برای لینوکس شد .

کم کم گیت به چیزهای فراتر از مدیریت لینوکس گسترش پیدا کرد و در جای جای دنیا برای مدیریت پروژه ها مورد استفاده قرار گرفت .

گیت workflow جالبی دارد که در تصویر زیر بخشی از آن را مشاهده میکنید .

گیت چیست ؟
گیت چیست ؟

در تصویر بالا بخوبی مسیر طی کردن یک پروژه در یک دایرکتوری محلی به ریپوزیتوری ریمورت گیت را مشاهده میکنید و برعکس مورد بالا در تصویر زیر نشان داده شده است .

گیت چیست
گیت چیست

در تصاویر بالا ریموت ریپوزیتوری میتواند روی گیتهاب ، گیت لب ، سورس فورج یا هر چیز دیگری باشد .

گیتهاب چیست ؟

github چیست
github چیست

به تصاویر بالا دوباره نگاه کنید . همانطور که میبینید بخشی وجود دارد به نام ریمورت ریپوزیتوری که این قسمت به این معنی است که شما ریپوزیتوری خود را به یک کامپیوتر ریموت منتقل کردید .

این ریموت میتواند سرور شخصی باشد یا یکی از سایت هایی که بصورت رایگان از سورس کدهای شما که با گیت مدیریت میشود میزبانی میکنند .

گیتهاب یک میزبان رایگان برای نگهداری سورس کدهای پروژه ی شماست که میتوانید با دیگر افراد بصورت عمومی یا خصوصی به اشتراک بگذارید .

github بعنوان محبوب ترین میزبان سورس کدهاست که امروزه میتوان انواع کتابخانه ها ، نمونه کد ها ، سورس کدهای پروژه های آماده ، فریمورک ها و … روی آن نگه داری میشود .

آموزش کامل git و github و …

مبحث git امروزه توسط اکثر برنامه نویسان ، گروه های برنامه نویسی و شرکت های مختلف استفاده میشود و برای هر برنامه نویس نیاز است که گیت را یاد بگیرد .

آموزش گیت بسیار مهم است پس حتما مباحث مطرح شده در گیت گیتهاب و گیت لب و ابزار های آنها را خوب یاد بگیرید تا بتوانید در آینده مشکلی نداشته باشید .

آموزش گیت استاد نیک زاد
آموزش گیت استاد نیک زاد

 

 

  1. اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند!
« فریمورکهای برتر زبان پایتون
ویژگی های جدید لاراول 9 »